| Lalalbegg a întrebat:

Sunt sanse mari sa fi avut persoana cu care am facut un contact sexual HIV daca nu a avut inainte niciun contact sexual?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sanse ca cineva sa aiba HIV fara sa fii intertinut sex numai in anumite situatii:
- daca mama ei/lui era infectata cu HIV cand era insarcinata si a transmis la nastere virusul HIV.
- HIV se poate lua si prin: transfuzie de sange, prin saliva (sarut) sau contact deschis cu sangele infectat al cuiva, prin folosirea unui apart de ras/barbierit unde cel care l-a folosit s-a taiat samd.

| mihai69 a răspuns:

Mari - nu. Și nici nu le-aș spune "șanse". Dar un foarte mic risc există mereu.

| helpforyou a răspuns:

Sansa de a fi infectat cu HIV prin contact sexual cu o persoană care nu a avut anterior contact sexual este foarte mică.
HIV se transmite prin contact direct cu sânge, spermă, lichid vaginal sau lapte matern infectate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poate fi luat și prin schimb de saliva si folosirea diferitelor obiecte de igiena personala, nu numai prin contact sexual.

| dariaflorina a răspuns:

Există riscuri, chiar daca nu a fost actul în sine