Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt singurul care a observat că TPU a devenit un "prieten" şi un "sfătuitor" mai bun pentru adolescenţi decât un amic din real, sau decât proprii părinţi?
Nu vă îngrijorează acest lucru? Copiii voştri cer sfaturi pe internet în loc să se confeseze în faţa unui prieten bun în care are încredere, sau în faţa unui părinte?
Asta mă face să cred că generaţiile ce vin sunt complet neglijate de părinţi, de aceea şi problemele ce apar. Din ce în ce mai multe avorturi la vârste de 14-15 ani, iubiţi de la 12. Dacă părinţii ar fi mai înţelegători poate şi copiii ar fi mai deschişi, şi nu ar mai apela la calculator pentru un sfat, care uneori e total eronat şi nefolositor.
Am ales să postez această întrebare la categoria Dragoste şi Sex deoarece în mare parte despre asta e vorba. Această categorie este ticsită de întrebări despre relaţii şi sex. Întrebări ce în mare parte au fost postate de către nişte copii de abia ajunşi la pubertate.
A cui credeţi că este vina denaturării generaţilor viitoare? A părinţilor sau a copiilor?

27 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,nu esti singurul,pentru mine reprezinta motivul pentru care sunt aici.
Pentru ca,intr-adevar,fenomenul e ingrijorator.
Copiii si parintii au devenit doua linii paralele,functionand doar pe baza de aparente si ipocrizie.
Copii se prefac ca asculta,parintii se prefac ca sunt parinti.
Pe toti ii conduce frica,copiilor le e frica sa discute cu parintii ca sa nu fie acuzati ca au interese extrascolare,parintii ignora cu desavarsire ca un copil in afara de haine,mancare si calculator,are nevoie si sa fie educat in familie si,mai ales,ascultat!
Lasa totul pe baza scolii si se declara multumiti daca copilul lor vine fara corigente acasa.
Dar,nu-l cunosc,cresc un necunoscut in casa si accepta situatia cat timp acest necunoscut le "respecta" principiile (impuse) si regulamentul de "ordine interioara".
Si aparenta continua,pana copilul va pleca de acasa si va ajunge "pe picioarele lui".
E foarte adevarat ca nici eu nu discutam cu parintii pe teme sexuale,mi se atragea atentia doar ca e "rusine", fara nici o alta explicatie.
Si, totusi, nu aveam curiozitati, la 15 ani colectionam servetele, de exemplu...si baietii se bateau pe timbre de colectie,nu pe fete!
Nu stiu ce as fi facut daca am fi avut calculatoare,lumea virtuala probabil m-ar fi atras si pe mine asa cum ii atrage pe toti acesti copii.
Virtualul inseamna libertate. Necontrolat,inseamna o libertate smintita si primejdioasa.
Copilul intra si tasteaza orice, vorbeste cu oricine, fara sa-i pese si fara sa fie constient de nici un pericol.
Dar in mediul virtual, el poate fi oricine, poate spune orice si nimic nu-l poate controla sau opri.Mediul virtual a devenit o dependenta sufocanta, daca ar pica retelele electrice de pe pamant cateva luni sau ani, poate ca ne-am mai reveni putin...noi sau ei,sau toti!
Din cauza asta ii vezi atat de dezorientati si in mediul real,viata nu iti ofera prea multe sanse,nu-ti poti da delete,esti cel care esti si ceilalti te judeca,un alt obicei negativ,toti simt nevoia sa judece pe toata lumea,fara sa incerce macar sa afle cine sunt ei personal,paiul din ochiul celuilalt e intotdeauna mai evident decat barna din ochiul lor.
In fine,mediul virtual e libertate si inca una prost inteleasa, si gresit folosita.
Lumea se va umple de homofobi, de sociopati si psihologii si psihiatrii vor avea de lucru secole intregi, de-acum incolo.
Copii au nevoie de afectiune si o cauta peste tot, pentru ca acasa n-o gasesc.Copiii au nevoie sa fie admirati si iubiti si n-o face nimeni.
Intre ei e o concurenta acerba,asa ca incearca orice ii poate scoate in evidenta,daca e sexul,il accepta,daca e un pedofil,il accepta,ar accepta orice numai sa simta putina multumire...
Am mai spus,eu as face cursuri pentru parinti, sunt necesare.
Si educatie sexuala in scoli, fara discutie.
Vina e a celor mari.
Decat sa faci un copil si sa-l arunci, mai bine renunti la calitatea de parinte, oricum nu o meriti.

