| Anonima22042020 a întrebat:

Sunt intr-o situație mai ciudata și aș aprecia dacă mi-ați putea oferi niște sfaturi. Ei bine, acum 7 luni am început să vorbesc mult cu un coleg de facultate. El e din Dej iar eu sunt din alt județ. La început na... am discutat colegial, însă treptat am început să îl plac. La un moment dat el a observat asta și a insistat pe lângă mine până în momentul în care i-am mărturisit ceea ce simt pentru el. Am zis asta e, m-am făcut de rusine in fata lui și nu va mai vorbi cu mine niciodată. Însă nu a fost așa. Încetul cu încetul a bătut apropouri și in cele din urmă mi-a propus să fim împreuna. Am zis OK, dar am hotărât inițial, ca pana vom fi siguri că între noi e ceva serios, să ținem ceea ce se intampla între noi doar pentru noi și să nu afle nimeni. Am ieșit in oraș prima dată și apoi au urmat 2 săptămâni de vacanța in care am fost separați fiind acasă. Când ne-am întors, ne-am întâlnit și el m-a sărutat. Totul mergea bine și ne înțelegeam foarte ok însă la un moment dat ne-am dat seama ca prietena noastră era îndrăgostită de el. Așa că, pentru a nu o supăra pe ea, am decis sa rămânem doar prieteni. Am vrut sa continuam sa ne întâlnim pe ascuns dar el a zis că e o situație aiurea și că in oraș nu ne puteam întâlni ca puteam oricând sa ne întâlnim cu colegii, la mine nu putea veni prea des pentru ca stateam vizavi de prietena noastră și l-ar fi văzut. Însă pentru mine era cam târziu. Deja mă indragostisem de el și i-am mărturisit ca nu as vrea să punem punct. I-am zis că poate fi cu ea dacă își dorește acum ca noi am pus punct însă el a zis ca nu va putea fi cu ea niciodată pentru ca nu simte nimic pentru ea in afara prieteniei, chiar dacă ea l-a ajutat mereu la nevoie. In momentul când am decis sa punem punct la ceea ce era între noi, eram din nou in vacanța. Când ne-am întors, am reușit sa ne întâlnim singuri timp de trei ore și ne-am sărutat din nou. Apoi, văzând că petrece mult timp cu prietena noastră care ii cerea ajutorul, am devenit un pic geloasa. El a zis că ne-am grăbit și că mă agit inutil și că pentru binele nostru și al prietenei noastre ar trebui sa ne oprim. Apoi am intrat in carantina și am început sa lucrez mereu cu ei pentru facultate. Nu am putut sa îl uit și m-am îndrăgostit și mai tare de el. I-am zis ca vreau sa fiu cu el și el mi-a zis că ar vrea sa fie cu mine dar e o situație in care nu vrea sa fie rănită nici prietena noastră, ca nu a mai trecut prin așa ceva și că nu știe cum sa acționeze. Ideea e că sufăr. Vreau sa fiu cu el însă nu știu ce sa fac. A început sa nu mai vorbească așa mult cu mine, însă când ii dau mesaj îmi răspunde instant și de multe ori conversația care pornește de la un meme obișnuit durează și ore întregi. M-am gândit sa mă întâlnesc cât de curând pot cu el și sa ii propun sa continuam relația in felul in care era inițial pentru că acum nu voi mai sta vizavi de prietena noastră și ne-am putea întâlni la mine. Ajutați-mă va rog. Îl iubesc prea mult și nu știu ce sa fac. As părea disperata dacă i-as propune asta? Cum sa fac sa îl readuc la mine? Voi ce ați face in situația de fata? Par egoista și rea dacă in momentul de fată mă gândesc la ce simt eu și la sentimentele mele și vreau sa am o relație cu băiatul de care ii place prietenei mele? Chestia e că nu știam inițial de sentimentele ei și când am aflat era deja prea târziu și începusem sa îl iubesc pe băiatul asta. Ea e conștientă ca sentimentele ei nu sunt reciproce din partea lui însă încă mai spera sa fie cu el. Știe că eu îl plac pe băiatul asta și sincer nu știu ce sa fac. As fi renunțat de mult dacă eram in situația prietenei mele dar fiind conștientă de faptul ca in cazul meu sentimentul e reciproc chiar nu știu cum sa acționez. Îmi cer scuze că am scris un roman și va mulțumesc dacă aveți un minut sa îl citiți și sa îmi dați un sfat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Unsfatbun a răspuns:

Bună! Problema este mai simplă decât pare. Din ce spui tu și cum il descrii pe băiat, pare un tip cu bun simț. El a decis: te-a ales, dar fiind un băiat educat, nu vrea sa supere nici cealaltă fată. Asta inseamnă să fii inteligent.
Altul își bătea joc de amândouă!
Când o să vă întâlniți, uită-te-n ochii lui și spune-i că nu ești egoistă, dar nici asa nu iti convine. Întreabă-l ce simte pentru tine și dacă vrea ca relația voastră să fie "oficială".
Nu este nimic de ascuns in asta. Mai bine cu cărțile pe față decât "ca-n PSD"!?
Până atunci, incearcă să nu devii posesivă, egoistă și să-l sufoci. Nu de alta, dar nu mai vine la întâlnire! Ai grijă de tine!

