| anonim_4396 a întrebat:

Sunt pe punctul de a ma casatori dar un fost prieten nu ma lasa noaptea ziua sa dorm ma tot gandesc la el ce sa fac? Ne-am spus ca ne vom iubi intr-o alta viata ca nu ne-a fost dat sa fim impreuna dar ramane acel gand ca mi-e dor de el.

12 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Iti recomand sa nu te casatoresti pana nu-ti trec fanteziile. desi, daca ma gandesc mai bine...si in timpul casatoriei o sa tot vrei..ca orice om.

| lia a răspuns:

Eu zic sa stai si sa te gandesti serios daca vrei sa iti petreci restul vietii cu acest barbat. De ce sa suferiti amandoi din cauza nesigurantei tale?winking
@Nobody te-ai gandit sa faci scenarii de filme? Vad ca de imaginatie nu duci lipsa laughing

| Linda a răspuns:

Acel prieten, daca ar fi vrut sa fie cu tine, ar fi fost. Parerea mea ca nu are rost sa-ti bati capul cu el.

| alexa a răspuns:

Eu zic sa iei o pauza de amandoi.gandeste.te care din cei doi te merita, daca esti hotarata sa faci pasul asta...pana la urma e nunta ta, ti. l alegi propiu zis pentru ati imparti viata cu el si nu cred ca vrei sa fii mereu indecisa
nuo face doar pentru ca i.ai promis actualului tau iubit acest lucru...conteaza si ce simti tu...insa vezi sa nu alergi dupa doi iepuri si sa. i pierzi pe amandoi

| alexam a răspuns:

Vai! Iti scrisesem un raspuns, si mi s-a blocat comp. Sa incerc sa il reformulez: Ai mare grija! NU te grabi sa te casatoresti chiar daca stii si simti ca il iubesti pe cel ce urmeaza sa iti devina sot. Trebuie sa fii 100% sigura daca vei face pasul acesta sau nu. Dar de ce nu ai ramas cu primul? Unul din voi nu a vrut, sau asa a fost sa fie? Nu are rost sa intrii intr-o casnicie daca mai iubesti inca un barbat. Gandeste-te bine si fi sincera cu tine, nu incerca sa te pacalesti! Numai bine!

| ioana_5498 a răspuns:

Dar cel cu care te vei casatori cum ramane? I-l iubesti pe ex-ul dar actualul i-ti ofera stabitilate d. p. d. v material dar nu si emotional, gandeste-te bine ceea ce vrei sa faci, daca ai acceptat o cerere in casatorie, inseamna ca pe el ti-l doresti alaturi toata viata. Incearca sa faci tot posibilul sa-l uiti(o sa va iubiti in alta viata, acum esti p p. sa t casatoresti), pregateste-i actualului o seara romantica, esti in oras...etc., si incearca sa faci o diferentiere intre sentimentele fata de ex-ul si fata de actualu', e posibil sa-ti fie dor de el doar pentru ca nu ai avut ocazia sa fiti imp. si te gandesti mereu cum ar fi fost cu el, dar poate daca stateai cu el nu te-ai fi simtit bine... poate are pe altcineva acum, nu da cioara din mana pe cea dupa gard, mai ales daca viitorul sot i-ti arata ca te iubeste...

| sorana_1576 a răspuns:

Eu zic sa te mai gindesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti confuza... Ia-ti un timp pentru a te gandi la sentimentele tale...Casatoria este un pas urias si implica multa daruire si dragoste.Nu intra in ea daca nu esti sigura ca va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si atunci de ce te casatoresti daca nu esti sigura ca vrei sa faci pasul asta?
E mai usor sa renunti acum... decat mai tarziu, dupa casatorietongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casatorestete, si dupa aia iti inseli sotul cand e la serviciu. fa ceti 1-2 copii pana afla sau te prinde.si ori te omoara ori divortati.trebuie sa sufere cineva nu? si mai sunt si stirile de la ora 5.si oricum se poarta, si sexul inainte de ...si adulterul dupa... ce conteaza daca mergem de-a valma? de ce ne intrebi pe noi daca stii dinainte ce o sa-ti raspundem? vrei o incurajare? sau o justificare a ceia ce vei face?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna ca il iubesti pe el, si nu pe cel cu care te vei casatori.

| bennys a răspuns:

Nu poti face nimic, oricum soarta oricarui om ii e scrisa. Asteapta sau ia o decizie care oricum "asa trebuia sa se intample.