| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual neprotejat (s-a rupt prezervativul) și cred ca eram ori in perioada fertila ori puțin după aceasta perioada. Am făcut un test de sarcina astăzi, dar ideea e ca trebuie sa-mi vina in aproximativ cinci zile ciclul, iar testul a ieșit negativ. Exista vreo sansa..sa fie fals negativ având in vedere ca l-am făcut cam devreme? Ideea e ca săptămâna trecută mancam puțin cam exagerat de mult, iar astăzi am observat ca ma dor sânii, însă pe mine mereu ma dor inainte de ciclu. Deci, chiar nu stiu. Însă, sper sa nu existe nicio sarcina. Deci, voi ce credeți? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul obtinut este 100% FALS NEGATIV in cazul in care sunt mai putin de 11-12 zile intre data de intretinere a sexului si data la care a fost facuta testarea. Rezultatul care este corect valabil si valid in proportie de peste 90% se obtine dupa ce au trecut minim 18 zile si este in proportie de peste 98-99% valid, valabil si corect numai dupa ce au trecut 21 de zile de la sex.
Daca mai sunt circa 5 zile pana la menstruatie conform parerii tale exprimate, inseamna ca PERIOADA FERTILA s-a terminat in urma cu 8 zile adica cam 10 Noiembrie. Numai daca acel act sexual a fost intretinut inainte de data de 10-11 Noiembrie doar in acel caz este posibil sa se fi format o sarcina in cazul in care a ajuns sperma in vagin. In schimb, daca actul sexual amintit a avut loc dupa data de 10-11 Noiembrie chiar si in cazul in care a ajuns sperma in vagin formarea sarcinii era imposibila. Multa sanatate!

| Maria505 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Contactul l-am avut inainte de 10-11. Cam câte șanse ar fi sa nu fiu? Mari? Mici? Sincer, chiar nu stiu ce as face dacă as afla ca sunt.

| whatevernvm a răspuns (pentru Maria505):

Nu înțeleg, dacă s-a rupt și nu va doreați copil nu ai luat pastilă de a doua zi just in case? E mai ieftina decât avortul

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici un testd e sarcina nu va arata realitatea fiind facut la cateva zile dupa sex.
Un test corectd e sracina se face DUPA 21 de zile, de la ultima partida de sex.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Testul se face după 21 de zile de la contactul sexual cu probleme. Numai atunci va fi valid.

| Maria505 a răspuns (pentru Rux04):

Mersi mult. ‘) Totuși, de ce unele teste precum cele de la barza arată ca se pot face inainte de ciclu cu cinci zile?

| Rux04 a răspuns (pentru Maria505):

Chestia cu 5 zile e valabilă numai în cazul ciclului regulat. În rest sunt de acord cu ce a zis domnul corbulalbrosu mai sus. Am trecut prin așa ceva și știu ce înseamnă.