18 răspunsuri:
| DoroteeaH a răspuns:

Ofuleț, grea întrebare.
Pentru cel mai bun sfat, ai nevoie de maturitate, arătată și din partea ei dar și din partea ta.
Îi vei spune despre faptul că îl placi mult pe băiat. Veti vedea dacă prietenia voastră e artificială sau chiar țineți una la alta, trecând peste un simplu băiat.
Nu ești egoistă, în niciun caz; doar nu ai vrea sa-i spui că puteți împărții băiatul!?
Așa că trebuie să vorbiți despre asta.
Cât despre acel tip, tare nehotărât mai e, chiar nu poate decide ceva, fără să se gândească la o simplă prietenie?

| stefi055 a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa vorbesti mai mult cu prietena ta pe tema asta, cred ca ar putea sa inteleaga, chiar daca il iubeste pe el. Stii, eu am invatat de multe ori ca viata e scurta si ca trebuie sa fac ce-mi place. Daca voi va iubiti, prietena ta ar intelege, pentru ca banuiesc ca stie ca dragostea cu sila nu se poate.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ar trebui sa ai o discutie cu tipul si sa ii spui ca cea mai buna solutie este sa vorbesti cu prietena voastra. Vorbesti cu ea si sa ii spui ce s-a intamplat si faptul ca tipul are sentimente pentru tine. Ii spui ca nu vrei sa o ranesti dar ca simti ca vrei sa fii cu el dat fiind faptul ca ti-a marturist asta si ca si tu simti la fel. Trebuie sa inteleaga ca nu are nici o sansa sa fie vreodata cu tipul si ca cu timpul o sa ii treaca atractia fata de el. Eu sunt convinsa ca o sa inteleaga daca vorbesti cu ea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta se numește triunghiul sexual, eu îl numesc triplu. El este singur, voi sunteți două. Situația nu poate dura așa la nesfârșit. El trebuie să aleagă. Să îl pui să aleagă, să îl determini să aleagă, să îl obligi să aleagă. Cineva va suferi, dar nu se poate altfel.

| Anonima22042020 explică (pentru stefi055):

Ea când i-am zis că îl plac ea mi-a zis că nu ar deranja-o. Dar el ii poarta un respect deosebit pentru tot sprijinul pe care i l-a oferit și pentru că a fost alături de el in momente dificile și nu știe dacă nu s-ar supăra. Pentru ca după ce i-am mărturisit ce simt pentru acest băiat a început sa ii dea mesaje dese și sa se comporte ciudat. Ea nu știe că acest băiat știe de sentimentele mele.

| Andreeush a răspuns:

Mi se pare că prea vă ascundeți.
O dată ce sentimentele nu sunt împărtășite trebuie să accepți asta iar în cazul tău ar trebui să vorbești cu prietena ta și să îi explici situația.
Ea nu are cum să îl oblige să fie cu ea și trebuie să înțeleagă că o să își găsească pe altcineva.
Până când crezi că vei rezista în această situație?
Să ascunzi relația?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"As fi renunțat de mult dacă eram in situația prietenei mele"

Din pacate, nu esti departe de statutul ei. Daca baiatul avea nevoie de tine, era pro relatiei. Dar nu este.
Cu tot respectul pentru colega indragostita, nici unul din voi nu avea obligatii fata de nimeni, si aveati tot dreptul sa formati un cuplu.
Eu, cel putin, nu as pierde o tipa care sa imi placa, pentru o amica, decat daca m-as simti vinovat de sentimentele ei (ar fi fost reciproc macar cateva ore). Si chiar si asa, m-as duce spre tipa cu care pot avea o relatie.

| Anonima22042020 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aș vrea să mai vorbesc cu el despre asta dar nu știu cum anume să îi spun. Știu că m-am îndrăgostit de el dar nu aș vrea să par disperată.

| RB26DETT a răspuns:

