| George638r a întrebat:

Sunt sanse ca mama mea sa nasca daca are 100kg.
Daca da sunt anumite probleme sau ceva de genu.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

,,Estecunoscut faptul ca femeile supraponderale sau obeze, au dificultati in a ramane gravide si foarte multe sanse de a pierde o sarcina dupa ce au ramas insarcinate. Aceste lucruri sunt generate de greutatea in exces care isi exercita efectele asupra ovarelor, care produc ovule, si asupra endometrului, unde ovulul fecundat se implanteaza. In plus, femeile supraponderale (in comparatie cu cele care au greutate normala), au o incidenta crescuta a tulburarilor sistemului de reproducere, tulburari endocrinologice, infertilitate si tulburari uroginecologice, asta pentru a mentiona doar cateva dintre posibilele consecinte ale greutatii in exces."" In consecinta pot exista chiar foarte multe aspecte si probleme care sa impiedice formarea si/sau ducerea sarcinii la bun sfarsit. Acceseaza si lectureaza urmatorul articol : http://www.doctor.info.ro/sarcina_si_obezitatea.html

| sofisis a răspuns:

Daca e insarcinata nu sunt sanse, E CATEGORIC ...va naste.
Daca nu e insarcinata...e grasuta si atat. Nu prea se intelege la ce te referi.

| Necunoscut112 a răspuns:

Te intereseaza dacă mama ta poate rămâne gravidă deşi are 100 kg?

| sweetangels a răspuns:

Poate. Sa aiba grija la colesterol, glicemie, sa tina regim!