| anonim_4396 a întrebat:

Sunt multi experti pe aici care spun ca virginintatea unei fete nu depinde de himenul ei. Atata timp cat un penis nu a penetrat vaginul, ea inca e fata mare. Ok, toate bune si frumoase. Dar stai! Ce facem cu fetele lesby? Poate sunt atrase inca de mici de acelasi sex si nu fac sex cu un baiat/barbat. Dea lungul vietii folosesc "jucarii" si mai stiu eu ce deci himenul clar nu mai e intact. Dar ea e tot virgina pentru ca nu a facut sex cu un purtator de penis?

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu a spus nimeni ca o femeie e virgina atata timp cat un penis nu a penetrat vaginul.
Virgina este o persoana (de orice sex) care nu a avut contact sexual cu o alta persoana (de acelais sex sau nu). La contact sexual intra sexul vaginal, oral, anal si masturbarea de catre partener sau masturbarea partenerului. Definitia e simpla, clara si se aplica in toate cazurile. Reztul sun aberatii de oameni care nu s-au informat suficient.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

PAi care are dreptate, tu sau corbu mai sus? Ca eu nu stiu pe care sa aleg laughing

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu, dar nu cred ca o persoana care a avut contact sexual poate fi virgina. In cartile de medicina definitia este cea data de mine, in DEX definitia este cea data de mine. NU stiu sa interpretez altfel si, sincer, nici nu ma intereseaza. Am auzit femei care sustineau ca numai al cincelea barbat te dezvirgineaza, cu primii 4 esti virgina. Si femei sustinand ca numai cand nasti te dezvirginezi cu adevarat. Interpretari sunt multe, pana la urma, fiecare alege ce vrea sa considere legat de asta. Este o problema intima si pe fiecare trebuie sa il preocupe strict virginitatea lui.

| RAY a răspuns:

Vom apuca vremuri cand numai vor exista virgine, toate vor veni pe lume pregatite de sex

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat teoretic cat si practic lesbienele sunt si raman VIRGINE toata viata fiindca vaginul lor nu intra niciodata in contact, nu este/nu a fost atins/penetrat de un penis real/adevarat al unui barbat. Starea de castitate, puritate, de fecioara neprihanita, care reprezinta virginitatea este conforma atat explicatiilor prezentate in DEX cat si acceptiunii celor care au studii in acest domeniu (absolventii facultatii de medicina). Conform DEX : VIRGÍN, -Ă, virgini, -e, adj. 1. Care nu a avut niciodată relații sexuale; cast, neprihănit, feciorelnic. ♦ (Substantivat, f.) Fecioară, fată. 2. Fig. Candid, inocent, nevinovat. 3. Fig. (Despre locuri) Necunoscut de oameni; nelucrat, necultivat; neexplorat; neexploatat. 4. Fig. (Despre obiecte) Neatins, intact, neutilizat; curat. ♦ Spec. (Despre metale) Pur, curat. [Var.: (înv. și pop.) vergín, -ă adj.] – Din lat. virgo, -inis. sursa: DEX '09
FECIOÁRĂ, fecioare, s. f. 1. Fată (tânără) care nu a avut niciodată relații sexuale cu un bărbat; virgină. ◊ (Adjectival; pop.) Fată fecioară = fată mare, de măritat. ♦ Fig. (Adjectival) Pur, curat. 2. N. pr. art. (Bis.) Maica Domnului. 3. N. pr. Constelație zodiacală din regiunea ecuatorială a cerului, în care se află Soarele la echinocțiul de toamnă. ♦ Unul dintre cele douăsprezece semne ale zodiacului. – Lat. *fetiola sau din fată + suf. -ioară. sursa: DEX '09

| Emilian65 a răspuns:

Da, pentru ca nu a fost penetrata de un penis natural.

| OoBunnyoO a răspuns:

Banuiesc ca pentru ei conceptul de virginitate inseamna mai mult decat actul in sine. Depinde din ce perspectiva privesti situatia.

Inteleg de unde vin cu ideea asta. Teoretic, o lesbiana care nu a facut sex cu un barbat niciodata, este virgina. Multi considera ca sexul cu un barbat este unicul tip de sex care te poate dezvirgina in adevaratul sens al cuvantului.

