| Spinoasa a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam delicata si am nevoie de sfaturi, exclus copii 12-13 ani! Am o relatie de un an si jumatate cu un baiat, student la o facultate la 500 de km departare, eu 16 ani jumatate, el 19 ani! Ne intelegem perfect, el vine aproape in fiecare week-end acasa, cel putin atunci cand poate tinand cont si de faptul ca e sportiv si are antrenamente, cantonamente.Vine acasa ca sa ma vada pe mine, deoarece aici in tara numai are pe nimeni, parintii si fratele lui mai mare fiind plecati in alta tara. Faza e urmatoarea:el ar cam vrea sa facem pasul cel mare! Bai eu nu stiu ce sa fac, mi-se pare ca si varsta e cam mica, nu credeti? Doamne, si parintii mei daca ar afla m-ar omora, nu inteleg de ce atata ardoare ca eu sa ma marit virgina, chiar nu cred ca asta e baza unei casatorii de lunga durata.Intrebarea mea e:credeti ca ar trebui sa imi urmez instinctul sau sa urmez sfatul parintilor? Il iubesc, ne iubim si sunt sigura ca nu m-ar lasa pentru. un asemea motiv. dar vreau sa ii arat ca-l iubesc!

Răspuns Câştigător
| Iulia_4983 a răspuns:

Ce dragutlove struck.
Ma bucur pentru tine sincer ca ai gasit un baiat ca el.Si din cate spui tu, chiar te iubeste.Nu orice baiat parcurge 500 km in fiecare week pentru o fatalaughing. De fapt, nici nu credeam ca mai exista asa cevablushing.
Daca esti sigura de sentimentele tale, incearcathinking Parintii vor intalege mai devreme sau mai trz.Asta mai ales daca o sa-l cunoasca macar putin din cat in cunosti tuhee hee
Nu-ti fie frica sa lupti pentru ceea ce iubestilove struck
Multa bafta:*

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa astepti pana la varsta minima la care, din punct de vedere medical, nu mai ai riscuri si anume 17 ani si jumatate. Gandeste-te ca inceperea vietii sexuale acum inseamna un risc de cancer de col uterin de 9-10 ori mai mare decat al unei femei normale. Gandeste-te ca inseamna consulturi ginecologice la fiecare 6 luni toata viata ta, cu investigatii scumpe, dureroase, invazive. Inseamna practic sa ai un handicap, sa fii dependenta de ginecolog si sa traiesti cu sabia deasupra capului, sa te gandesti in fiecare seara ca poate data viitoare vei afla ca esti bolnava.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

17 ani si jumatate ti se pare niciodata?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Al3xa, motivele sunt valabile pentru inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate (minim).
Dupa aceea, ca sa preintampini cancerul de col uterin, te vei duce la ginecolog la 12-18 luni (ca orice femeie normala) si nu vei face sex neprotejat fara ca barbatul respectiv sa-si faca anlize pentru infectia HPV.

| Adorable a răspuns:

Pai ce sa iti zic?
Parintii tai sunt prea exagerati pentru zilele de azi. O fata este pregatita la timpurile noastre de la 16 ani. Daca tu esti pregatita si crezi cu adevarat ca prietenul tau nu te-ar parasi, poti incerca.
Dar gandeste-te bine caci exista posibilitatea sa te paraseasca!
Succes, iubita! Ai grija ce faci si iti urez noroc! :*

| St3fU a răspuns:

Ce'ai maaa! cum sa te casatoresti de la 16 ani:o.vezi'ti de treaba. iubeste'l asa daca se poate.dar nu'ti neglija parintii si asculta'le sfaturile ca iti vor binele. Tu ocupa'te in primul rand de scoala si pregateste'te sa stii ce sa alegi peste 2 ani cand termini liceul. intai sa ajungi sa aii o slujba buna si cu salariu mare, sa te vezi asezata la casa ta. dupa aia accepti sau nu oferte de maritis straight face.

| mdany a răspuns:

Buna.Pai fiind inca minora nu poti pleca asa de capul tau, si varsta de 16 ani este o varsta destul de dificila.Asa ca iti recomand sa iti urmezi sfatul parintilor ca ei stiu ce e mai bine pentru tine.Pentru un baiat nu trebuie sa faci chestii care sunt peste limitele tale.Insa nu stiu ce sa zic.500 Km cam mult.Dar faci cum crezi.

| fgch a răspuns:

