| bianca_1157 a întrebat:

De la cate saptamani se vede sarcina la ecograf? Am avut un contact sexual acum 3 saptamani neprotejat (ejaculare inauntru), am fost la ecograf dupa 2 saptamani si nu s-a vazut "bebe" in schimb niste chisturi ovariene, astazi am sezisaz areolele marite, si mi se vad venele pe sani, culoare usor albastruie...eu nu stiu ce sa mai cred, please help, mentionez ca ciclul menstrual mi-a intarziat 3 zile, iar acum 4 zile ma dureau sanii de numa (durere care prevesteste ciclul menstrual) acea durere mi-a trecut! Inainte nu trecea pana nu imi venea ciclu, DAU FUNDITA, mersi :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici un caz nu se vede la doua saptamani. Un ecografist foarte bun, care cauta cu atentie sarcina, poate sa o vada cam la 4 saptamani de la contactul sexual. Un ecografist normal, cu un aparat performant, care o cauta atent, o vede pe la 5 saptamani si jumatate. Dupa 6 saptamani si jumatate se vede la orice ecografie de rutina.

1 răspuns:
| Cypronge a răspuns:

Sqlutare Bianca
O sarcina se vede mai bine la ecograf dupa 5 saptamani; dar in cazul tau ma indoisesc ca esti insarcinata, poti afla mai simplu fa-ti un test de sarcina, de el faci rost de la orice farmacie si nu te ingrijora pentru o intarziere, in 4 zile in ciclul menstrual sunt multe motive care ar putea cauza intarzierea, gasesti detalii aicea http://www.csid.ro/......a-4044233/