| Mihaela2022 a întrebat:

Sunt însarcinată in 3 luni şi am 95 de kg, medicul mi-a spus că pot duce sarcina până la termen dar eu am citit pe internet că obezitatea afectează sarcina, mai ales că sunt scundă.
Mereu îmi fac griji.
E adevarat că obezitatea afectează sarcina? iar cezariana este obligatorie?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cezariana nu este obligatorie,dar pana si acest lucru il va hotari medicul tau.
El stie cel mai bine ce trebuie sa urmareasca exact si poti fi convinsa ca o face.
Stiu ca pe timpul sarcinii noi femeile ne gandim la tot felul de balauri,am trecut prin asta si te inteleg perfect,mereu te gandesti daca totul va fi bine,cum o sa fie,ce se va intampla.
Relaxeaza-te.
Starea ta negativa se transmite fatului si nu ii face bine,orice teama a ta se transmite,ca si orice bucurie.
Cauta sa ai o stare de bine generala,psihica si fizica,nu iti mai fa ganduri negre,discuta orice amanunt cu medicul tau,noteaza-ti intrebarile sa nu le uiti si mergi la control sau sa discuti cu el,de cate ori simti nevoia!
O sa-ti spuna sa manaci echilibrat si sa ai o viata activa iar tu il vei asculta cu sfintenie!
Vei face analizele pe care ti le da,el va urmari sarcina si starea generala a ta si a micutului si totul va fi bine.
Asta sa te gandesti,ca totul va fi bine,totul va merge perfect.
Suntem construiti in asa fel incat organismul nostru poate invinge orice boala, e un amanunt pe care multi il uita sau nici macar nu il stiu.
Constientizeza-ti forta si puterea pe care o ai, ca femeie si viitoare mama, ai grija de tine, asculta medicul si ai incredere in steaua ta norocoasa.
Totul va fi bine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu inteleg la ce ti a trebuit copil cand ai 95 de kg si probleme de sanatate? Acum sunt sigur ca ai mai mult de 95 de kg ca ai mai pus in sarcină, ce innaltime ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Megri femeie la medic si discuta toate probleme de sanatate, ca tu ai gramezi si copilul ala ori se naste cu handicap psihic ori fizic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Nu.

| GAL2912 a răspuns:

Buna! Tu asculti sfatul medicului sau internetul? Cezariana nu este obligatorie, din contra. In cazul kilogramelor in plus, se recomanda nașterea naturală, deoarece operația de cezariana se vindeca mai greuhappy