| ● Ďعw a întrebat:

Are ceva daca fac testul de sarcina dupa vreo 6-7 ore de la prima urina si in timpul acesta nemancand nimic?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, doar ca trebuie facut cam cu 3 zile mai tarziu decat daca l-ai fi facut din prima urina de dimineata, adica dupa minim 24 de zile de la contactul sexual sau dupa 10 zile de intarziere a menstruatiei. Nu are legatura cu mancarea, ci cu concentratia urinii. Dimineata urina este cea mai concentrata si hormonul decelat de testul de sarcina este in cantitate mai mare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt teste de sarcină care se fac la orice oră din zi și din noapte. Poți mânca liniștită, orice.
Testul nu face altceva decât să detecteze hormonul sarcinii în urină, nimic altceva.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. Ce prima urină? Testul de sarcină se face la 21 de zile de la actul sexual, de preferat cu urina de dimineaţa pentru acurateţea acestuia.
O seară bună happy!

pa, pa.

| Cătălina a răspuns:

Nu conteaza daca ai mancat sau nu, conteaza doar sa fie urina de dimineata, pentru ca in ea se gaseste hormonul ce detecteaza o posibila sarcina.

Esential e sa faci testul dupa 21 de zile de la conceptie.

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Nu trebuie sa stai nemancata si nu conteaza cand il faci in timpul zilei. Nu e ca la analizele de sange.

| kr.mdy a răspuns:

Nu are nimic doar ca pe test trebuie sa scrie ca poate fi facut la orice moment al zilei.