| ghineanamaria a întrebat:

TPU ajutor! Am o mare problema.Fostul meu prieten vrea sa fim din nou impreuna dar eu vreau sa imi vad de scoala caci sunt clasa a 8a si e ultimul ani aici la mine in comuna. M-am distrat vara asta cu el.Nu va ganditi la ceva prostii.Doar ne-am sarutat de vreo 50 de ori sau mai putin dar nu in 1 zi in vreo luna-doua dar acum nu ma lasa in pace.Imi spune ca ma iubeste. L-am intrebat ce vrea de la mine dar a spus ca nu vrea nimic ca doar ma iubeste si vrea sa fie cu mine. El are 16 ani iar eu 14. E plecat la liceu si nu stiu ce face pe acolo.De o relatie cu el nu as fi dispusa dar cica m-a intreaba pentru ultima data daca vreau sa fiu prietena lui.Si nu stiu ce sa fac.Va rog sa imi spuneti. Daca zic nu atunci el se va razbuna pe mine. Ii stiu firea. Daca zic da va fi rau pentru mine.Asa ca ziceti-mi ce sa ii zic.Repedeee.Cel mai folositor raspuns va primi funda! Mentionez ca el a fost iubitul celei mai bune prietene ale mel.Si are n verisor care ma place de mai mult timp.

Răspuns Câştigător
| SoareMicutz a răspuns:

Eu sincer nu as accepta. In primul rand ai zis ca sti bine ca se va razbuna... Pai asta nu prea e bine... oare poate sa se razbune pe o persoana pe care o iubeste [cum spune el]?

Plus ca a mai fost si iubitul prietenei tale.

nu stiu eu asa vad situatia.sad

5 răspunsuri:
| DeeDee a răspuns:

In primul rand, este o regula "nobila" nescrisa intre fete care spune ca daca o fata s-a despartit de un baiat, cea mai buna prietena a ei nu are voie sa fie cu el. Asta e un motiv destul de bun ca sa ii spui nu. Apoi, e evident ca tipul te streseaza si nu vrei sa fii cu el, asa ca nu are rost sa te complici.

Ii spui nu:
- pentru ca a fost cu prietena ta cea mai buna si fetele nu isi fac asta una alteia (ai facut-o in trecut, dar ai avut mustrari de constiinta)
- pentru ca vrei sa te ocupi de scoala, sa ai medie mare si sa ajungi la ce liceu vrei tu
- pentru ca nu simti acelasi lucru pentru el si daca ai accepta te-ar mustra constiinta ca te joci cu sentimentele lui; ori tu vrei sa fii corecta, pentru ca ceri asta si de la cei din jurul tau.

De razbunat nu are de ce sa se razbune. Atata timp cat ii dai un raspuns hotarat si bine argumentat, trebuie sa il accepte. Daca nu il accepta si face urat, aminteste-ti ca ai o familie care ar face orice pentru tine, inclusiv sa il scuture putin pe respectivul.

Si nu te incurca nici cu varul lui, arata-i ca intr-adevar vrei sa te concentrezi anul asta pe latura intelectuala a tahee hee

Succes!

| cosmina16 a răspuns:

Spune-i nu fara teamawinking

Ce-ti poate face? de fapt ce-ti pasa tie ce zice el?
poate prietena ta mai tine la el... gandeste-e ca poate o faci si pea ea sa sufere

Daca stii ca daca accepti iti va fi rau. Atunci nu-l accepta!

Dragoste cu forta nu-s e poatewinking

succes

| Nykwtza a răspuns:

Mai bine nu prieteni cu el! Daca tear fi placut cu adevarat nu avea sa te santajeze! Fii mai increzatoare in tine, nu te teme de el! Spune-i simplu ca nu-l iubesti si ca nu vrei sa prietenesti cu el si gata! Spune ca sa ramineti prieteni si atit!

Tu o sa stai numai anul acesta la scoala, si dupa ce vei pleca vei suferi pentru ca te vei atasa de el! O sa plingi mult timp, si o sa suferi ingrozitor!

Daca il stii cum ii este el, daca e asa de vulgar lasa-l in boala big grin si vezi-ti de invatat sau de alti baieti care te atrag cu adevarat!

| afrodyta a răspuns:

Eu in locul tau as proceda astfel: I-as spune ca vreau sa fiu cu el dar sa-mi dea libertatea de care am nevoie pentru soaca si pentru mine, iar daca se aud ca ma inseala la liceu ma voi despartii de el si ma voi combina cu varul sau si o sa ii para foarte rau.Acum procedezi cum crezi, depinde si de situatie.Nu ti-o cunosc destul de bine incat sa-mi dau seama. Succes!

| Oana_1445 a răspuns:

Ii spui ca tu vrei sa termini scoala... Poate el ar vrea sa fie cu tine... Daca accepta asa bine! Daca nu accepta nu te va mai avea deloc! Termina studiile! Poate la 16 ani sa fie ceva! fundita?