Deci voi 2 va placeti reciproc
Prietena voastra il place pe el dar el nu simte nimic pentru ea, prin faptul ca tu nu accepti relatia ta cu tipul ala faci situatia naspa pentru toti 3!
Pentru tine ca tu il iubesti si suferi ca nu stii ce sa faci
Pentru prietena ta ca ii dai impresia ca incerci s-o ajuti sa ajunga ei 2 impreuna dar el nu o place deci pana la urma sufera si ea ca nu se alege cu nimic
Si pentru el, are de a face cu o tipa cu probleme la mansarda si scuza-ma ca spun asta dar asa este.
Apreciez faptul ca tii la prietena ta, nu toata lumea ar proceda ca tine, bravo, felicitari, stii sa te gandesti si la altii, nu doar la tine dar in situatia ta nu ai de ce sa procedezi asa!
Repet, apreciez faptul ca te gandesti la binele altora dar niciodata in viata sa nu lasi ce e important pentru tine pe mana altora, mai ales cand vezi ca tu il meriti si il obtii pe drept.
Cheia spre succes este echilibrul dintre a-i ajuta pe ceilalti si " zgarcenie "
Intre ghilimele pentru ca nu e nici pe departe vorba de zgarcenie, este vorba de propria persoana, trebuie sa te gandesti si la tine, nu e bine sa te gandesti numai la tine dar nu e bine nici sa procedezi cum ai procedat tu.
Daca baiatul ala simtea ceva pentru fata aia atunci le faceai un bine dar tu probabil ori sufereai ori te bucurai pentru ei.
Treaba sta in felul urmator:
Daca as fi fost baiatul ala te-as fi luat la niste discutii mai serioase pe tema asta si ti-as fi rezolvat problema dar aparent nu prea-si gaseste cuvintele intr-o astfel de situatie.
Va place unul de celalalt, de ce v-ati feri de prietena voastra? Pentru ca ei ii place de el? Pai cum vine asta? Eu ce ar trebui sa fac daca vad ca se iveste unu ce o place pe prietena mea? Sa-i zic gata, uite, du-te la ala ca vad ca te place, casa de piatra... NU!
Tie iti place de el, lui ii place de tine si tu il trimiti la aia cand stii ca lui nu-i place de ea ci ii place de tine, serios ca tipul ala e confuz in ultimul hal si chiar nu stiu ce e in mintea lui dar sigur e putin socat de situatie laughing
Incearca sa gandesti limpede, ia deciziile logic, nu ca in filmele cu supereroi cand tu te sacrifici intotdeauna pentru ceilalti, te sacrifici cand stii ca te sacrifici pentru ceva ce merita cu adevarat, in cazul tau ' sacrificiul ' este prostesc si nu face bine deloc, toti 3 ati ramas in aer la faza asta...

In situatia asta iti testezi prietenia cu tipa respectiva, tu ai fost suficient de ciudata incat sa-i dai ce-i al tau, ea ar fi dispusa sa ' renunte ' la ce nu-i al ei?
Adica uite cum sta treaba, tu ca sa nu-ti superi prietena ai renuntat la ce este al tau in cazul asta la baiatul ala dar stii ca ei 2 nu pot fi impreuna ca el nu simte nimic pentru ea dar crezi ca ea nu v-ar putea accepta impreuna cand amandoua stiti ca ei 2 nu vor rezolva niciodata nimic pe tema asta...
Nu are decat sa se supere, un prieten adevarat iti ramane alaturi si te ajuta in astfel de cazuri, nu se razbuna, de asta ziceam, acum ii testezi prietenia, daca iti intoarce spatele dupa faza asta nu te merita!
Si invata, te rog frumos, sa apreciezi ce este al tau si sa-l pastrezi pentru tine...

Am trecut printr-o situatie asemanatoare
Eu, fata 1 si fata 2, ele 2 fiind prietene foarte bune
fata 1 a inceput sa ma placa dar a observat ca si fata 2 ma placea, a observat si faptul ca pe mine nu ma prea interesa de ea ci de fata 2 asa ca fata 1 ne-a ajutat sa ajungem impreuna, intr-un mod subtil dar a ajutat.
Astfel de situatii sunt de apreciat dar ce ai facut tu, cand stii ca el te place pe tine si tu il placi pe el, nu este cazul, este chiar prostesc sa-i spui aluia sa se duca la prietena ta cand stii ca aluia nu-i place de ea straight face
Prietena ta ar trebui sa fie cu capul pe umeri si sa inteleaga situatia, atat de putina incredere ai in ea?

| Anonima22042020 explică (pentru RB26DETT):

Eu vreau să fiu cu el. Și i-am zis să îi spunem prietenei noastre de ceea ce simțim atât eu cât și el. Dar el a zis că nu vrea sa o rănească pe ea. Nu eu am refuzat să îi spun ei, ci el. Cumva asta e problema. Îmi zice că vrea să fie cu mine dar nu vrea să o supere pe prietena noastră. Eu i-am zis ei ce simt dar nu puteam vorbi și in numele lui.

| ReZiSTorr a răspuns:

Cine e ca poate il cunosc laughingsi eu sunt din Dej

| RB26DETT a răspuns (pentru Anonima22042020):

