| lukifer a întrebat:

Treb sa imi vina ciclu, mi-am inceput viata sexuala acum 2 zile (protejat) si inca nu mi-a venit ciclul, de obicei nu e regulat, dar mi-e frica sa nu ramin insarcinata? pot sa ma tem de ceva daca e inainte de ciclu si am facut'o protejat?

Răspuns Câştigător
| cryssa_8542 a răspuns:

Fii linistita, asa mi s-a intamplat si mie cand mi-a inceput viata sexuala. Mi-a intarziat menstruatie, este ceva normalhappy.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, orice contact sexual are un risc de sarcina. Nu exista metoda contraceptiva 100% sigura. Totusi, cel putin teoretic perioada era cu fertilitate mica (desi la femeile cu menstruatie neregulata nu se poate stabili o perioada cu fertilitate minima). Asta, asociat cu prezervativul, ar trebui sa duca la un risc de sarcina neglijabil, foarte foarte mic. Oricum, daca intarzierea ajunge sa depaseasca 7 zile, trebuie sa mergi la ginecolog.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai daca e protejat, nu prea ai dc sa iti faci griji, dar pentru ca ti-ai inceput acum si inainte de ciclu, s-ar putea sa se fi dereglat si sa nu vina la acceasi data.iti spun si tie cum spun si la celelalte, ca nu stiu cati ani ai: cand nu esti sigura pe tine, pe partener si banuiesti o sarcina, imediat sa te duci sa iei pastila de-a 2-a zi, ca sa nu mai ai dubii.nu cred ca e vb de sarcina mai ales daca de obicei nu il ai regulat, mai asteapta putin sa vezi ce se intampla.

| Liberty a răspuns:

Si ce ne spui noua? nu ai parinti?laughing)

| lala_1641 a răspuns:

Cred ca poti sa stai linistita.
menstra nu vine regulat
dar fa-ti totusiun test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai facut protejat nu ai d ce sa-ti fa griji... iclul de obice ai spus ca nu ete regulat mai asteapta...aoi dcanu iti vine fa un test de sarcina c sa fisigura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu trebuie sa te temi e ceva normal n-ai cum sa ramai insarcinata mai ales ca ai facut protejat si incearca sa incepi sa folosesti ceva cum ar fi pastile ori ceroturi injectii ca sa nu ramai insarcinata ar fi mult mai sigur.in cazul cu menstruatia o sa se regleze si o sa-ti vina regulat ai grija ce faci sa nu gresesti ca e greu dupa