| Casidy a întrebat:

URGENT! DAU FUNDA!
1.care sunt sansele sa ramai insarcinata fara penetrare in a 2 zi de ciclu daca el te atinge dupa ce a atins sperma pe "aripioare" mentionez ca sunt virgina
2.care ar putea fi cauza intarzierii ciclului in afara de sarcina, se poate sa fie si din cauza stresului?
3. durerea sfarcurilor sau marirea sanilor sunt neaparat un semn de sarcina?
4. daca secretia capata o culoare galbuie, poate fi vorba de o infectie, poate asta afecta menstruatia?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. NU ai cum să rămâi însărcinată în aceste condiţii :)

2. NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

3. Durerea sfarcurilor sau marirea sanilor NU sunt neaparat un semn de sarcina!

Acestea pot fi şi simptome premenstruale sau se pot datora dezvoltării/creşterii sânilor :)

4. "Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Toate cele bune.

| Casidy explică (pentru bursuc001):

Ciclul menstrual mi.a venit acum 5 ani insa intotdeauna mi.a intarziat, au fost luni in care nu mi.a venit delic
nu am avut niciodata o mestruatie regulata si una foarte anapoda
am fost intr.adevar forte stresata ultima luna, cu gandul la o posibila sarcina
deoarece a fost prima data cand am facut petting dar si din alte probleme
personale.am mai avut de asemenea si unele mancarimi vaginale, care au incetat....iti multumesc foarte mult pentru raspuns :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Casidy):

Cu plăcere happy

Multă sănătate.

6 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

1.Aproape nule, deoarece ovulul a murit la 1-2 zile, de la ovulatie, care a fost pe la mijlocul ciclului menstrual.
2.Sters,raceala,infectii,atunci cand ciclul menstrual nu este normalizat(un ciclu considerat normal, ar tine intre 26-30 zile).
3.Nu,aceste simptome pot aparea si in preajma venirii menstruatiei.Dar si in cazul femeilor insarcinate.
4. Orice schimbare de culoare a secretiei,poate arata o problema medicala. Poate fi o candidoza.
Da, afecteaza, venirea menstruatiei!
O vizita la un medic ginecolog, urgent, cu trimitere de la medicul de familie.

| Sfatosul2012 a răspuns:

1,2.Daca e in a doua zi dupa ciclu si el de abia a atins sperma si mai esti si virgina nu esti insarcinata; poate sa fie si din cauza stresului mai ales ca in luna asta te ai stresat prea mult cu sarcina; la cat esti de stresata cred ca nu ai putea sa duci o sarcina; relaxeaza te; 3. durerile de sfarcuri si marirea sanilor pot fi post menstruale sau un placebo; 4.se poate sa ai o candidoza sau o clamydia. Relaxeaza te si daca tot va jucati jucati va in asa fel incat sa nu te mai stresezi din cauza sarcinei; hai mult relax.winking

| Torres92 a răspuns:

Aripioare hmm...De pui de la MD?
sau Labii?

| Casidy explică:

In a 2 zi dupa ciclu*