Apache
| Apache a răspuns:

Daca TPU te-ar obliga sa iti pui numele real si adresa completa atunci cand scrii o intrebare....nimeni nu ar mai intra pe site-ul asta.

Anonimitatea indeamana la intrebarile mai mult sau mai putin personale care se pun pe site.

| greece12 a răspuns (pentru Apache):

Anonimatul este o mare perdea de fum, din spatele careia cei mai multi isi arata mortala indrazneala!
Imi place la nebunie cum pui problema, intr-adevar s-ar face o curatenie pe site cum n-a existata niciodata!
laughing

| neutrino a răspuns:

De ce nu si a acestui site, care se hraneste cu astfel de intrebari, a unor copii si de 10 ani? Una este educatie sexuala, alta este pornografia si prostia care cu mult drag este aici gazduita! Iata ca m-am mai ales cu inca un raspuns taiat!

| anonim_4396 explică (pentru neutrino):

"neutrino a răspuns:

De ce nu si a acestui site, care se hraneste cu astfel de intrebari, a unor copii si de 10 ani? Una este educatie suxuala, alta este pornografia si prostia care cu mult drag este aici gazduita! Iata ca m-am mai ales cu inca un raspuns taiat!"

Nu am privit lucrurile aşa, dar ai dreptate. Site-ul este vinovat într-o foarte mică măsură. Dacă părinţii ar fi acolo pentru copiii lor când ar trebui acest site nu ar mai fi frecventat. În ultimă instanţă dacă n-ai pe nimeni lângă tine este imperios să dai un search pe google.

(Am dat copy-paste la răspunsul tău în caz că va fi şters, deşi sper că nu va fi. Nu încalcă nici o regulă şi nici nu mai suntem pe vremea comunismului)

| neutrino a răspuns (pentru anonim_4396):

Va disparea in curand!

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e pacat in legatura cu acest site e ca multe, foarte multe raspunsuri sunt eronate sau puse la ''vrajeala''. Din pacate marea majoritate a adolescentilor in aceasta perioada sunt neglijati de parinti. Iar in ceea ce priveste educatia sexuala nici scoala nu ajuta cu nimic sad Copii astia sunt disperati dupa atentie, afectiune si cunoastere(chiar daca aceasta cunoastere se manifesta doar pentru subiectele sexuale) si e normal sa fie asa. Dar nu primesc de niciunde asta...si atunci apeleaza la diverse alte chestii inlocuitoare( de aia ajung sa faca sex la 12 ani si sa aiba relatii cu persoane dubioase!) si cei mai multi cauta apoi ajutor. Unii cauta pe TPU si se lovesc fie de superioritatea unora care au niste diplome pe pereti si se cred cineva, fie de nesimtirea unora care cred ca doar jignind sunt importanti, fie de indoctinarea altora...

Daca tot exista problema asta, a celor care cauta ajutor pe TPU si nu acasa si rezolvare nu prea exista(pentru ca parintii sunt prea zapaciti de fuga dupa bani! ) si daca tot exista si acest site s-ar putea face ceva cu adevarat pentru acesti copilasi. Dar asta ar inseamna ca majoritatea userilor sa lase naibii smecheria si grandomania si sa dea raspunsuri corecte si la subiect...

