| Liviucu a întrebat:

Sunt tare curios de parerile voastre, mai ales in functie de varsta ce o aveti. Asadar intrebarea mea e: >- conteaza distanta intr-o relatie? Sa va vad...

Răspuns Câştigător
| WeaponGirl a răspuns:

Conteaza enorm, nu cred ca exista relatii la distanta (vrajeala la distanta poate laughing) acum depinde de fiecare cuplu si motivele ce-i tine impreuna tongue dar totusi sa nu uitam ca,, ochii care nu se vad se uita,, si atunci...ce facem cu increderea? thinking

| Liviucu explică (pentru WeaponGirl):

Exact asta vroiam sa punctez eu insa nu stiam cum sa o spun. Absolut toate persoanele de mai sus ne contrazic pe noi doi. Cum ar fi posibil sa iubesti pe cineva la departare si sa-l vezi sa zicem odata la cateva saptamani, luni, pret de cateva ore si atat? A iubi inseamna a avea acel CEVA aproape de tine cat mai mult cu putinta, neconditionat si permanent... Daca insa nu este asa lucrurile vor lua o turnura aiurea asa cum am patit si eu de 3 ori chiar. happy

| WeaponGirl a răspuns (pentru Liviucu):

Eu zic ca sunt doau tipuri de relatie la distanta:
1. la mijloc sunt interese (bani sau orice alte beneficii) relatiile astea la distanta pot dura si o vesnicie (atata timp cat fiecare din parti obtine un avantaj)
2. mai sunt atractile alea de inceput (dar aici nu e vorba de iubire,cel putin nu asa o definesc eu) stii cunosti pe cineva,,wow,,si vrei sa,,prelungesti,, asta, dar nu va merge pentru ca trebuie mult mai mult de atat pentru a rezista in timp relatia
Dupa parerea mea daca e iubire...se face tot posibilul sa nu fie distanta big grin

| Liviucu explică (pentru WeaponGirl):

Si daca e iubire dar doar unul din cei doi vrea sa dispara distanta doar pentru ca adora apropierea ce mai e de zis? Eu o plac, ea ma place. Eu o vreau aproape, ea spune ca este mai bine "asa".

| WeaponGirl a răspuns (pentru Liviucu):

Ma pun in locul tau si eu una gandesc asa: daca se poate sa dispara distanta si totusi...nu se vrea (de una din parti) atunci in mod sigur as pune la indoiala sentimentele partenerului.
Iubirea inseamna apropiere,inseamna fericire cum sa nu se vrea? cum sa fie mai bine,,asa,,cu distanta thinking nu sunt experta in dragoste,nici psiholog, pur si simplu asa gandesc, poti sa ma contrazici oricand happy

| Liviucu explică (pentru WeaponGirl):

Da, ai dreptate... M-am distrus doi ani de zile din aceste puncte de vedere ca acum sa aflu ca de fapt ea iubea pe altul. Si da, a tinut si la mine, nu pot spune ca a mintit, a dovedit-o. Insa stii cum e, unele pot iubi si cate doi odata. Whateverrrrrrrrrrrr...

| WeaponGirl a răspuns (pentru Liviucu):

E foarte trist,din pacate si adevarat, dar mai bine sa lasam trecutul in trecut, deci...lasa ca vine urmatoarea laughing

| Liviucu explică (pentru WeaponGirl):

Ti-as spune tie vreo doo` da' ne vede lumea tu Andreuca tu! laughing

| WeaponGirl a răspuns (pentru Liviucu):

Tu m-ai provocat laughing o sa completez, vine urmatoarea si... face la fel laughing
asa e viata, cum sa ne suparam pe ea? toti am patit-o/o vom patii nu asta e importantwinking important e sa stim sa ne ridicam de fiecare data si sa mergem mai departe...sau na, cine vrea sa ramana in urma eu nu am stres cu asta laughing

| Liviucu explică (pentru WeaponGirl):

Asta mi-a placut, ai merita o a doua fundita. Dar, cum nu se poate, am sa-ti cer adresa de acasa sa iti cumpar una reala sa o pui in parrrrul ala misto blondddddddd! =p~ (PS: doar blondele-mi plac!) laughing

Mersi Jayne pentru cuvintele frumoase, apreciez.

