| Raiiiisa a întrebat:

Un barbat insurat poate iubi o amanta? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cele mai iubite si cele mai urate femei sunt amantele!
Sunt urate de neveste, care le considera responsabile pentru linistea stricata a caminului lor.
Si sunt iubite de barbati pentru evadarea pe care le-o ofera.
De ce si-ar iubi un barbat insurat amanta?
Pentru ca e...altfel.
Pentru ca nu-l pune sa bata covoarele exact cand e meci si nici nu-l mustra ca a strans iar tubul de pasta de dinti la mijloc sau ca a intrat incaltat in dormitor.
Pentru ca e disponibila intotdeauna si n-o "doare" niciodata capul.
Pentru ca e blanda si zambitoare cu el,mereu.
Pentru ca stie sa-l asculte si are inteligenta sa se prefaca ca-l intelege.
Pentru ca amanta nu-l cearta niciodata,se bucura cand il vede si se-ntristeaza cand pleaca.
Pentru ca primeste de la amanta ce are ea mai bun de oferit unui barbat, cu speranta secreta sa-i devina nevasta.
Daca isi joaca corect rolul, posibil sa si reuseasca.
Insa, in scurt timp, va deveni copia fidela a nevestei proaspat parasite si sotul ei...isi va cauta o noua amanta.
Un mic perpetuum mobile uman, o ironie simpatica a sortii, cand nu esti implicat.

| Raiiiisa explică (pentru greece12):

Ai mare dreptatewinking

| grab a răspuns (pentru greece12):

Sa im idau palme, m-ai lasat masca!
Ce-ti mai face amanta? happy

| greece12 a răspuns (pentru grab):

Si tu pe mine!
Sunt femeie!happy

| grab a răspuns (pentru greece12):

Si ce femeie! Zici ca esti amanta.

| greece12 a răspuns (pentru grab):

Nu m-as putea multumi niciodata cu jumatati de masura, sa stii.
Sau tot, sau nimic.

| grab a răspuns (pentru greece12):

Mi se pare normal!
Apreciam doar dexteritatea si lejeritatea de a domina. Deocamdata un post/blog. In alte conditii ce vrei tu!
happy

| greece12 a răspuns (pentru grab):

Sa-i spunem varsta, sa-i spunem experienta....inteligenta e relativa si nu intotdeauna benefica.
Iti multumesc.
Ador momentul in care ajung sa respect o persoana, chiar si necunoscuta.

| grab a răspuns (pentru greece12):

E bine ca iti lasi loc mereu in exprimare si nu folosesti extrapolari si maximul din prima.
Si eu "ador" avatarul tau.
C ya!

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De regula, amanta e tot ceea ce nu e sotia, e mai sincera, mai deschisa la "noutati/ghidusii" pe care acasa nu prea le faci, e mai libera, poate si mai culta, mai fina, mai dragastoasa (fata de o posibilla sotie nevricoasa si frigida!) e mai disponibila, mai pasionala si ii ofera o altfel de senzatie de complementaritate fizica si psihica, culturala, etc, sau doar unele dintre ele, dar care pentru el sa conteze foarte mult!

| Raiiiisa explică (pentru PsihoSex):

Chiar daca o amanta ii ofera tot ceea ce ii lipseste si il face fericit, el tot cu sotia prefera sa traiasca. Unii prefera sa aiba 2 vieti, decat una si buna.

| PsihoSex a răspuns (pentru Raiiiisa):

