| veronica3513 a întrebat:

Ce sa fac sa invat poeziile mai usor?

6 răspunsuri:
| fulgerul a răspuns:

Citesti in liniste poezia in intregime de cateva ori.Conditia este sa nu ai muzica in camera, zgomote sau altceva ce te-ar putea intrerupe din concentrare.Ia o pauza de cateva minute si citeste doar rima.Fa asta de cateva ori.Eu invatam poeziile inainte de intrarea la ore! Bafta! Curaj, poti mai mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inveti e destul de greu. dar ca sa iti usurez munca trebuie sa citesti o strofa de 2-3 ori apoi sa incerci sa o pronunti singura. Dupa ce esti sigura ca leai inteles treci la urmatoarea dupa aceea repeto si pe cea din urma ...etc... si asa cu toate la sfarsit vei sti poezia.De preferinta ar fi sa faci asta searahee hee Funda?:*

| Sunshine31 a răspuns:

Citeste poezia, apoi cate o strofa pe rand, si scrie strofa pe foaie pana cand esti sigura ca ai invatat-o. si apoi tot asa... mie imi merge asa happy

| Motanime a răspuns:

Eu gasesc cuvinte asemanatore de exemplu la elementul rodiu eu il tineam minte de la rodie asa poti face si la poezie

| costin7 a răspuns:

Pai, eu nu cred ca eu invat cum ar trebui dar am mai multe metode:
-repet de foarte multe ori(cand nu sunt atent)
-(cand sunt foarte atent) citesc de2-3 lectia, ma uit pe tavan pe tavan si-mi imaginez raspunsul.
-Imi folosesc imaginatia si ma gandesc la niste imagini legate de acel text (de ex, ''O furnica", imi imaginez ca o furnica care si celalalte personaje, si actiunea din text.)
- Imi pun intrebate de acel/ea text/poezie, si le raspund singur.

EU, INVAT SEARA SI, REPET DIMINEATA PT CA NEATA' AM MINTEA LIMPEDE.

P.S. : daca te-a ajuatat vreo una, sa-mi spui care, ok? (doar din curiozitate)

| domnina04 a răspuns:

invata-le de cu seara