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

La mine in casa vin tot felul de persoane,sunt o fiinta sociabila si nu obisnuiesc sa inchid usa nimanui.
Unii se descalta,altii nu,unii imi zambesc si sunt politicosi,altii nu,cu unii am subiecte de discutie, cu altii ma chinui despre starea vremii, unii beau cafeaua cu inghituri mici si fara zgomot, altii o sorb zgomotos si neplacut, pe nimeni nu judec.Chiar daca sunt in casa mea.
Imi fac datoria de gazda si ma comport generos si civilizat.
Dar daca ma obliga sa ma simt neplacut in propria mea casa, data viitoare voi fi foarte ocupata si nu-i voi putea primi.
Asa e si cu site-ul.
El deschide usa si gazduieste o multime de copii, ii incurajeaza sa-si spuna problemele si se straduie sa ii ajute.Dar cand ei profita de buna credinta a gazdei, poti fi sigur ca se vor trezi pe dinafara.Asa ca nu vad unde ar fi vina site-ului.
Pornografia de care spui,categoric nu are loc pe site,cat despre prostie,eu as numi-o naivitate si disperarea celui care nu are pe nimeni sa discute.
Imprudentele la varste mici curg,mai ales cand NU ai pe cine sa intrebi,vad destule intrebari naive,nu prostesti,ci inutile si neavenite,care arata nivelul la care se tarasc copiii astazi.
Si, sfatul meu ar fi sa nu-i judeci, ci pur si simplu sa-i ajuti.
O intrebare care pare prosteasca si tulbura bunul simt poate fi raportata, nu e necesar sa-i si raspunzi celui care posteaza. Poate fi un troll rau intentionat, un copil inchis intre 4 pereti fara prieteni si-n plina criza de acnee, un puber naiv sau un adolescent dezorientat.
Cunostinte si generozitate iti trebuie, nimic altceva.Nimeni nu posteaza aici ca sa fie judecat,cu raspunsul tau poate reusesti sa ii indrepti felul de a gandi sau macar punctul de vedere,pentru ca avem de-a face cu copii!
Copii aruncati,lasati de capul lor,copii care gresesc,copii nesupravegheati,COPII!
Daca poti si vrei sa-i ajuti,o faci, daca nu, nu-i judeca, nimeni nu-i perfect.
Nu vad nici o sansa sa dispara vreodata site-ul, atat timp cat cineva va avea ceva de intrebat si o persoana generoasa va dori sa-i raspunda.

| neutrino a răspuns (pentru greece12):

Frumos articol, interesant si scris chiar artistic, dupa umila mea parere, dar nu pot fi in intregime de acord cu, continutul lui, dar nici nu doresc sa intru in polemica cu tine ( stii prea bine ca iti port un respect deosebit), dar... Casa fiecaruia este proprietate privata, de interes privat, si sunt de acord cu tine ca, acasa la tine iti poti selecta dupa propriul gust oaspetii, si aici poate fi valabila vorba :" cui nu-i place, sa-si ia jucariile si sa plece!" Aceasta "vorba" insa nu poate deveni politica unui site, fie el chiar privat, dar de interes public, condus de vatafi a caror pregatire de specialitate este cel putin indoielnica.
In rest, nu am judecat si nici nu-mi permit sa judec copiii, dar nu pot fi de acord cu politica lupilor moralisti, chiar daca este vorba de multa publicitate si, implicit, de veniturile corespunzatoare, obtinute pe spatele inocentei si lipsei de educatie a multor tineri, si nu numai.
Cat despre sansa de disparitie a acestui site, nici nu ma intereseaza, nici nu-i doresc acest lucru, si nici nu mi-am exprimat o asemenea dorinta asa cum sugerezi, cei drept elegant, artistic si printre randuri, in articolul tau.
Recunosc insa cu nici nu fac parte dintre cei ce multumesc acestui site pentru faptul ca exista!

| greece12 a răspuns (pentru neutrino):

Lupii moralisti de care spui tu s-au aliniat la economia de piata,au avut o idee buna si au aplicat-o,dar exista destui catei moralisti pe-aici, care latra in van in speranta sa atraga atentia cuiva si fac mai mult rau decat bine, nici macar pe post de "rau necesar" nu-i poti plasa!
In plus, eu chiar multumesc site-lui,(daca nu pentru altceva) macar mi-a oferit sansa sa intalnesc persoane foarte speciale, care mi-au devenit apropiate si foarte dragi!
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