Una si buna e de-a dreptul efemer! Cred ca la alta intrebare am scris ca nu se divorteaza, din cauza acumularilor materiale, a putetii obisnuintei, a groazei de partaj, scandal, mutat, explicatii, gura lumii, colegii de serviciu, etc. Si, crede-ma, ce iti spun aici nu e deloc teorie, ci o stiu direct din consilieri / confidente ale celor in cauza! Asa ca, la o adica nu fa mare eroare sa te amagesti, ci cultiva-te, evolueaza, devino o gospodina perfetca, ca sa ai sanse cat mai mici sa fi inselata, candva, desi sincer, regret, dar nimeni, absolut nimeni, nu iti poate oferi nici cea mai vaga "garantie" ca nu vei avea si o alternativa la un moment dat! Datele acestei situatii sunt mult mai complexe decat le putem noi dezbate aici, caci implica foarte multe caracteristici, fiecare, cu multe variabi; le absolut imprevizibile si inocntrolabile! Ia gandeste-te putin, oare de ce se intampla atatea crime pasionale si din gelozie?! Trebuie sa ai, inainte de a te marita, cel putin cateva relatii serioase, si destul de lungute, ca sa stii ce e aia traiul cu un barbat, ca sa ii poti compara, si apoi alege, cu sanse cat mai mari! Prefera sa traiasca tot cu sotia, atat din cauza celor expuse mai sus, cat si a faptului ca de obicei, sotia e buna bucatareasa si menajera, fata de amanta, care foarte rar e mai buna bucatareasa decat sotia! Success!

| Mirke a răspuns (pentru Raiiiisa):

La fel cum o femeie isi poate iubi si sotul si amantul, e destul de greu sa gaseti tot ce iti place intr-un singur om, ca si la un produs sau serviciu, pentru ca omul e greu de multumit vrea tot timpul sa evolueze nu sa stea pe loc, iar monogamia nu e scrisa in codul genetic, tine mai mult de etica si civilizatie, asa cum poti sa-ti iuesti parintii si fratii, prietenii fara a fie vorba de sex, asa poti sa iubesti si mai multi parteneri, care poate se completeaza, desi nu toti sunt atat de deschisi la asa ceva, iar poligamia ar fi o solutie amiabila.
Eu n-am putut sa accept sa stiu ca prietena mea care aparent s-a despartit de logodnicul ei pentru mine, desi ei inca pareau ca mai aveau chestii de impartit, apoi dupa ce m-am despartit de ea, s-a intors la el, spunand ca inca il mai iubeste dupa 2 ani dupa ce m-a iubit pe mine, probabil ca nu i-am oferit suficient cat sa renunte definitiv la el, si ca sa fim un "cuplu de 3" nu se accepta in gandirea noastra democrata. Desi la musulmani si alte secte este posibil fara probleme.

| mona a răspuns:

Poate iubi o amanta[pana cand se satura]pentru ca ea ii poate oferi ceea ce nu ii ofera nevasta si nu ma frefer la prostii

| Raiiiisa explică (pentru mona):

In cazul in care se satura cu binele, atunci se satura si de amanata?

| mona a răspuns (pentru Raiiiisa):

Nu neaparat

| Kamikaze57 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Dddaaaaa

| DNSK a răspuns:

Nu! familia e pe 1 plan in permanenta. ea e.ea sa fie. folosita si apoi. poate aruncata. (asta-i de cele mai multe ori, ca mai exista si exceptii)

| Raiiiisa explică (pentru DNSK):

De cele mai multe ori un barbat renunta cu greu la o femeie care il face fericit din toate punctele de vedere.

| DNSK a răspuns (pentru Raiiiisa):

Crezi ca nu-s care au amante? nu ai tu habar cati.

| Raiiiisa explică (pentru DNSK):

Pai chiar la amante ma refeream-femeile care ii fac fericiti din orice punct de vedere.

| DNSK a răspuns (pentru Raiiiisa):

Nu cred ca ai inteles. sunt unii ce traiesc vieti duble. viata de familie si cand si-o ard cu amentele

| Kamikaze57 a răspuns (pentru Raiiiisa):

Imi pare rau sa te anunt ca alea care ii fac fericiti pe barbati din orice punct de vedere si nu sunt sotii sau iubite se numesc in alt fel... daca ma intelegi

| Raiiiisa explică (pentru Kamikaze57):

Daca tu ai impresia ca doar o cu**a poate face un barbat fericit, te inseli.Mai sunt si femei care stiu sa-si puna atuurile in evidenta si sa tina un barbat langa ele.

| catalina_2916 a răspuns:

