| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ultima menstruatie de pe 2 decembrie pana pe 6 decembrie
Ciclul vine la aproximativ 30 zile
Cand sunt zilele fertile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

02.12 inceperea menstruatiei + 30 zile = 31.12 care probabil va fi data viitoarei menstruatii
Din data de 31.12 se scad 18 zile si rezulta 14.12 care reprezinta PRIMA ZI a perioadei fertile
Din data de 31.12 se scad 13 (12) zile si rezulta 19.12 sau 20.12 care reprezinta ULTIMA ZI a perioadei fertile.
Fiindca ziua OVULATIEI a fost (cel mai probabil) in ziua de 18, 12. Este indicat ca acest calcul sa fie luat in considerare numai in cazul in care lungimea ciclului menstrual niciodata nu avut o diferenta mai mare de +/- 1 zi. Multa sanatate!

1 răspuns:
| anarosca78 a răspuns:

Urmatoarea perioada fertila este cuprinsa intre 16-20 decembrie