| Markusfrtt a întrebat:

V-ati gandit vreodata, sa vreti sa muriti, sa nu mai existati? Sa nu credeti ca am ganduri de sinucidere, nu, in nici un caz. Doar ca m-am saturat sa tot sufar. De fiecare data cand ma indragostesc eu doar de sufar. Niciodata sentimentu nu a fost reciproc. Niciodata nu am stiut ce inseaman sa iubesti si sa fii iubit. Doar suferinta, exact cum e si acum. Nu mai pot. Iar cum e acum, nu a fost niciodata. E total diferit. Sufar enorm si nu mai pot. Baiat fiind, chiar plang pentru fata asta. As vrea sa mor. M-ai bine de as muri. M-am saturat. Doar cand ma gandesc la ea imi vine sa plang si o si fac. " Incercarea moarte n-are " Luptand chair si imposibilul devine posibil" In momentu asta mi se par niste aberati. Am luptat ca sa ii castig dragostea, dar in zadar. Nimic nu s-a schimbat. Atata timp irosit si degeaba. Vreau sa mor. Un buton de-as avea pentru asa ceva, acum l-as apasa. Durerea care o simt acum, nu am cuvinte sa o descriu. In momentu asta scriu cu lacrimi in ochii.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Este trist sa vad baieti lamentandu-se ca niste femei, sunteti tineri sunteti la varsta la care trebuie sa strabateti cat mai multe cearsafuri nu sa va implicati sentimental si sa luati teapa

| milan9 a răspuns:

Scuze pentru redundanta...
"În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii..." happy

| Oana92 a răspuns:

Exista oameni care care te iubesc pe tine la fel de mult cum o iubesti tu pe aceasta fata. Gandeste-te cum ar fi viata lor daca tu ai inceta sa existi...

| peperonies a răspuns:

Si? cum merge clasa a 7-a?

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Parerea mea e ca daca aceasta fata nu are sentimente reciproce mai bine nu te ma gandi la ea facand alte lucruri care iti tin mintea ocupata si nu mai suferi asa de mult din cauza unei fete, o sa vezi ca o sa gasesti o fata care o sa te iubeasca la fel de mult cum o iubesti tu. Oricum respect ca plangi dupa fete pentru ca la majoriatea baietilor de azi scopul este sa intretina relatii sexuale.Nu te gandi ca moartea e o solutie, cateodata si eu m am gandit la asta dar eu nu am probleme in dragoste. Viata e frumoasa si nu trebuie sa suferi dupa o asemenea fata care nu se implica deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| RenameMe a răspuns:

Bună!
Partea proastă e că multe persoanele ca tine, peste ani de zile, vor deveni nepăsătoare şi indiferente. Sunt puţin curioasă de vârsta ta, dar îmi dau seama că eşti tânăr şi oricum îţi spun că ai toată viaţa înainte şi nu merită să te opreşti aici, să îţi petreci anii tinereţii suferind. Trebuie să înţelegi că nu noi alegem de cine ne îndrăgostim sau nu.
Din câte înţeleg, fata asta nu simte acelaşi lucru pe care îl simţi şi tu. Să spunem că ar accepta să fie cu tine... Ai ajunge să nu îi mai suporţi prezenţa pentru că nu ar fi ceva pe bune din partea ei şi tot tu ai ajunge să suferi că ai pierdut ani din viaţa ta încercând să construieşti ceva ce nu funcţionează. Pentru a construi o relaţie frumoasă e nevoie ca ambii să se implice, iar în cazul ăsta nu putem spune asta.
Eu zic să îţi ocupi timpul cu activităţi care să te scoată din rutină şi să te ajute să cunoşti oameni noi, un sport sau orice altceva. Ţi-ar prinde bine, nu te-ai mai concentra aşa mult pe fata asta şi ai investi şi în tine.
Nu fii trist când o persoană nu simte pentru tine acelaşi lucru care îl simţi tu pentru ea, ci focusează-te pe acele persoane care ţin cu adevărat la tine.
Numai bine!