O poate iubi, dar sunt foarte rare cazurile in care ramane cu ea..eu am fost in situatia asta, l-am iubit foarte mult, a fost primul barbat din viata mea ..si el a facut foarte multe lucruri frumoase pentru mkine..doar ca nu l-a facut pe cel pe care mi-l doaream(adica sa divorteze), asa ca m-am retras.n-are rost sa te complaci intr-o astfel de situatie, mereu vei fi pe locul 2..momenrtele cele mai importante le va petrece cu Ea (sarbatoriile de peste an, aniversariile) si tu vei sta singura acasa si vei plange..Parerea mea e sa-ti vezi de viata ta si sa gasesti un barbat LIBER! nu uita ca undeva, candva, cineva te asteapta!winking

| Raiiiisa explică (pentru catalina_2916):

Multumesc de raspunshappy

| Trolli a răspuns:

Cred ca da!
Pentru mine casatoria nu e chiar atat de importanta, adica acel act nu valoreaza nimic, dar din moment ce au facut acest pas, inseamna ca au facut-o din iubire. De ce inseala? De ce se satura de sotie? Nu stiu. Rutina probabil. Atunci cred ca cea mai buna solutie este divortul. Nu poti iubi doua persoane in acelasi timp, nu trebuie sa stai intr-o casnicie din obligatie ( nici pentru copii, mai bine sa stea intr-un mediu linistit fara certuri, scandaluri; pentru ca desi sunt mici, ei vad si simt multe). Poate gresesc, nu stiu.

| Loredana96 a răspuns:

Buna,deci sa incepem.
Sint mai multe variante.
1.La virsta de 16-18 ani sa zicem ca un baiat s-a indragostit de o fata, si mai tirziu s-au casatorit. Daca acel baiat nu are sentimente suficiente pentru acea fata, adica cu timpul sentimentele dispar pentru ca o vede pe noua nevasta in alte ipostaze.Adica: nemachiata, obosita, citeodata chiar nervoasa ci nu ca inainte:machiata, mereu fericita si frumoasa.Si daca baiatul a iubit-o pe acea fata pentru aspectul exterior, pentru frumusete atunci cind frumusetea dispare el deja cauta altceva mai frumos, si mai bun.Bun in ce sens? Buna pentru distractie, dar nimic altceva.Pentru ca amanta nu poate fi decit o tirfa care nici ea la rindul ei nu va avea o familie temeinica.
2. Odata casatoriti, se incep grijile, nevoile.In aceast domeniu femeile sint mai serioase, barbatii mai greu se maturizeaza si in timp ce femeia isi doreste o casa frumoasa, copii barbatul mai are chef de cluburi si distractii si astfel isi cauta o fata pentru a-si satisface placerile, ceea ce poate ca nevasta nu-i poate oferi.
3.Sint cazuri, dar mai putine cind barbatul nu are parte de atentie din partea sotiei, atunci el e dispus sa se culce cu alta, si sa isi petreaca timpul cu o femeie care ii va acorda atentia de care are nevoie.
Sper ca te-am ajutat!

| Seby90 a răspuns:

Salut, pai este simplu. Gandeste-te, dupa o perioada de x timp dragostea dispare si intervine obisnuinta, daca luam asta in calcul si faptul ca cineva are o amanta putem conclude ca tipul (sau poate tipa, este reciproc) cauta ceva mai bun, in cazul in care gaseste amanta respectiva sentimente pot, exista totusi nu mereu. Poate fi vorba de bani, atractie fizica etc.

Posibil este, da.

| RAY a răspuns:

Dorinta sexuala poate in timp determina si o atractie sentimentala depinde de frecventa, discuti etc

| h3r a răspuns:

Nu o amantă! Un bărbat care își iubește soția n-o înșeală, indiferent de situația lor. Dacă și-a bătut joc de ea și se tăvălește cu alta, cu aia va rămâne! Pe aia, la fel, o va înșela...el se va preface că o va iubi( de aceea și-a lăsat soția care îl iubea), iar aia se va preface că îl crede...
Ori, mai sunt excepții... amanta este o altă victimă, prinde încredere în el și se arde...

| grab a răspuns:

