| Joker3134 a întrebat:

Un om care care sifilis sau sida sau vreo boala cu transmitere sexuală nu miroase acea infecție? Chiar nu sunt simptome sau sa miroasa infecție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Nu, nu aveti cum sa va dati seama din exterior. Folositi prezervativul. Daca ati pus aceast intrebare pentru ca ati avut contact sexual neprotejat, faceti analize. Majoritatea bolilor cu transmisie sexuala au tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Si Hiv are acum happy. E mai recent. Nu are herpesul.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Da. Cu transplant de maduva sau celule stem. Dar e o procedura abia la icneput. In schimb, daca nu se vindeca (pacientul nu are inca acces la proceduri noi), ea este tinuta in frau si se poate impiedica transmiterea de la mama la fat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Dupa 6 luni de la contact, exista analiza specifica. Nu exista vaccin, nu se poate preveni.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Nu prea am inteles nelamurirea, testul pentru HIV este unul specific. Nu gasesti virusul daca nu il cauti. Daca iti faci o analiza de sange pentru altceva, nu o sa vezi daca ai HIV. Exista un test simplu, cred ca este si chit pentru acasa, tot pe sange se face.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Unde scrie hiv, s-a facut analiza specifica pentru hiv. Daca scrie negativ, omul respectiv nu are hiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Da. Pe acel sange recoltat, s-au facut si acele analize.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Minim 3 luni, mai sigur 6, daca vorbim de HIV.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Nu este. Atata timp cat virusul e inactiv (valabil nu doar la HIV, la orice virus), el nu poate fi depistat. Da, posibil ca un pacient infestat cu HIV de 2 luni sa aiba la analize acelasi rezultat ca unul sanatos.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Pot sa iasa si dupa o luna.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Daca este infectie, si se face analiza dupa 3 luni de la contact, orice infectie se va vedea la analize, dar trebuie facuta analiza specifica. Daca faci analiza pentru colesterol, nu va reiesi daca ai sau nu sifilis.

Răspuns utilizator avertizat
| Ralena a răspuns (pentru Joker3134):

Nu exista semne. Nu e obligatoriu sa existe. Nu exista niciun miros. Simptomele apar de obicei dupa o perioada buna de la instalarea bolii, sunt diverse si nu e sigur ca apar.

26 răspunsuri:
| Ale5184 a răspuns:

Cum sa mirosi o infecție? Simptome sunt, dar nu ai cum sa mirosi

| doctorandus a răspuns (pentru Ale5184):

Dap, daca ar fi asa n-ar mai face analize scumpe, ar folosi caini special dresati, cum sunt de ex. cainii pentru detectat droguri, si la care ar latra sunt infectati.