| Mihaela2022 a întrebat:

Am 95 de kg şi sunt insarcinată in 2 luni, medicul mi-a spus că dacă nu țin un regim alimentar pot avea complicații sau chiar un avort spontan.
Îmi fac griji din acest motiv.
Aveți cunoştințe care au probleme de obezitate şi au dus sarcina până la capăt?
La câte luni au născut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 95 de kg de ce ai mai ramas insarcinata o sa ajungi la 115 kg rapid, ca in sarcină maninci nu glumă.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar obezitate are risc de avort foarte-foarte mare.

Dar eu te-am sfatuit sa-ti faci analize complete, ca sarcina asta poate fii afectata de multe boli pe care le ai deja, incepand cu Hepatita C si terminand cu bolile luate de la cei 5-6 barbati cu care ai avut sex luna trecuta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exemple de femei obeze insarcinate sunt milioane. Intr-adevar exista riscuri dar nu inseamna ca automat daca esti grasa o sa ai si probleme in sarcina. Dar incearca sa nu te mai ingrasi excesiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa si tu cum iti zice doctorul ce ne intrebi pe noi daca stim pe cineva in aceeasi situatie?

| SharpEagle a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/......ii-gravide

https://www.mayoclinic.org/......t-20044409

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK572113/

Fiind ingrijorata, ma astept sa nu fi comoda si sa citesti astea.;)
Degeaba iti vor spune altii legende si anecdotica, daca nu se va produce o transformare in interiorul tau, de la sine putere.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Ar fi super super sa tragi de tine timp de DOAR cateva luni sa lucrezi la un,,slabit,, banal pentru ati asigura tie faptul ca ai inceput,,cariera,, de mamica cu o prima responsabilitate indeplinita, asta in caz ca este primul, daca nu,,, cariera,, cu cel nou happy
Nu merita sa mergi la noroc pana la capat, pentru o porcarie de 10 min de efort....bafta multa la slabit si fa totul sub supravegherea medicului (da-i sa verifice tot ce faci)