| Roberrt21 a întrebat:

Dacă i-a venit ciclul in data de 4 septembrie, care sunt zilele fertile? Ciclul urmator ii vine cam dupa 29-30 de zile de la pornirea anterioară

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul menstrual este suficient de bine reglat si are mereu o lungimea de 29-30 de zile, inseamna ca data in care se produce OVULATIA, se poate detremina cu destul de mare precizie. Este stabilit stiintific ca procesul de eliberare a ovulului din ovar are loc intotdeauna cu exact 14 zile inainte de ultima zi a ciclului menstrual.
04.09 - 02.10 = 29 zile, Ovulatia are loc in data de 19.09
04.09 - 03.10 = 30 zile, Ovulata are loc in data de 20.09
Pe baza zilelor in care se produce cel mai probabil ovulatia, se stabilesc cele 4 zile situate inainte de ziua ovulatiei si cele 2 zile situate dupa ziua de ovulatie si astfel rezulta PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual care poate avea 30 de zile, si anume zilele fertile sunt : 15, 16, 17, 18 + 19, 20 + 21, 22 Septembrie.
Zilele cuprinse intre 04.09 - 14.09 a fost prima perioada infertila
Zilele situate intre 23.09 - 03/03.10 este a 2-a perioada infertila (cea absoluta in care este cu totul IMPOSIBIL sa poata exista un OVUL VIABIL).
Multa samnatate!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Manut, lasa ziele fertile si cumpara prezervativ daca nu vrei sa cumperi suzeta dupa.

| ƘЭлT a răspuns:

Spune-i sa descarce ''Flo'' de pe app store si ii calculeaza acolo zilele fertile. Dar totusi mai bine prezervativ cum a zis si baiatu de sus.

| anaXana a răspuns:

Urmatoarea perioada fertila este cuprinsa intre datele September 16, 2020 si September 20, 2020. Cu ajutorul unui site de pe net. Dar mai degraba iti recomand sa folosesti prezervativ... cel mai bine asa e, decat sa te trezesti dupa cu altele