| Nuamnumesrry a întrebat:

Sunt la liceu(clasa a 9a) si imi place de o fata cu care sunt prieten foarte bun de vreo 4 ani. Ea mi-a zis ca ma considera un prieten foarte bun si chestii de genul. Cand iesim suntem foarte apropiati vorbim si ne si imbratisam uneori dar doar atat. Credeti ca ar merita sa incercam sa fim impreuna? Sau dupa ne-ar strica complet prietenia? Voi ce ati face ati incerca sa fiti impreuna sau mai bine ati ramane doar prieteni?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Nu ti-a zis ca te vede ca pe un prieten, ti-a zis ca esti un prieten bun. E acelasi lucru, stai linistit.

Daca vrei s-o faci sa te considere mai mult decat atat, trebuie sa lucrezi putin la tine.
Dar inainte de astea, trebuie sa decizi daca vrei sa-ti strici prietenia cu ea. Daca crezi ca simti ceva pentru ea si chestia asta te macina atat de rau incat e afectata oricum relatia de prietenie, atunci poti sa risti sa o pierzi, din moment ce se indreapta oricum acolo. Daca vrei sa fii tipul ala care ii da sfaturi cand ii povesteste de alti baieti si totodata crezi ca esti destul de ok sa faci fata la asta, ramai asa cum esti cu ea.

Daca decizi ca vrei sa incerci s-o faci sa te placa mai mult decat ca pe un prieten, trebuie sa-ti schimbi putin comportamentul.

Trebuie sa-i arati ca esti uneori ocupat. Daca pana acum ii raspundeai mereu si ieseai mereu cu ea, acum evit-o uneori si fa-o sa creada ca faci ceva ce consideri mult mai important decat o consideri pe ea. Iar cand te intreaba, ii spui ca ai avut treaba si schimbi repede subiectul ca si cum nu e treaba ei.

Incearca s-o faci geloasa. Da-i print screen-uri cu mesaje de la tipe (oricare ar fi si orice ar scrie, nu conteaza), povesteste-i ceva de vreuna, orice legat de alta tipa care s-o faca geloasa. Daca tu o placi si voi vorbiti des, crede-ma, ca stie deja. Daca o faci sa se indoiasca de asta, ai castigat o mare parte din toata treaba. Femeile sunt foarte dubioase, chiar daca nu te plac, majoritatea se simt bine stiind ca esti acolo, stiind ca e cineva care le va placea orice rahat ar scoate pe gura si orice ar face.

Spune-i ca o placi. Nu din prima ci dupa ce mai faci din ce am zis mai sus. Faptul ca tu nu i-ai spus niciodata ca o placi e parte din problema. Faptul ca ea te vede ca pe un prieten, chiar daca stie ca e posibil sa fii indragostit de ea, e si din vina ta, pentru ca nu i-ai aratat niciodata ca vrei mai mult.
Incearca sa-i spui ca o placi, dar nu face din asta subiect de ProTV. Spune-i random, cand nu se asteapta si nu astepta ca ea sa raspunda inapoi. Spune-i ca o placi si fa-o sa inteleaga ca vrei doar sa stie, ca nu-ti pasa daca e reciproc. Ideal, in cazul tau, ar fi sa incadrezi asta intr-o gluma. Sa-i spui unei femei ca o placi si apoi sa zici ca ai glumit, sau cel putin sa-i dai de inteles ca ai glumit e cel mai las si patetic lucru pe care poti sa-l faci. Dar cumva, la tine ar merge.
Pentru ca tu vrei doar s-o faci pe ea sa se gandeasca mai intens la faptul ca tu o placi. De asemenea, vrei sa vezi ce reactie are ca sa stii cum continui. Daca are o reactie buna, ii poti spune (chiar daca nu in momentul ala) ca o placi intr-un mod serios, dar la fel, fara sa astepti raspuns. Daca o pufneste rasul sau sare direct cu "te vad ca pe un frate" ii spui sa stea calma, ca i-ai zis doar ca o placi, nu ai cerut-o de nevasta. Si ca iti place si nevasta vecinului, dar asta nu inseamna ca vrei sa faci sex cu ea. Iar.

