| Panda321 a întrebat:

Testul de sarcina se face cu prima urina nu contează ora nu? Raspuns urgent va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testului este cu atat mai sigur si corect cu cat concentratia de hormoni de sarcina hCG din urina este mai mare. Mai tarziu dupa consumul de lichide, urina se dilueaza si automat si concentratia de hormoni scade ceea ce poate afecta acuratetea rezultatului.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Dupa 14 zile cu prima urina, dupa 21 cu oricare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai indicata urina pentru detectarea hormonilor de sarcina este cea colectata imediat dupa ce te-ai trezit si te-ai dat jos din pat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Rezultatul testului este cu atat mai sigur si corect cu cat concentratia de hormoni de sarcina hCG din urina este mai mare. Mai tarziu dupa consumul de lichide, urina se dilueaza si automat si concentratia de hormoni scade ceea ce poate afecta acuratetea rezultatului.

| iepurascufundita a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-l faci cu prima urina, dar dimineata