| Kittlinealiss a întrebat:

Mi-am inceput viața sexuală recent. Până acum îmi venea ciclul regulat. De 5 zile nu mi-a venit. Menționez că nu ne-am protejat. Ultima dată mi-a venit ciclul pe 2 decembrie. Este posibil sa fiu însărcinată? Nu am niciun simptom.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca pana in prezent ciclurile menstruale anterioare au pornit de fiecare data la data preconizata si din acest motiv in mod normal ar fi trebuit sa fi pornit deja in urma cu cca. 5 zile, reiese ca bineinteles poate exista posibilitatea de a se fi format si instalat o saarcina in uter si din acest motiv sa nu se produca. sangerarea menstruala. Potrivit precizarii tale, reiese ca ciclul menstrual s-ar fi suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 02.12 - 27/28.12 = 25/26 de zile. In acest caz cele 5-6 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual, in care exista posibilitatea de a se forma sarcina in cazul in care a ajuns sperma in vagin, au fost perioada cuprinsa intre 8 - 13 Decembrie. Fiindca doar tu iti poti aminti sau sa stii in mod cat mai sigur sau poate si precis daca au fost intretinute acte sexuale neprotejate in perioada amintita (8-13 Decembrie), inseamna ca doar tu esti in masura sa-ti poti da un raspuns catusi de cat obiectiv si de corect in aceasta privinta. Daca in urmatoarele 2 zile NU porneste sangerarea menstruala, in acel caz se efectueaza testul de sarcina al carui rezultat va fi in proportie de peste 98% valabil, valid si corect. Multa sanatate!

| Kittlinealiss explică (pentru corbulalbrosu):

Luna decembrie nu am făcut nimic. Daca ar fi fost sarcina nu ar fi trebuit să se manifeste simptomele de sarcina?

| Kittlinealiss explică (pentru corbulalbrosu):

Luna decembrie nu am făcut nimic. Iar ciclul cum am spus, mi-a venit pe 2 decembrie. Daca ar fi fost sarcina nu ar fi trebuit să se manifeste simptomele acesteia?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Kittlinealiss):

Acum 2 ore | Kittlinealiss explică (pentru corbulalbrosu):
Luna decembrie nu am făcut nimic. Daca ar fi fost sarcina nu ar fi trebuit să se manifeste simptomele de sarcina?
Pentru informarea ta corecta trebuie sa sfli si sa stii si pe viitor, ca in acest chiar si daca ar exista o sarcina formata si instalata in uter, nici in acel caz NU AR EXISTA SIMPTOME DE SARCINA, fiindca asa ceva poate sa apara si sa se manifeste numai/doar in cazul unor femei si doar din momentul in care sarcina a implinit varsta de 6-7 saptamani.
Se constata si faptul ca nu amintesti in descrierea ta nimic despre semnele care de obicei reprezinta simptome premenstruale, poate fi trasa concluzia ca neinceperea menstruatiei este urmarea unor dereglari hormonale din moment ce se exclude orice posibilitate de sarcina. Este imposibil de anticipat sau apreciat in ce masura se poate prelungi ciclul menstrual actual, din moment ce nu exisista informatii in privinta lungimii inregistrate in cazul ciclurilor anterioare.

| Kittlinealiss explică (pentru corbulalbrosu):

Deci este posibil sa nu fiu însărcinată?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineintels ca este posibils a fii insarcinata, daca ai avut sex neprotejat in decembrie.
Cat privesc simptomele de sarcina, nu-i nevoie sa le ai, asta depinde de la o femeie la alta.
Unele au simptome, altele nu au deloc, dar lipsa menstruatiei confirma sarcina.

| Andreeush a răspuns:

E posibil daca nu te-ai protejat.
Un test ai facut de curiozitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia cate va teste si vezi daca esti j sarcinata. Iar daca nu mere ar fi ok sa mergi la doctor.
Sanatate!

| And7280394847 a răspuns:

Logic ca daca nu te-ai protejat poti sa fii insarcinata.

| Gabriela_Voineag_2001 a răspuns:

Dacă ai avut dureri mari când îți venea ciclul este posibil să întârzie sau să nu vină o lună
Așa am păţit şi eu

| Kittlinealiss explică (pentru Gabriela_Voineag_2001):

Cam cat timp este normal sa întârzie?

| Kittlinealiss explică (pentru Gabriela_Voineag_2001):

Care este motivul întârzierii?

| Gabriela_Voineag_2001 a răspuns (pentru Kittlinealiss):

Nu ştiu exact, depinde de la persoană la persoană