Si ca tot vorbeam de sex, incearca sa profiti de momentele in care discutia ar putea ajunge in zona asta. Faptul ca vorbiti de sex si de lucruri de genul, ar trebui sa va apropie mai mult ca si cuplu decat ca si prieteni.
Si oricum, asta e o ocazie buna sa afi niste lucruri despre femei. Majoritatea nu se simt confortabil sa vorbeasca despre asta cu tipul pe care il palc de frica ca le-ar putea judeca. Dar ghici cu cine se simt ok sa vorbeasca? Exact. Cu ala care stiu ele ca nu le judeca si caruia ii pot spune orice.

O alta chestie pe care trebuie sa o faci e sa eviti complet sa vorbesti cu ea despre fostii ei sau despre tipi care ii plac. Spune-i ca habar nu ai, ca nu-ti pasa, ca nu e treaba ta, schimba subiectul, fa orice, doar nu-i asculta dramele legate de alti tipi, pentru ca cat timp vei face asta, n-o sa fii niciodata tipul despre care vorbeste ci mereu tipul caruia ii povesteste. Esti mai jos si decat o prietena de-a ei cu care ar trebui sa vorbeasca rahaturile astea.

O alta chesti pe care nu trebuie s-o faci e sa nu-i mai spui ca arata bine. Daca iti da o poza cu ea incearca sa nu sari la punga cu complimente si sa i le torni pe gat. Incearca sa n-o complimentezi deloc sau macar sa faci o remarca negativa sau oarecum neutra. Gen "Imi placea mai mult bluza rosie". Sau poti sa te legi de un detaliu din poza si s-o ignori pe ea. Gen "A sunat 2002 si a zis ca-si vrea tapetul inapoi" sau "ce misto draperii ai".

Mai sunt cateva chestii pe care ar trebui sa le stii, dar nu vreau sa imi obosesc creierul meu odihnit degeaba. Anunta-ma daca crezi ca ce zic are sens si daca mai vrei niste sfaturi. Spor.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai sunteti impreuna, doar ca sunteti ca prieteni, fiindca doar atat te vrea fata.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este mai bine sa fiti prueteni ca pana acum si sa nu treceti in etapa urmatoare asa cum ziceti voi.

| Sofer a răspuns:

Eu zic sa încerci sa fi cu ea împreună.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Daca fata ti-a zis ca te vede DOAR ca prieten inseamna ca esti friendzone pana in gat. Daca vrei sa risti prietenia ta cu ea is 2 optiuni : Ori iese o relatie ori o sa pierzi tot. Acum tu pune si analizeaza riscurile si castigul si DOAR tu poti spune cu adevarat ce e de facut. Daca nu iese ceva nu vreau sa te stiu ca o sa fii ceva la modul : Uite ba aia de pe TPU mi-au zis sa fac asta si DIN CAUZA LOR nu a iesit. Succes

| alexalx1234 a răspuns:

Ți-a dat friendzone și din el nu mai ieși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o cunoștință tot așa care mi-a zis ca sunt printre cei mai buni prieteni ai ei, ma imbrațișa si toate cele. I-am zis cuiva, sau de fapt nici nu am zis, s-au prins ei ca o plac. Apoi a aflat si ea si m-a tratat ca ultimul excrement. Nici la "la multi ani" nu imi mai răspunde. Daca nu esti vreun prinț frumos, inteligent, modest, înalt si toate cele, mai bine elimini ideea.

| CiprianZisSpartanu a răspuns:

Breed the seed and need for speed.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru CiprianZisSpartanu):

Ai ceva personal cu barbatii pe nume marius? de ce ai fobie de marius? ai fost maltratat de un marius?

| CiprianZisSpartanu a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

As putea sa raspund cu da la toate intrebarile tale si de asemenea un sfat prietenesc ai grija cu Mariusii ca-s niste cimpanzei mutati genetic cu o mentalitate de un psihopat care s-ar uita cu placere la 2 girls 1 cup. Ceva de genul

| CiprianZisSpartanu a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Deci dragul meu nu ti poti imagina prin ce cosmar trec cu un marius deci mi-a mancat zilele si sufletu din mine caut om sa l atraga cu vreo 2 pachete de tigari sa l bage la psihiatrie sunt incredibil de maltratata in fiecare sambata de la 8 30 nu recomand

| Anonimul2565 a răspuns:

Frate, daca iti place, devino barbatu ala bun si se va da ea la tine.
Contacteaza-ma in privat.

| Nuamnumesrry explică:

Ea nu a zis ca ma vede doar ca pe un prieten. Mi-a zis doar ca sunt un priteten foarte bun.