Medical vorbind sau fizic, lucrurile sunt mai clare. Virgina esti pana in momentul in care ti se rupe himenul, indiferent de felul in care este rupt.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ruperea himenului NU are absolut nicio legatura cu dezvirginarea. Fetitele de 7-8-9 ani careisi rup din greseala himenul dintr-o joaca copilareasca/prosteasca isi pierd virginitatea? rolling on the floor laughing Hai sa fim seriosi. Pe bune rolling on the floor

| OoBunnyoO a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Te invit sa mai citesti o data primul meu raspuns, sa te intrebi daca l-ai inteles si apoi sa comentezi. Te invit mai ales sa treci peste partea cu mai multe definitii. Exista numeroase definitii ale virginitatii pe care le-ai dat si tu copiind definitiile date in dex.

Unii atribuie virginitatea cu oricarei actiuni sexuale inclusiv sexul anal, oral etc. Altii atribuie virginitatea oricarei actiuni care necesita un penis si un vagin, iar altii atribuie virginitatea ruperii himenului. Pentru ca asa cum ai spus si tu, in definitiile tale din dex, in momentul in care himenul este rupt inseamna ca vaginul nu mai este intact, neexplorat, neatins etc, prin urmare, vaginul nu mai este virgin. Poate ca ruperea himenului nu are nicio legatura cu termenul de virginitate la nivel social, dar are legatura cu termenul de virginitate strict la ceea ce priveste conditia vaginului atribuit femeii in cauza care mai este sau nu intact. Medical si fizic vorbind, poti determina daca un vagin este intact/virgin sau nu, prin verificarea existentei himenului sau ramasitelor acestuia. Desigur, nu o poti face intotdeauna cu acuratete si niciun doctor nu poate spune 100% daca o femeie a avut vreodata un penis sau alt obiect introdus in vaginul ei. Insa despre o fata care are inca himenul, poti spune relativ sigur ca are un vagin intact. Si da, stiu ca exista exceptii si de la regula asta, dar acum nu stam sa dezbatem fiecare exceptie in parte. Totusi cred ca putem sa cadem de acord amandoi ca fizic vorbind este mai usor sa determini daca un vagin este intact, decat sa determini daca o femeie este vigina sau nu. Problema este ca la nivel social lumea tinde sa asocieze un vagin intact cu o femeie virgina. De ce fac oamenii asocierea asta? Nu stiu. Insa avand in vedere ca virginitatea este un concept inventat de lume va fi diferit in functie de perspectiva fiecaruia.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Poate ca nu ai citit nici una dintre raspunsurile mele postate la aceasta categorie. De asemenea poate ca nu ai reusit sa intelegi ca toate explicatiile mele sunt strict profesionale si reprezinta o mica parte din cunostintele mele in acest domeniu pe care le-am acumulat atat in facultate dar mai ales ulterior in cei peste 40 de ani cat am profesat ca medic ginecolog (pensionat). Adevarul intotdeauna este unul singur si din acest motiv NU se admite ca un lucru cert sa fie interpretat/inteles/explicat in mod diferit conform conceptiei si/sau intelegeri gresite a tuturor oamenilor prosti, lipsiti de educatie si informatia CORECTA in privinta unui CONCEPT propriu si definitoriu unei fiinte la un moment dat. Am explicat si argumentat de multe ori ca starea de VIRGINITATE reprezinta un concept psihico-mental, fiindca este vorba doar de o notiune IMATERIALA, INTANGIBILA si INVIZIBILA, astfel ca lipsa sau existenta starii de virginitate este stiuta/cunoscuta doar de femeia in cauza. Fiindca virginitatea nu este de natura fizica, nu poate fi atinsa voit/intentionat sau accidental si din acest motiv nu poate fi pierduta ea poate doar sa dispara si ca atare rezulta ca absolut NIMENI in afara fetei/femeii nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII ei. Starea si notiunea de virginitate dispare in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Lezarea, deteriorarea si/sau ruperea completa chiar si accidentala a HIMENULUI produce DEFLORARE,, pasaricii'' respective. Procesul de DEFLORARE se poate produce strict ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului si rezultatul produs devine si ramane o stare vizibila, palpabila. Este unanim acceptat ca deflorarea poate sa apara sau sa se produca din mai multe si diverse motive, astfel ca aparitia/producerea deflorarii poate sa NU aiba absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. Explicatia mea este de natura pur stiintifica si medicala si este in totala contradictie cu afirmatia ta :,, Medical vorbind sau fizic, lucrurile sunt mai clare. Virgina esti pana in momentul in care ti se rupe himenul, indiferent de felul in care este rupt.'' Si nu este doar parerea mea. big grin

| OoBunnyoO a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Daca eu nu ti-am citit comentariile la alte intrebari, banuiesc ca tu nu ai citit comentariul pe care l-am dat mai sus, la intrebarea de fata. Acolo am explicat in detaliu afirmatia mea si faptul ca la nivel social un himen intact este asociat cu virginitatea femeii. Si pentru ca este destul de usor de determinat intre un vagin intact si un vagin deflorat sau dezvirginat (pentru ca da, termenii sunt sinonimi), fizic treaba este mai clara.