OK fetele cochetele, am plecat acasuca (sunt la servici)
V-am pupat, promit sa revin (candva) cu forte noi&proştipete. laughing

30 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Am 17 ani.Conteaza.

| SoryIna a răspuns:

Am 17 ani. Iubitul meu e la 300km departare de mine. Umpic conteaza pentru ca nu il pot vedea atat de des cum mi-as dori dar il iubesc foarte mult si nu as putea sa ma despart de el doar pentru ca e distanta. Deci in concluzie distanta nu conteaza.

| CrazyTeenager a răspuns:

Si normal, doar nu e platonica ori virtuala, sunt mai mult o gluma.

| janynefeaver a răspuns:

Buna. Am 20 de ani si de 3 ani jumate sunt intr-o relatie. Problema este ca el este este acasa doar 3 luni pe an (in aprilie, in august si in decembrie, de sarbatori), in restul timpului este plecat. Si nici nu vb foarte des la tel sau pe mess. Deci, distanta nu conteaza atata timp cat exista comunicare, intelegere, incredere si iubire.
So, asta e parerea mea. See ya...

| Liviucu explică (pentru janynefeaver):

E cel mai aiurea ca el sa fie plecat la munca afara. Ce-ar fi sa dam cartile pe fata? Fara sa te superi te intreb cand ii vine a... whistling ce face? Eu sa fiu fata n-as putea avea incredere in nici un baiat indiferent de cum este. Daca e plecat pret de luni sa nu crezi ca apeleaza mereu la "dreapta". Si-atunci ma intreb cum puteti voi trece peste, cu vederea... Sau o sa primesc raspuns: tot din dragoste?!

| janynefeaver a răspuns:

Poate ca o sa fiu blamata, dar atunci cand intervin "hormonii"winking, fie apeleaza la celebra "dreapta" laughing, fie (si nu mi-e rusine sa recunosc) apeleaza la domnitele dupa trasee. Stiu pentru ca imi spune, asa cum am m spus, conteaza increderea si comunicarea si sinceritatea. La inceput ma suparam ce-i drept, apoi am inteles. Acum insa, mi-a spus ca mai bine apeleaza la "dreapta" decat sa ma mai insele pentru ca stie ca ma supar si sufar, chiar daca nu ii spun.
Si da, am incredere in el pentru ca mi-a dovedit ca merita increderea mea si stiu ca ma iubeste.

| Liviucu explică (pentru janynefeaver):

Doamne, pai eu sa stiu ca o face cu altul decat mine... happy

| janynefeaver a răspuns (pentru Liviucu):

Asa este. Daca o fata sau o femeie isi inseala prietenul/sotul, atunci cand au o relatie serioasa, ea isi pierde toata demnitatea si respectul de sine, cat si reputatia i se ruineaza.
Insa, barbatii au (unii, nu toti) infidelitatea in sange, dar daca tin la familie, se vor intoarce mereu inapoi si vor face totul pentru familie, chiar daca mai calca pe bec uneori. laughing

| Liviucu explică (pentru janynefeaver):

