| Simona1245 a întrebat:

Nu mi-a venit menstruatia de o luna desi nu am avut niciun contact sexual pana acum! Ce e de facut ar trebui sa ma sperii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca e cazul sa te sperii, se mai intampla sa intarzie asa mult, dereglarile hormonale sau o raceala pot fi doua motive care sa nu iti vina...

greece12
| greece12 a răspuns:

Ar trebui sa ne spui de cat timp a inceput ciclul tau menstrual,o varianta ar fi instabilitatea lui.
De obicei,insa,orice intarziere de peste doua saptamani se trateaza cu ajutorul medicului,pentru ca poate fi de la simpla raceala, pana la o amenoree secundara sau un chist...
Ai grija de tine, mergi la medic, nu mai intarzia, cum te ingrijesti asa o sa te ai!

| Simona1245 explică (pentru greece12):

Prima oara mi-a venit acum 2 ani si de atunci era regulat dar de la revelion cand mi-a venit a trecut o luna... imi e frica.

| greece12 a răspuns (pentru Simona1245):

Cu alte cuvinte, era stabilizat....in cazul asta, te rog sa vorbesti cu mami a ta si sa mergeti la medicul ginecolog.
Nu ai vreun motiv sa te sperii, sa stii si mie mi s-a intamplat, cand aveam 14 ani, nu-mi venise trei luni, am mers la medic cu mama, am primit un tratament scurt(a constatat ca aveam o dereglare hormonala) si n-am mai avut probleme chiar niciodata, de la tratamentul respectiv mi s-a reglat la 28 de zile ciclul, pentru o viata intreaga!
Nu se intampla nimic la medic, nu te jena si nu te teme!
Mergi la medic, ai grija de tine!

| Simona1245 explică (pentru greece12):

Ma va controla? Adica... ar trebui sa ma dezbrac?

| greece12 a răspuns (pentru Simona1245):

...Da.:)
Uite,citeste aici ce se intampla prima oara la medicul ginecolog si retine toate amanuntele pentru o fata virgina, nu vei fi examinata decat extern, nu ai motiv sa te temi!
http://www.inovagyn.ro/......a-121.html
In afara de asta,ai toate sansele sa fii trimisa la endocrinolog,sau invers,important este,insa, sa afli exact ce se intampla cu tine!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii...

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci situaţia este "normală".

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă nu, atunci poate fi vorba de o "problemă"...

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Toate cele bune.

| Simona1245 explică (pentru bursuc001):

Nu sunt la primul ciclu menstrual! Prima oara mi-a venit acum 2 ani si de atunci imi venea normal... dar acum nu stiu ce s-a intamplat de la revelion cand mi-a venit ultima oara a trecut o luna de cand trebuia sa imi vina...

| bursuc001 a răspuns (pentru Simona1245):

Atunci să mergi la control la endocrinolog + ginecolog, aşa cum explicam mai sus.

O seară plăcută.

| Azµre a răspuns:

Vorbește cu mama ta! Mergeți împreună la un medic, cauze pot fi multe.

| Oana92 a răspuns:

Poate fi o raceala, o dereglare hormonala sau doar stres. Mergi oricum la medic pentru confirmare. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| Chøço a răspuns:

Este instabil. Corpul tau inca nu este obisnuit cu acest pas. Asteapta si totul va reveni cum era inainte. Desi, pot fi mai multe variante. Vorbeste cu mama ta. Ca sa fii sigura, consulta ajutorul unui medic.

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

Nu exista dupa cum stiu eu si fete ce le vine ciclul bine la rand ok pana ce se trezesc odata fara el e ceva ce tine de organismul fiecaruia si nu te speria revine!

| alexboy_9817 a răspuns:

Eu stiu de la iubita mea ca sie ei i-a intarziat acest lucru si nu a patit nimic nu ai dc sa te speriiwinking