| anonim_4396 a întrebat:

Sunt noua aici! De cateva luni incercam sa facem un bebe, de 2 sapt luam profecund si nu mi-a venit ciclul, azi e ziua 28 si mie imi venea mereu pana in ziua 27. De câteva zile sunt exagerat de umedă și înainte nu era asa, iar, de 2 zile adanc am firicele de sânge, de 4, 5 zile am sânii durerosi, ca inainte de ciclu dar mereu ma dureau cu 10 zile înainte nu cu 5, am avut câteva greturi, am vomitat de 2 ori. Am avut ovulatie in data de 17, 18. Astăzi am facut un test si a iesit negativ. Ajutati-ma cu un sfat, ce credeti ca poate sa fie? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a NUMAI 15 zile de la data ovulatiei, REZULTATUL obtinut NU poate fi luat in considerare fiindca cel mai probabil este in proportie de peste 70-80% FALS NEGATIV. In cazul testelor de sarcina pe baza urinei, care sunt efectuate inainte de trecerea a celor MINIM 21 de zile de la ovulatie sau de la intretinerea ultimul act sexual neprotejat, se iau in considerare doar testele al caror rezultat este POZITIV. In cazul tau pana la implinirea celor 21 de zile
amintite, poti sa efectuezi cate un test de sarcina cam din 3 in 3 zile in cazul in care rezultatul este NEGATIV. Rezultatul care poate fi considerat ca fiind in proportie de peste 98% CORECT si ADEVARAT va fi cel executat in cea de-a 22-23 zi dupa ovulatie. Multa sanatatE!