| AnaMalina22 a întrebat:

Sunt singurul care a observat că TPU a devenit un "prieten" şi un "sfătuitor" mai bun pentru adolescenţi decât un amic din real, sau decât proprii părinţi?

Nu vă îngrijorează acest lucru? Copiii voştri cer sfaturi pe internet în loc să se confeseze în faţa unui prieten bun în care are încredere, sau în faţa unui părinte?

Asta mă face să cred că generaţiile ce vin sunt complet neglijate de părinţi, de aceea şi problemele ce apar. Din ce în ce mai multe avorturi la vârste de 14-15 ani, iubiţi de la 12. Dacă părinţii ar fi mai înţelegători poate şi copiii ar fi mai deschişi, şi nu ar mai apela la calculator pentru un sfat, care uneori e total eronat şi nefolositor.

Am ales să postez această întrebare la categoria Dragoste şi Sex deoarece în mare parte despre asta e vorba. Această categorie este ticsită de întrebări despre relaţii şi sex. Întrebări ce în mare parte au fost postate de către nişte copii de abia ajunşi la pubertate.

A cui credeţi că este vina denaturării generaţilor viitoare? A părinţilor sau a copiilor?

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Vezi ca a mai pus cineva o intrebare asemanatoare cu a ta, acum cateva saptamani. Multi parinti sunt plecati in strainatate, prin urmare, copiii lor n-au cu cine sa discute. Stiu nspe cazuri de genul asta. Acum vreo doua zile, am vazut un topic deschis de o fetita de 14 ani, care ramasese gravida cu un nene de 21. Maica-sa era bineinteles plecata. Daca vrei vinovati, priveste spre guvernul corupt din aceasta tara, care n-a facut nimic in anii astia. Bietii oameni, sunt nevoiti sa-si lase familia si tot ce au, ca sa spele raha...ul prin strainatate, pentru ca in Romanica mor de foame.

| Hakuouki a răspuns (pentru Alcyon):

Bietii oameni daca s-ar ridica impotriva nu ar mai fi problemele astea, emigrand e solutia? Sau doar sa ne plangem va rezolva ceva? Nu. De vina sunt copii, dramatizeaza prea mult si se lasa prea usor manipulati de societate, am vazut acum cateva zile o pustoaica ce isi jignea parintii pe internet, dar nu are tupeu sa mearga sa-i spuna frumos in fata ce o deranjeaza si sa caute impreuna cu parintii o rezolvare, de asemenea si parintii sunt o problema, dar nu "problema", cea mai mare problema este tehnologia, asta a fost planul, sa apara tehnologia pentru a sta mai mult departe de ceilalti, dar a fi mereu aproape pe internetwinking vom ajunge ca americanii, sa preferam sa ne uitam la filme porno decat sa facem sex.

| AnaMalina22 explică (pentru Alcyon):

Stiu si am vrut sa aflu acelasi lucru si am pus si eu intrebarea.

5 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Nu vad vreo denaturare, e doar progres tehnologic, mi se pare normal. E mai bine online decat,, offline", mai ales ca online mai poti fi si anonim, nu risti asa usor sa afle parintii si sa fii dupa aia,, inchis in casa" drept pedeapsa. Ca unii fac lucruri fara sa gandeasca in prealabil, indiferent de varsta este vorba de o lipsa de responsabilitate sau nepricepere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e mai simplu sa vorbesti despre sex cu niste straini decat cu parintii, iar despre prieteni, eu, de exemplu, n-am. Si atunci, ce fac? Asa mai intru si eu pe aici, mai schimb o vorba-doua, ma mai amuz de aia care intreaba ceva despre sex abia dupa ce il fac.

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Pai si eu cred tot cam asa. Parintii nostri pot fi putin mai intelegatori cu noi. Si uneori, de frica sa nu ne certe in legatura cu anumite chestii care au loc in viata noastra, noi nu le spunem si ne ascundem de ei. Avem si noi partea noastra de vina, dar si ei o au pe a lor.