Un sfat pentru cei care citesc asta, prin urmare si pentru tine.Am vorbit cu mai multe doamne in varsta, si mi-au zis ca relatiile in care fetele se casatoresc virgine nu dureaza foarte mult, pentru ca pe la varsta de 30 de ani apare nevoia de a experimenta si cu altcineva decat cu sotul.Dar asta nu e motiv ca sa iti incepi viata sexuala la 16 ani.Totul depinde de tine si de cat de pregatita esti, nu fa asta doar ca sa ii faci p plac prietenului tau, ar trebui sa o faci atunci cand tu esti pregatita, atunci cand stii ca tie iti va fi binewinking. Sper ca te-am ajutat big grin.Multa bafta >big grin

| Alecsaandrra a răspuns:

Brigaela chiar vrei sa nu ma dezvirginez niciodata? :-s rolling on the floor

| Alecsaandrra a răspuns:

Nu m`am referit la asta. straight face
ai zis multe motive ca sa nu ma mai dezvirginez. nu ma refeream la varsta happy 17 ani jumate mi se pare ff oke :*

| Any a răspuns:

Dupa descrierea pe care ai facut-o aici se pare ca e relatie destul de stabila dar nu stiu de ce atata graba deoarece mai este timp si tu nu te poti casatori acum deoarece esti minora, incearca sa vorbesti cu el deschis si sa-i explici sa mai astepte 2 ani. Daca te iubeste te va intelege si te va astepta pana vei putea si vei fi pregatita.Bafta!

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

@brigaela la 17 ani si jumatate:O mai bine la 18 ani in plus nu se poate casatori la 16 ani minima e de 18 ani deci eu iti recomand la 18 ani pentru ca e scazuta sansa de cancer da coluterin

| adryna a răspuns:

Salut.virsta de 16 ani te face sa crezi citeodata atit de multe la fel cum m-a facut pe mine.parintii mereu vor fi de parere ca trebuie sa te mariti virgina sa ai tu chiar si 23 ani tot asta vor crede cu certitudine.dar tu daca te simti pregatita din toate punctele de vedere.cel mai important pregatita psihologic. discuta cu el pe tema aceasta sau deja daca ei discutat tine cont de ce gindeste si el.sa te mariti nu este necesar atit de repede.lasati timpul sa decida cind va veni momentul cel mare.dar in privinta relatiilor sexuale iti spun si repet fa asa cum gindesti dar totul sa fie bine gindit ca apoi sa nu regreti.dar nu cred ca vei regreta daca atit de mult va iubiti.aceasta va intari si mai mult relatia voastra credema.schimba radical totul. felul in care te atasezi de relatia ta cu el. draga mea e cea mai frumoasa si unika declaratie de dragoste.iar ca la sfirsit un ultim sfat.ASCULTA SFATURILE TUTUROR SDAR PROCEDEAZA CUM CREZI DE CUVIINTA. sper ca team ajutat.succes in orice decizie pe care o vei lua

| Simona a răspuns:

Pai sa te mai astepte pana cand ai sa fii TU pregatita...nu PARINTII tai!

hee hee

multa bafta

| anca174 a răspuns:

Chiar tu ai spus ca varsta e cam mica. Cred ca deja sti raspunsul happy fa ce vrei tu nu ce vor altii(aici intra si parintii dar si prietenul). Ca il iubesti poti sa ii areti si in mii de alte feluri. Daca o faci fa-o doar pentru ca TU iti doresti asta nu pentru ca iti cere cineva. Cat deste el, daca te iubeste te mai asteapta. sper sa faci alegerea potrivita :*:*

| dariaelena a răspuns:

Daca tu esti sigura ca vrei sa te culci cu el,atunci urmeaza'ti instinctul, dar daca nu esti sigura si crezi ca mai tarziu ai sa regreti mai bine nu te grabi, mai asteapta...Tu stii cel mai bine ce simti:X

| Camiii_8342 a răspuns:

Heyy,fa ce simte inima ta! daca sti ca te iubeste si tu pe el si crezi ca mai tarziu nu o sa regreti e chiar ok atat e nasol cu parintii taistraight face, ai mare grija cu mamica ta :* uite eu de ex am o relatie la distanta cu un baiat cu 6 ani mai mare ca mine si suntem de 3 ani impreuna si a fost primul baiat si ultimul cu care as vrea sa'mi petrec tot restul zilelor, mult succes!