| Twix4Ever a întrebat:

Sunteti superstitiosi? de ce DA/de ce NU?

4 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Buna. happy
Eu, Nu! Ma intreb de unde draq aceste superstitii? il intreb pe prietenul meu cel mai destept google si imi da o sumedenie de raspunsuri, printre care imi zice ca exista si un site supertitii.ro – sa mor cate sunt!

Presupun eu ca toate astea sunt nascute din frica de necunoscut, si coincidente pe care stramosii nostri le-au trait, dar sa ajunga pana in zilele noastre…

Eu zic ca nu sunt superstitios, dar… am unele chestii pe care le fac, sau mai bine zis nu le fac. Prin urmare sunt superstitios (nasol…, mie se pare ciudat in secolul tehnologiei sa mai crezi in superstitii).
Concluzia mea…. lasati superstitiile deoparte si tineti bine de "lucrurile serioase".

| TheSupreme a răspuns:

Nu, fiindca eu am ghinion nonstop orice s-ar intampla...

| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu, deoarece am trecut demult de vârsta aia.

| briana a răspuns:

Superstitiile sunt o mare prostie. Sunt mii de superstitii in functie de zonele de pe glob dar nu toata lumea crede in ele. De eemplu sa o luam pe aia cu ti-a taiat calea o pisica neagra. Saraca pisica nu are nici o vina insa tu vei avea ghinion pentru ca crezi cu tarie ca vei avea ghinion. Parca si vad au firar ea a naiba de pisica te enervezi si te strezezi iar tu trimitand in univers aceste ganduri foarte puternice sigur ca vei avea ghinion. Sunt si oameni care cred si nu prea si daca se intampla ceva naspa pun pe seama pisici astfel intarindus credinta in asta si data viitoare chiar ca vor avea ghinion dar nu pisica e de vina noi ca credem in prosti. Dar partea buna e ca credem in superstitiile bune si de ce nu si pe cele negative se le transformam in pozitive. Can iti taie calea o pisica sa te ganddesti ca tia iesit norocul in cale azi asa mine asa si vei avea numai bine in viata. Pt relele pe care lee avem suntem noi si numai noi in mare parte responsabil hai sa nu mai dam vina pe alti sau altceva.