| DARLINGx a întrebat:

Sunt timid și nu cred că pot avea activități sexuale,, Pot face ceva să nu mai fiu timid? Dau fundă

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poti schimba, cand te vei satura de timiditate si atunci vei reusii sa-ti faci o iubita si sa ai sex.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt timid. Nu ești. Nu ești tot una cu comportamentul tău.
Și nu cred că. Deci crezi că nu. Cum crezi, și de ce crezi asta?
Pot face ceva să nu mai fiu. Da poți. În primul rând, să nu mai crezi că ești. Apoi să acționezi ca și cum nu ai fi.
Sunt timid. Deci mă tem. De ce mă tem? Cum se manifestă teama? Dar curajul?

| LordCristobal a răspuns:

Păi nu trebuie să faci ceva neaparat ca să nu fii timid, asta e personalitatea ta și trebuie să te accepți pe tine însuți.Trebuie să fii doar îndrăzneț și mergi cu fruntea sus și să lași fricile in urma.Si nu îl mai pune pe,, nu pot"în fata.
Legat de sex de unde știi că nu poți avea activități sexuale?
De obicei băieții mai timizi sunt mai buni la pat decât hahalerele cate vorbesc mult și prost.Chiar și fetele zic că băieții timizi musca destul de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare, trebuie sa fii increzut in sine si sa nu iti fie frica si nici rusine deoarece nu ajungi departe cu asa ceva, nu trebuie sa fii timid cand e vorba de acte sexuale, din contra, trebuie sa fii fericit si atuci iti vei putea satisface placerea in actul tau sexual, vei avea copii care iti vor mosteni averea si de aia nu trebuie sa fii timid, ci fericit, sper ca ai inteles ceva din ce am vrut sa iti spun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e personalitatea ta, e nevoie de un soc sa te schimbi! Trebuie sa te expui in contextele pe care le-ai evitat intreaga viata, nu va fi usor dar cu timpul nu vei mai avea emotii si vei putea fi tu insuti, asta va dura pana vei sparge gheata de cateva ori a subtratului si unor barieri pe care tot le-ai evitat/amanat din cauza neincredererii in tine si a unor lipsuri de abilitati sociale! Totul porneste din copilarie, de la conduita parintilor, mediul respectiv, cum ai fost perceput de toti din jurul tau, de colegi, de familie. Este greu sa scapi de timiditate ca poate avea multe cauze complexe, dupa 20 de ani nu mai poti sa spui ca esti timid clar e mascata o anxietate sociala in spatele timiditatii, o tulburare de personalitate, traume, faptul ca nu ai primit validare de la cei din jur! Si eu sunt putin timid, iti va distruge viata daca nu o sa scapi de timiditate, la fete nu prea le plac baietii rusinosi ci increzatori si cu atitudine, vorbareti care le poate proteja in orice situatie! Este posibil sa scapi de timiditate dar trebuie sa iti doresti sa te schimbi si nu va fi prea usor, depinde pe cine ai in jurul tau! Evita persoanele toxice care nu te respecta si te saboteaza, care mereu te contrazic, si nu sunt de acord cu parerile tale, cu ce spui tu, de astia trebuie sa scapi deoarece te trag mult in jos!

| Together a răspuns:

Poti, dar e un drum lung si cere foarte mult efort.

Sunt doua abordari pe care poti merge, prin meditatie sau desensitivizare progresiva.

Pentru prima metoda, citesti Puterea prezentului si eventual Un pamant nou de Eckhart Tolle, si inveti sa observi trairile atunci cand de declanseaza in loc sa le traiesti.

A doua metoda (si cea pe care o recomand) consta in a te expune treptat contextului in care te ia anxietatea, pana te acomodezi cu stimulul. E foarte important sa faci mereu un pas care ti-e incomod, dar nu care te traumatizeaza. Daca incerci sa sari pasi se lasa cu trauma (anxietate prea intensa) si te da inapoi.

Si asteapta-te la un progres lent, care iti cere efort sustinut (cam 2 ani de efort pana te poti comporta ok in situatiile in care acum sistemul tau emotional o ia razna).

| Kiran a răspuns:

Hmm, sincer, e mai bine sa fii timid intr-o relatie mai. serioasa.
Daca te referi sa faci sex. si fara sa vorbesti poti sa gasesti pe X pentru cateva minute daca ma intelegi.
Timid ai putea sa nu mai fii daca cineva cu influenta, cineva care e mai "curajos" in a face lucruri fara sa se teama, te-ar "aprecia", incurajandu-ti actiunile, iar tu instinctual, o sa ii copii putin din caracteristicile sale. (gesticulatul, mimica fetei cand vorbeste o persoana, etc)

| LUKITA a răspuns:

Să fii timid e o purificator care îți dă fiorii primei instanțe de același tip de la dragoste pentru partenera care dorește măciulia și o vrea in gurița. timiditatea se tradeaza ducandute la Dumnezeu darul care vă da îl dați la măciulie și i-o băgați în gură la parteneriata ta de a fi luat o să îți e o la fel ta o fi el de la lui