E dubioasa treaba aici, te duci la el si-i spui " eu sau ea " si daca nu accepta sa fiti impreuna inseamna ca ori ascunde ceva de tine ori nu stie ce vrea, ia-l la niste discutii mai serioase daca e dar eu cred ca nu e sa fie ceva pe bune cu tipul ala, daca era sa tina cu adevarat la tine nu-i mai pasa de tipa aia,...
Dar hai s-o gandim putin logic, din ce am inteles eu treaba sta in felul urmator:
El nu vrea ca tipa aia sa stie ca voi 2 sunteti impreuna.
El stie ca tipei aleia ii place de el dar nu vrea sa o supere stand cu tine in schimb nu sta cu ea deci o tine asa in aer? Sa fim seriosi, asta nu prea pare o scuza buna, mi se pare ceva cam tras de par, este posibil sa ascunda ceva de tine, poate ca ei 2 sunt ori prieteni cu beneficii ori cine stie ce e intre ei si bineinteles ca daca ei sunt prieteni cu beneficii si tipa aia afla ca voi 2 sunteti impreuna nu mai vede el nimic de la aia.
Asta este doar o presupunere, nu e nimic sigur, tu ia si discuta cu el si vezi ce-i de el, daca tot te amageste si te duce cu ' sa nu-i ranesc sentimentele ' lasa-l, nu te merita, daca ii placea de tine cu adevarat nu-i pasa de ce zice x y z, sa fim serios, mi se pare putin cam prea ciudata treaba asta cu ' sa nu fim impreuna ca se supara aia ' pai cum, o relatie trebuie sa fie aprobata de ceilalti? Mie de exemplu nu-mi pasa ce-mi zic cei mai buni prieteni despre relatia mea, sau mai bine zis nu mi-ar pasa pentru ca nu mi-a reprosat nimeni nimic pana acum si pana si parintii daca ar fi sa-mi reproseze ceva nu i-as asculta pentru ca eu stiu cel mai bine ce decizii iau, sunt om matur care stie ce vrea, nu un pustan pe care-l incearca hormonii adolescentei, la varsta voastra n-ar mai trebui sa existe faze de genu' ceva nu-i bine acolo, ia si discuta cu tipa aia, discuta si cu el saaau adunati-va toti 3 si discutati ca niste oameni maturi, daca vrei sa se rezolve ceva calumea fa o miscare mai extra, acum decizia iti apartine, poti merge pe subtil, poti merge pe extra, poti merge pe ceva de mijloc, o discutie serioasa doar cu el sau cu amandoi.
Incearca sa nu te atasezi prea tare de el! Te rog, sa nu suferi mai tarziu din cauza unuia ca el.

| Anonima22042020 explică (pentru RB26DETT):

Tocmai asta e. Că deja m-am atasat prea mult de el. M-am îndrăgostit și cumva asta mă face să vreau încă să fiu cu el, în ciuda nehotărârii lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apreciez ca ai scris corect si ai povești astfel încât să înțeleg, ai scris un text bine închegat. Draga mea, nu contează ceilalți, contează ce vreți voi. Dacă el chiar vrea sa fie cu tine va fi pur si simplu si tu la fel. Prietena voastră daca chiar va e prietena va intelege chiar dacă îi va fi un pic dificil. Nu sunteți egoiști dacă vă gândiți la voi. Egoismul nu are legatura aici. Dacă băiatul o place si pe ea sau ii place sa va fiarbă pe amândouă si joaca la doua capete, imediat ce afli retrage-te si nu uita ca oamenii vin si pleaca din viața noastră, nu este nici un fel de problemă cu asta. Dacă te-am ajutat ma bucur. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Atașamentul suge viața dintr-un om. Conexiunea ii dă putere. Stiu exact prin ve treci pentru ca prin asta trec si eu. Însă nu e deloc in regula si la asta incerc si eu sa găsesc rezolvare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Dacă l-a ajutat așteptând ceva in schimb de la el nu se mai numeste ajutor. El nu trebuie sa faca lucrurile in functie de cum se simte ea. Dacă se supără e problema ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Fii directă! Spune-i daca vrea ceva serios cu una din voi sau daca cauta sa fie cu amândouă in acelasi timp sau cu nici una. Dacă nu asta e problema, ajutat-l sa inteleaga ca este viața lui (iar asta ar trebui să înțelegi si tu) si ca are dreptul sa faca ce vrea, iar prietena (Dacă chair este prietena) va trece peste. Cât despre faptul că se supără e strict problema ei.

| Anonima22042020 explică:

Acum noi, cumva am zis ca suntem doar prieteni. Dar simt mai mult de atât pentru el și nu vreau să îl pierd. Oricum am decis să vorbesc deschis cu el și să îi spun faptul că vreau să fiu cu el și deși știu că vrea sa fie cu mine și mi-a mărturisit asta și ca simte și el ceva pentru mine, mi-e oarecum frică de faptul că mă va refuza.