"Si eu, si eu", stii bancul?
On topic:
https://i.imgur.com/sMkJKfx.png

| Fatamuntilor a răspuns:

NU,nu esti singurul.
In opinia acestor adolescenti este mai usor sa ceri sfatul din spatele unui monitor protejat de anonimat.
E adevarat ca unele intrebari si raspunsuri intrec masura(ca ma exprim elegant) dar sunt si raspunsuri date oameni ci experienta care sunt parinti la randul lor.Si poate vad in acei copii, problemele propiilor lor copii si actioneza ca atare.
Am intalnit,,cazuri'' in care inrebatorul spunea,, Mi-e rusine sa o intreb pe mama' in probleme absolut normale, cum ar menstruatia.
Parintii uita uneori ca copilul a crescut si ca discutiile despre sex, trebuie avute mai devreme ca pe vremea lor.
Intrebari si raspunsuri de acest gen vor fi, atata timp cat se va gasi cineva disponibil sa publice.

| Vektor a răspuns:

Din pacate nu parintii sunt de vina.
Ei au trait intr-o perioada in care discutiile despre sex erau tabu, la scoala nu se vorbea si nici acum nu se vorbeste despre sex, iar pe vremea parintilor lor (ai mei bunici s-au nascut prin anii '20) inca se mai practica casatoriile aranjate.
Comunismul, saracia si biserica ne-au tinut in "intuneric" mai bine de 50 ani.

Noi ca tara abia ce am deschis ochii si mai avem destul de mult pana ce lucrurile vor lua o directie buna.

Probabil copiii celor ce s-au nascut dupa anii 70-80 pot sa schimbe putin din mentalitatea noastra, dar si asa intr-un procentaj destul de mic.

Vor mai trece inca 2 generatii pana vom ajunge la mentalitatea vestica de astazi.

| Alcyon a răspuns (pentru Vektor):

Iar ii pupati undeva pe occidentali, de parca aia ar fi facut nu stiu ce rahat. Scolile lor sunt pline de drogati si de nebuni care intra inarmati si-si omoara colegii. Dupa revolutie au venit in primul rand multinationalele, sa-i exploateze pe sclavii de romani care muncesc pe bani putini si mall-urile. Ne-am umplut de malluri, de hipermarketuri, de fast fooduri si alte porcarii. Acum s-au prins si scandinavii, ca nu e ok sa-ti lasi copiii sa faca ce vor si vor sa revina la modelul vechi.
Ce mod tampit de gandire! Toti se cred foarte destepti si "moderni" si-si critica parintii care s-au chinuit sa-i creasca. Nu biserica te tine in intuneric, dragul meu, ci propriul tau mod de gandire.

| Vektor a răspuns:

Mersi pentru ignore..nu inteleg de ce nu as avea voie la o parere

| Neberius13 a răspuns:

Imi place punctul tau de vedere. Si da eu-s de parere ca parintii au in mare toata vina. Daca copilul lor vine la ei cu o problema se enerveaza imediat si urla la el sau il mai iau si la bataie uneori. De aceea copii aleg sa posteze intrebari aici sub anonimat fiindca aici nimeni nu ii va judeca, si chiar daca o fac nu le pasa. Nu au acelasi efect ca atunci cand te duci la mama ta si ii spui ca ai facut dragoste la 14 ani si e probabil sa fii insarcinata. Ar fi haos
Parintii au toata vina pentru ca nu isi tin plozii sub control!

| CartoonN a răspuns:

