Abh
| Abh a întrebat:

Unde-i iubire este si incredere, sunteti de acord sau nu?

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Mmmmmnu chiar. Depinde in ce directie te referi. Persoana care iubeste are incredere in cel pe care il iubeste si isi deschide sufletul. In directia asta, da. Unde-i iubire este si incredere.
Dar persoana care iubeste s-ar putea sa nu aiba la fel de multa incredere in cel pe care il iubeste cand intervine gelozia. Gelozia e o forma de neincredere. Cineva m-a invatat ca atunci cand iubesti, e normal sa fii gelos pe oricine se apropie de celalalt, pentru ca ti-e frica sa nu-l pierzi. Gelozie moderata insa, nu obsesiva. Si chiar daca spui mereu ca ai incredere, undeva in adancul sufletului tot se va strecura o urma de gelozie si stii asta, doar ca n-o arati.

18 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, asa ar fi in mod normal dar nu prea e... o relatie se bazeaza pe iubire, respect, sinceritate si comunicare...Eu de exemplu il iubesc foarte mult pe prietenul meu dar nu prea am asa mare incredere in el, totusi cand iubesti incerci sa ai incredere, sa ii faci pe plac persoanei iubite. Din iubire, poti sa te schimbi si in primul rand iubirea implica respect; mi se pare normal cand iubesti pe cineva sa il/o respecti, asta e o dovada de iubire mare pentru mine; increderea vine in timp, daca cel de langa tine iti arata ca e demn de incredere.
Intr-o relatie adevarata si serioasa, increderea trebuie sa fie prezenta ca altfel chiar daca 2 se iubesc dar nu au incredere unu in altul, se duce pana la urma totul de rapa.
In mod normal asa ar trebui, unde e iubire sa fie si incredere.

| Alisa a răspuns:

Categoric. Atata timp cat iubesti persoana respectiva ai si incredere in ea, prin asta ii dovedesti intr-un fel cat de mult o si iubesti si cat tii la ea, ce inseamna ea pentru tine.

Numai bine!

| catthshshshs a răspuns:

De acord cu asta!

identitate
| identitate a răspuns:

Unde-i iubire nu e nevoie de incredere!happy Asta pentru ca nu astepti ceva in schimbul iubirii, iubesti orice ar fi...
Unde e iubire si e nevoie si de incredere, exista si altceva...nu stiu cum sa-i spun...dorinta poate? Oricum, cu cat iubirea e mai mare (desi "mare" nu e prea corect spus) decat? dorinta? cu atat increderea e mai mare.

| baru a răspuns:

Da sunt de acord Atata timp cat iubesti cu adevarat pe cineva nu ai cum sa nu fi cinstit cu persoana respectiva dar foarte rar cand intalnim asa ceva Mi-as dori ca si tu sa ai parte de o iubire adevarata si sa poti pretui la adevarata valoare omul de langa tine Sa fi fericita si iubita Pa

| Barajag a răspuns:

Pentru mine doua lucruri esentiale in relatie sunt increderea si intelegerea reciproca si atunci este si normal ca doua persoane sa-si arate cat de mult se iubesc.Si daca nu ar exista cele doua, nu as putea numi iubire, ci o obisnuinta.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Asa este si cel mai mult conteaza increderea intr-o relatie

| Mya a răspuns:

Au o mica legatura, dar nu sunt conditionate una de cealalta. Uneori continuam sa iubim persoanele in care ne-am pierdut increderea, ori poate nu am avut-o niciodata, dar am invatat sa-i iubim asa.Alteori,noi insine, inselam increderea celor pe care ii iubim.Ratiunea nu are legatura cu sentimentele.Acestea exista ori nu.

| marsy a răspuns:

Da, este adevarat! Daca iubesti si esti iubit neconditionat, atunci exista o strinsa incredere intre ambii parteneri!

| smartalogu a răspuns:

Da, subscriu. Doar ca trebuie sa fie iubire profunda. De fapt consider ca lucrurile astea 2 sunt proportionale. Iubesti mai mult ai incredere mai mult in persoana respectiva. Incepi sa ai dubii ca iti trage teapa in diverse forme, incepi sa o iubesti mai putin. Deci... sunt cam proportionale. App, ce ai patit? Tu de fel nu puneai intrebari de genu pe site?

| yanny`s a răspuns:

Eu una nu sunt de acord. iubirea ramane, nu trece asa repede, insa increderea se poate pierde intr-o secunda.

| Sylx a răspuns:

Este de prisos sa mai spun ca sunt de acord cu afirmatia ta, realitatea confirma acest lucru. Iubirea si increderea sunt legate una de cealalta astfel ca daca se diminueaza increderea, si iubirea va urma acelasi curs in cele din urma.

| Mirela a răspuns:

Da, dar nu totala.in nimeni nu poti avea incredere totala happy(dupa parea mea)

| Marica_2964 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa existe incredere reciproca, dar tind sa cred ca majoritatea relatiilor nu se bazeaza pe incredere.

| dana_7218 a răspuns:

Iubirea e iubire, increderea e incredere
se spune ca nu exista iubire fara incredere
am o relatie de 10 ani cu un baiat super, il iubesc, dar nu am incredere in el
m-a mintit de atatea ori, incat si cand imi povesteste cele mai banale lucruri, parca nu-mi vine sa-l cred. el este de parere ca atunci cand iubesti, nu trebuie sa spui adevarul gol-golut(cu asta sunt de acord), dar el minte non stop, apoi uita si ce minciuni spune, am observat ca el minte inclusiv prietenii. oricum odata pierduta increderea, greu o recastigi. dragostea ramane poate si o vesnicie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu's de acord laughing)
Eu cred ca mai intai vine increderea dupa aia iubirea :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt! degeaba iubesti si oferi incredere daca celalalt te trateaza ca pe ultimul om.Problema este ca din afara totul se vede altfel, unii dau si altii iau.Am vazut barbati "draguti","frumosi","educati" si "devreme acasa" care isi umileau femeile, si acestea le daruiau la randul lor toata iubirea, sprijinul si increderea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dana, acelasi lucru mi se intampla si mie, sunt anonima cu 2 raspunsuri.Este greu sa traiesti cu cineva care minte, compulsiv, pentru ca este o persoana inselatoare, prietenii il vad ca pe fat-frumos, dar numai tu stii ce ii debiteaza mintea