| lala_3040 a întrebat:

Trebuie neaparat sa invat toate poeziile la romana pentru bac?

6 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

Din logica DA

| NickiMinaj a răspuns:

Au mai picat si poezii, bogdane. intr-adevar, slabe sanse sa pice dan barbilian, dar nu vad de ce n-ar pica bacovia, de ex.
lala: salveaza onoarea generatiei si nu invata comentariile, invata poeziile! laughing

| Ovilacul a răspuns:

Eu am proba la romana luni si nu am invatat nicio poezie pentru ca pur si simplu e imposibil sa-ti pice o poezie la partea a III-a. Sa presupunem ca iti pica "Luceafarul". Ca sa demonstrezi ca apartine genului liric asta presupune ca tu trebuie sa stii 98 de strofe din cap pentru ca ai nevoie de exemple la partea de epitete, metafore si alte chestii din astea. Deci sansa sa iti pice poezie e foarte, foarte mica. Axeaza-te pe romane. Roman a picat si la proba speciala deci foarte probabil sa pice si aici.

Răspuns utilizator avertizat
| sandra_8620 a răspuns:

Dalaughing ce intrebare ...normal ca da nu poti sti ce-ti pica.inveti tot ce ti-a predat profa ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu cred că trebuie să înveţi poeziile ci mai de grabă comentariile acestora, pentru că la bac nu te pune să scrii poezia ci să o comentezi sau să demonstrezi că aparţine x gen.

Baftă!