In opiniea mea, copiii nu au vina.
Vina se imparte in mai multe parti.In general societatea este cea vinovata pentru educatia proasta pe care o ofera pruncilor.
Parinti in alergarea continua dupa bani, de unde vine lipsa timpului acordata copiilor.Asta duce evident la lipsa comunicarii.Iar de aici, intrebarile dese despre dragoste si sex pe net."Mama nu e acasa, tata nu e acasa...sunt curios, hai sa intreb pe net."
De altfel, promovarea nonvalorilor, lipsa de cultura televizata...noi ne uitam la desene, ei se uita la filme...ma refer la canalul Disney.
Asta vara stateam la poarta si trec pe strada cateva fete de 12-13 ani, mirosind a parfum de la o posta, cam dezbrcate pentru varsta lor...in cautare de baieti.Nu cred ca e nevoie sa mai spun ce arfe si fite aveau.Evident...asta au vazut la tv, asta cauta pe net.
Mult prea multi factori care infleunteaza buna crestere a copilului.
Mie-mi pare rau pentru ei...nu cunosc copilaria cu tenisi rupti, de-a v-ati ascunselea seara tarziu, fotbal pe maidan, ratele si vanatorii, flori fete sau baieti si multe altele.
Pacat...

| SpeșălGirl a răspuns:

Se intampla toate astea din cauza ca majoritatea parintilor sunt prinsi cu serviciul si nu au timp/nu vor sa-si asculte copiii. Daca copilul tau stie ca il intelegi si ca ii vei asculta orice prostie, atunci i-ar fi mai usor sa inceapa o discutie cu tine, doar ca, daca el te stie mai strict sau mai rau, ii va fi frica sa-ti zica pentru ca ai putea sa il certi/bati/pedepsesti.Asa ca ei apeleaza la internet.Si eu, am 14 ani doar ca nu pot vorbi cu mama mea asa cum vorbesc cu cel mai bun prieten. Daca am un secret, sau ceva care ma apasa, nu ii pot spune pentru ca stiu ca nu ar reactiona bine.De exemplu,sunt trista din cauza unui baiat,am tras un an ca sa fiu cu el si in sfarsit mi-am dat seama ca nu am nicio sansa. Daca i-as spune asta, nu mi-ar da sfaturi cum imi dau altii, ar zice ceva de genu:''eh, lasa ca-ti trece.''; ''lasa chestiile astea''; ''lasa-ma ca nu am chef''.Si decat sa primesc un raspuns de asta, mai bine tac si nu-i mai spun nimic.Parintii nu stiu sa fie apropiati de copiii lor, mama ar trebui sa fie cea mai buna prietena si sa poti sa-i zici orice chestie, oricat de ciudat sau jenant ar fi.Dar, din pacate nu se poate.

| deadlykiss a răspuns:

Unele raspunsuri de aici ma socheaza de-a dreptul. Ma face sa va sfatuiesc pe majoritatea sa vorbiti cu parintii vostrii si sa le spune-ti parerea voastra despre ei, dar asa, pe fata cum o faceti aici.
1. "alergarea continua dupa bani". Dumnezeule mare! Majoritatea parintilor o fac pentru voi, copiii lor, sa aveti ce manca si ce sa luati pe voi. Din pacate traim intr-o tara in care si daca te rupi cu munca zilnic o faci pe bani marunti. De aceea, trebuie sa va ganditi si la stresul la care sunt supusi parintii vostrii. Nu sunt roboti.
2. Crissta98, draga mea, eu am 24 de ani, dar la 15 ani nu aveam curiozitati sexuale. Pentru ca abia cu un an in urma renuntasem la papusi. Dar voi ati uitat sa fiti copii, si degeaba vi se pare "naspa" ca va spune lumea ca nu stiti sa va traiti copilaria. Am avut PC acasa, inca de la 9 ani, dar putea sa-l ia naiba in casa ca eu eram afara, in copaci, corturi facute din paturi, cu papusile si bicicleta. Voua la 13 ani va trebuie iubi, e un dezastru daca mami nu te lasa in club... ce scoala, si alte tampenii, sex draga, aia e baza, nu? E vina societatii, da, dar nici voi fetelor nu mai stiti sa impuneti limite si sa va faceti respectate. Nu poti sa vorbesti cu ai tai despre sex pentru ca ei au fost educati altfel, si li se pare ciudat ca fetita lor de doar 15 ani sa aiba asemenea curiozitati. Asta nu inseamna ca sunt incuiati, inseamna ca au fost copii la vremea lor ca acum sa devina adulti.
3. "vina este in cea mai mare parte a parintilor care cred ca copii sunt niste robotei care se nasc atot-stiutori, care afla totul singuri si cu care le este rusine sa discute despre anumite subiecte mai delicate"... adica nu esti un robotel atotstiutor dar in loc sa te intereseze sa te dezvolti mai intai tu ca persoana si apoi sa te concentrezi pe legaturile cu altii. Respecta-te si vei fi respectata. Pune mana pe o carte, acum cand absorbi tot ca un burete, ca sa nu ajungi la 18 ani sa deschizi gura si sa te faci de rusine. Ai grija de tine ca persoana cu intelect si respect fata de sine, ai apoi de legaturi sexuale. Toate isi au vremea lor. Corpul unei fete nu este pregatit din punct de vedere biologic pentru sex decat dupa varsta de 16 ani. Treziti-va! Ca parintii va iubesc chiar daca uneori nu stiu cum sa reactioneze. Exista si parinti care nu ar merita sa fie numiti astfel, dar sa nu uitam ca schimbarea incepe in primul rand cu persoana proprie.