Cat despre explicatia ta dintre "deflorare" si "dezvirginare" tin sa mentionez ca ambele inseamna acelasi lucru:

defloráre sf [At: COSTINESCU / Pl: ~rắri / E: deflora] 1 Pierdere a virginității Si: deflorat1 (1), deflorație (1), dezvirginare. 2 (Îvr) Scuturare de flori a unei plante Si: deflorat1 (2), deflorație (2).

Conform dex, dupa cum vezi "deflorare" inseamna exact pierderea virginitatii. Ceea ce afirmi tu este un contradictio in terminis. Singura modalitate prin care poti avea o femeie deflorata si virgina, este doar daca tu atribui o definitie diferita unuia dintre termenii astia, lucru care imi confirma spusele: sociologic vorbind, definitia virginitatii difera de la o persoana la alta si de la o cultura la alta.

Problema in mesajul tau este ca folosesti doi termeni sinonimi "deflorare" si "dezvirginare", desi distinctia pe care vrei sa o faci nu consta in termenii astia, ci in diferenta subiectului. Ceea ce vrei sa spui este exact concluzia raspunsului meu ulterior, care banuiesc ca ti-a scapat: dezvirginarea vaginului nu inseamna intotdeauna dezvirginarea femeii, pentru ca dezvirginarea femeii este un concept social cu o definitie fluctuanta, in timp ce dezvirginarea vaginului este un fapt relativ usor de verificat fizic. Insa poti avea o femeie care nu este virgina cu un vagin intact, pentru ca a avut parte de alte activitati sexuale, la fel cum poti avea o femeie fara himen care sa fie virgina. Totusi, majoritatea oamenilor asociaza deflorarea vaginului cu dezvirginarea femeii, probabil pentru ca fizic vorbind este o modalitate destul de usoara prin care iti poti da seama de chestia asta, pe langa o sarcina sau o bts. Asta nu inseamna ca este cea mai corecta metoda sau unica metoda.

| GoldenZenith a răspuns:

A făcut 'sex' cu un organ purtător(jucărie), nu cu un purtător de organ. Tot aia e.

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Nu. Astia specifica sa fie penis atasat de barbat laughing. Cand una inteligenta spune ca e posibil sa si dezvirginat singura cu un morcov tot astia sar si spun ca pana nu a facut sex cu unu tot nu se pune.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Meh. de-aia nu mai dormi tu la noapte? laughing

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Sa zicem doar ca acum am un motiv in plus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin virgin inteleg pur neprihanit in trecur nu existau atatia gay sau lesbiene, deci virgina era sinonim.cu o fata care nu a intretinut relatii sexuale cu un baiat, asa e si acum...sensul pur teoretic.Dar putem zice ca daca 2 fete s-au autosatisfacut intre ele, at nu mai sunt virgine.E cum ar veni o exceptie.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

„... 2 fete s-au autosatisfacut intre ele" - păi ori s-au „AUTOsatisfăcut" (adică fiecare pe ea însăși, singură = AUTO), ori „între ele", adică reciproc, una pe cealaltă.
Că nu e totuna!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

S-au satisfacut* asta am vrut sa spun, am scris gresit sorry

| WithinShadows00 a răspuns:

Contactul sexual clasic din povesti fantastice cu printisorii din castele se refera la penetrare de catre un print si ca urmare sa sangereze printesa. Iar asta evident in noaptea nuntii. Multa lume asa cunoaste pierderea virginitatii.

Dreptate are toata lumea. Pana la urma virginitatea e o eticheta pur sociala, iar societatea va avea mereu alta dinamica a opiniilor din punctul asta de vedere. Maine, poimaine, se va considera pierdere de virginitate de indata ce descoperi filmele pentru adulti.

| WithinShadows00 a răspuns:

Ascult-o macar pe Brigaela MD. Nu fi nebun sa citești raspunsurile corbului si iepuroaicei.