Mai, sunt constient ca uneori alta solutie nu este. Si mai esti si tu constienta cred cand spun ca daca ati fi voi fetele in pielea unui baiat sa vedeti cat e de greu mai ales VARAAA cand din cauza voastra scrijelim peretii laughing))) atunci ne-ati crede. laughing Insa nu, nici nu concep si nici nu discut ca eu sa tin enorm la acea EA doar a MEA dar de colo sa imi satisfac poftele cu alta. De fapt nu e vorba de vrut aici, e vorba ca nu pot si gata! Si-acum bineinteles ca va veni cineva sa-mi zica ca daca ma vad cu Jennifer Lopez si-mi pune fundul ala al ei bengos pe fata voi accepta... laughing De fapt sper sa nu vina ca nu stiu ce o sa raspund. Ooops! laughing

| janynefeaver a răspuns (pentru Liviucu):

laughing
Am scris mai sus ca acum, el a inteles cat de mult tin la el si ca sufar atunci cand ma inseala, asa ca nu ma mai inselat. Insa nu sunt toti asa, unii continua sa insele fara sa le pese de suferinta pe care o provoaca.

| Liviucu explică (pentru janynefeaver):

Atunci be happy ca esti atat de norocoasa ca ai dat peste asa un baiat. Rar se gasesc nu? happy

| janynefeaver a răspuns (pentru Liviucu):

Intr-adevar, foarte rar.
Multumesc si da, asa este, sunt fericita ca am reusit sa gasesc in sfarsit, sa gasesc pe cineva care sa ma iubeasca la fel de mult cat il iubesc si eu si care sa ma inteleaga.
Iti doresc si tie la fel, sa iti gasesti jumatatea inimii tale. happy

| ROB3RT89 a răspuns:

Am 22 de ani! Eu zic ca nu conteza distanta,spun asta din propria experienta. Daca exista loc de incredre,respect,sentimente, iubire etc chiar nu conteza distanta. Daca e sa vorbim de partea pesimista a lucurilor, o relatie poate decurge prost si daca iubuta locuieste cu tine...

| Liviucu explică (pentru ROB3RT89):

Asa este, intru totul de acord. Cum ti-e si viata... daca locuiesti cu ea mereu intervine plictiseala si vrutul de ceva nou. Daca insa e departe apare acel dor DAR totodata parca te si obisnuiesti si tot acolo ajungi. Life! rolling eyes

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Liviucu):

Nu e vorba ca te plictisesti,dar daca ai putin respect fata de persoana iubita,nu apare cum zici tu"vrutu de ceva nou"Multi zic ca ca nu tin relatile de la distanta, dar ei nu se gandesc ca daca vrea, femeia te insala si cu persoane apropriate sau la serviciu...Eu personal nu ma plictisesc, atata timp cat este loc de armonie si intelegere.

| Liviucu explică (pentru ROB3RT89):

Am vorbit la modul general cum vorbeste lumea si mai ales cum se intampla de obicei. Imi place cum gandesti si simti, imi semeni. Pana la urma vrutu de ceva nou e doar pentru cei frustrati. Vrei ceva nou cand nu iubesti, iar atunci cand NU iubesti, aceea NU mai e relatie deci ar fi vorba de o discutie de o cu totul alta natura... aventuri, interese sau doar sex, etc. Anyway thx. for your time.

| smartboywhohatesschool a răspuns:

Depinde.daca tu o iubesti-conteaza mult, daca ea te iubeste si tu nu =nu conteaza, poti sa o inseli usor fara sa te prinda.17 ani succes

| Liviucu explică:

So far so good. Dar, cu increderea cum facem? Suntem atat de siguri ca intr-o sambata ei/ele stau cuminti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,atita timp cit este sincera si nu este facuta de dragul aventurii.Numai bine.

| tyhuana a răspuns:

Bunawinking eu am o relatie la distanta si functioneaza foarte binehappy nu conteaza distanta iubesti cu adevarat persoanahappyeu am 18 ani el 20 si el e la o distanta de 167 km de mine si totusi suntem impreuna de ceva timp happy9 lunihappy ...ne vedem in fiecere saptamana de 3 sau 4 ori si vorbim non stophappydaca nu tii la persoana de linga tine e clar ca relatia nu va merge nici daca e la 30 de cm de tinesad... sper ca iti place raspunsul pe care ti l-am oferitbig grin

| LexxyVonDeux a răspuns:

Nu prea.Depinde de voi.