Am zis!

| Oana92 a răspuns (pentru deadlykiss):

1. Nu ii judeca nimeni ca alerga dupa bani, dar si parintii mei, si bunicii mei alergau dupa bani, dar au avut timp sa isi creasca si copii. La ora actuala bonele si invatatoare cresc copii! La ora actuala copii sunt lasati la after-school inca de la gradinita si apoi trimisi la n activitati extrascolare pentru ca atunci cand vin acasa sa nu fie capabili decat sa faca baie si somn direct. In felul asta parintii nu mai trebuie sa se ocupe de ei. Iar comunicarea lipseste cu desavarsire. Acesti copii ajung sa se maturizeze mult prea repede pentru ca sunt obligati sa o faca. Parintii se ocupa de dezvoltarea lor intelectuala si atat! Nu se transmit sentimente, trairi autentice sau exemple sanatoase. Acesti copii nu au parinti, au de fapt persoane care ii intretin si atat. Dar sunt la fel structurati ca generatiile anterioare si deci au nevoie de sentimente si de caldura. Pe care nu o primesc acasa si atunci cauta altundeva.

2. Eu am 22 de ani si ciudat, dar eu, si cei din generatia mea aveam curiozitati sexuale la 15 ani. E drept, cu 2-3 exceptii, niciunul nu facea sex, doar citea despre sex si eventual vorbea in soapta, dar toti, fara exceptie eram curiosi (si copii de 3 ani au curiozitati sexuale!). Si exista si explicatii pentru comportamentele lor. In primul rand adolescentii sunt bombardati cu stimuli sexuali, femeile in general umbla mai mult dezbracate, emisiunile, filmele, cartile contin obligatoriu scene erotice, mancarea pe care o consumam e plina de hormoni care accelereaza procesele de dezvoltare. Deci, ce e ciudat sa fie curiosi la 15 ani despre sex?
Mai mult de atat, eu nu ma mai mir nici macar ca fac sex la 12-13 ani cu indivizi de 20+. Ajung sa faca asta pentru ca de la ei primesc atentie si pseudosentimente. E drept ca e mult prea devreme si ca e pacat, dar e explicabil.
3.Vina e a parintilor si a scolii. Sexul nu mai e un subiect tabu si ar trebui sa il discutam ca pe orice alt subiect. Daca s-ar face educatie sexuala in scoli si ar mai interveni si parintii cu sfaturi in mod cert numarul de avorturi as scadea, numarul de imbolnaviri cu bts ar scadea si varsta medie de incepere a vietii sexuale ar creste.