O poate iubi cand casatoria devine o relatie de respect in care copiii cresc armonios si folositi in comun masina de spalat.
Cand femeia si barbatul convietuiesc monoton si nu mai au putere sa schimbe asta, el simte nevoie de un boost sexual iar ea tanjeste dupa sentimentalismele de inceput.
Atat el cat si ea devin vulnerabili la tentatiile care le pot umple aceste depresiuni.
Ca atare, poti iubi o amanta intrucat dragostea e detasata de nevasta si o ai de oferit cui te satisface. La fel si femeia poate capata aprecieri dulci de la alt *** contra pasarica si m**e ca doar a devenit o experta desigur in atatia ani - bineinteles daca nu asta e motivul monotoniei- (citat manowar).

Important e sa o faci cu cap si departe de casa ca miroase fara sa iti dai seama, si niciodata nu aduci amanta/ul in casa! I said never, but never ever!

| Cristiann25 a răspuns:

Barbatii care inseala sunt LASI! Pe de alta parte isi cauta pe altcineva deoarece nu mai primesc ce isi doresc "acasa" (de la sotia lor)! Daca simti asta mai bine te desparti decat sa inseli! Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Majoritatea da, dar depinde acum de bărbaţi.
Te pup!

| negat1ve a răspuns:

As zice ca da. De ce? Pai sa o luam logic : ori amanta ii ofera tot ce nevasta nu poate oferi ( sa zicem ca ma refer la relatia sexuala dar nu numai ), ori din cauza monotoniei si plictiselii alaturi de nevasta, si-a pierdut interesul si dragostea fata de ea si astfel ajunge sa o iubeasca pe amanta, dupa care ar urma "complotul" impotriva nevestei pentru a divorta si a-i lua locul amanta. Sa ziceam ca ar fi si genul de barbat insurat care nu ar putea iubi niciodata o amanta pentru ca nu o vede altfel decat o partenera de pat. Sotia acestuia fiind cea care il spala, il calca, ii gateste, eventual are si grija de copii si nu s-ar gandi sa divorteze pentru nimic. Ar incerca treaba cu amanta atat cat ar merge sau atat cat ar avea nevoie.

| gabytzu707 a răspuns:

Da si nu; depinde de barbat, nevasta, amanta

| Raiiiisa explică (pentru gabytzu707):

Ai putea sa detaliezi, punctul tau de vedere.

| Kamikaze57 a răspuns:

Nuuu! si gandeste-te ca strici o familie care poate e fericita! si ar fi mers mai bine daca nu ar fi intervenit UNA CA TINE! poate ca ar trebui sa iti faci tu o familie a ta nu sa o strici pe a altora!
gandeste-te cum ar fi sa ai o familie si sa se bage una sa iti strice familia, eu cel putin as calca-o in picioare... asa ca gandeste-te bine la ce faci si la faptul ca orice actiune are si reactiune, si nu neaparat de asta se duc barbatii la femei ca ii pun femeile sa " bata covoru cand e meci" barbatii sunt tot barbati si cum simt una "in calduri" normal ca se duc la ea, dar de la a fi o amanta la a strica o familie e o diferenta imensaaaa si eu nu as suporta satiind ca s-a bagat una in familia mea si a distrus tot. precizez ca sunt barbat!

| Raiiiisa explică (pentru Kamikaze57):

Ce te-ai aprins asa?
In primul rand nu ma aflu intr-o situatie dinasta, am vrut sa vad parerea voasta! Iar ce fac eu cu viata mea, e strict problema mea.
Daca atunci cand voi avea o familie si un sot si nu o sa fiu in stare sa-l tin langa mine, prababil va avea nevoie de o a2-a,dar nu imi fac probleme de genulaughing
Si ma refeream la "amante" nu la femei care strica o familie.
Tu crezi ca o femeie se baga cu forta in viata unui barbat mai ales daca acesta este insurat? De cele mai multe ori barbatii sunt cei care o cauta.Deci vina nu e a UNEIA CA MINE! Ce a UNUIA CA EL!
Si totusi nu trebuia sa te aprinzi asa:*