Si inca ceva, poti sa ai o cultura generala impresionanta si sa fii un om cu coloana vertebrala si daca vorbesti despre sex la varste ''fragede''!

| Crissta98 a răspuns (pentru deadlykiss):

Sunt de acord cu tine, poate nici eu nu ar trebui sa am astfel de curiozitati, iar papusile inca le am laughing, dar intrebarile apar, iar la varsta mea caut la orce un raspuns, oricine doreste sa-si faca o imagine relationand cu alti, iar asa-zisa iubire apare, chiar daca este vorba doar despre cateva cuvinte frumoase si cateva priviri, eu poate nu am dreptate, iar tu fiind mai matur intelegi mai bine decat mine, si sunt constienta ca daca parinti lucra o fac pentru mine, dar cateodata mi-as dori sa pot discuta cu ei unele lucruri pe care eu nu le stiu inca, sau le stiu intr-un mod eronat :"

| ovidiu2295 a răspuns:

Eu cred ca nu e un lucru ingrijorator sa ceri sfaturi pe acest site deoarece primesti sfaturi din partea multor persoane care gandesc diferit. Aceste sfaturi te pot ajuta sa treci peste, sa ai incredere in tine atunci cand nimeni nu are si ect. Si, copii care pun intrebari despre sex si relatii vor sa fie ajutati sa se comporte bine si sa reuseasca intr-o relatie, cat despre sex, sunt multe chestii pe care nici eu la 20 de ani nu le inteleg.

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

A copiilor si vreau sa stii ca ti-ai spus foarte bine punctul de vedere si vreau sa te felicithappy(ps:ai mare dreptate)

| Seigy a răspuns:

Sunt multi copii care apeleaza la internet deoarece refuza sa intrebe un parinte acesta poate fiind recalcitrant, sau chiar avand o doza mica de cunostinte care nu ii poate conferii copilului sau informatia dorita, si acum mai nou copii sunt distantati fata de parinti.In momentul de fata este o situatie critica pentru ca acum toti copii au accesibilitate la prea multe informatii negative care ii face sa nu mai gandeasca rational.Deci mai bine zis este vina parintilor dar si a internetului, copii fiind nedumeriti si de multe ori facand doar ce stiu sau ce au invatat chiar daca este pozitiv sau negativ.

| KуКлА a răspuns:

Eu cred ca toti au cite un pic de vinatonguearintii trebuie sa isi ingrijiasca mai bine copii, iar copii sa mai lese internetul si sa mai converseze cu parintii problemele si tpate aceste site-uri sunt in plus...

| Crissta98 a răspuns:

Eu iti raspund din perspectiva unui copil, am 15 anii, si iti spun din propria experienta ca prietenii oricat de buni asteapta doar ocazia sa te puna la pamant, deci e mai bine unele lucruri sa nu le impartasesti cu ei.
Parinti pe de alta parte, desi sunt o adolescenta evita orce subiect cu caracter s****l, spunandu-mi ca o sa aflu singura, acesta fiind un raspuns ce aduce cu sine si mai multe intrebari ce trezesc neliniste, deci cu prieteni nu poti vorbi, parinti nu vor vorbi cu tine niciodata despre asta, in concluzie ce este de facut?
Sa ne lasam pe parerile unor straini, caci nu avem alternativa.
Din punctul meu de vedere vina este in cea mai mare parte a parintilor care cred ca copii sunt niste robotei care se nasc atot-stiutori, care afla totul singuri si cu care le este rusine sa discute despre anumite subiecte mai delicate :"

| Hexogen a răspuns:

Daca tu crezi ca site-ul in sine genereaza raspunsuri ai o problema destul de grava.
Nu apelezi la PC ci la alte persoane prin intermediul PC-ului.
Cred ca este vina naturii, a felului de a fi.Nu poti sa vorbesti absolut orice cu parintii si sa stii ca poti sa ii privesti calm dupa aceea.Este ori frica ori rusine, asa sunt oamenii.Asta-i fereste uneori de pericole sau de a se face de ras facand/zicand o idiotenie.E cum e si cu frica de intuneric de exemplu.