| Sara2 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu un sfat! vreau sa ma despart de prietenul meu si nu stiu cum sa ii spun nu stiu cum va reactiona sunt f trista straight face

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

De ce vrei sa te desparti de el? Il mai iubesti? Daca ii dai un motiv serios, bine argumentat nu ai de ce sa te temi.Cred ca e suficient daca ii spui ca nu-l iubesti, va pleca singur, crede-ma.

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa te indepartezi incet nu e o idee buna, poate dura luni si omul sa nu iti dea drumul. In primul rand, fii hotarata ca asta vrei si spune-i motivele pentru care nu mai vrei sa continui relatia. Nu de tipul reprosuri, nu faci decat sa il lasi cu frustrari si nu isi au sensul intr-un final de relatie.

Janina
| Janina a răspuns:

Draga cred ca ar fi mai bine ca aceasta relatie sa se opreasca aici.

| DouaPuncteD a răspuns:

Aceeasi intrebare-ti pun ca a Anei: chiar nu-l mai iubesti? mai gandeste-te sau daca te-ai gandit ar trebui sa-i sp in fata tot ce simti si ce nu simti pentru el. dar totul cu calm...big grin

| oooooooo a răspuns:

Si eu ma gandesc la asta de ceva timp, dar nu gasesc cea mai buna solutie.am incercat, dar nu am reusit. i-am spus in fata ca nu mai stau cu el, dar mi-a cerut explicatii, am vorbit si nu l-am mai parasit.nu stiu de ce, poate nu eram eu prea hotarata.
dar nu sunt decat 2 posibilitati:i spui in fata ca nu mai vrei cu el, dar sa ii dai si o explicatie(daca merita), sau sa incepi sa te indepartezi de el usor-usor...
de ce vrei sa te desparti de el?

| dulcika a răspuns:

Ii vb frumos si calm..., ii spuy k nu mai simti nimic pentru el asa am procedat si eu si nu s-a intamplat nimic happy

| georgy_7464 a răspuns:

Dupa parerea mea nu conteaza cum v-a reactiona el ci ce-ti odresti tu cu adevarat. Daca vrei cu adevarat sa te desparti de el nu mai sta pe ganduri.

| masly a răspuns:

Pai vb k el fata in fata ar fi cel mai bine dar dac simti k nu ai tupeu sa i spui sau stiu eu i scrii un sms desi nu e prea bine... doar ca asa e mai simplulaughing nu stiu dac nu iti pasa de al nu vad dc tie greu sa i spui
tie mila de el k tine la u? pupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu il cunosti cel mai bine si stii cum sa il iei si care este momentul portrivit. Eu iti pot spune cum sa nu faci:
nu prin telefon, email, prieteni etc. Nu la el acasa sau la tine, ci pe front comun, sa zicem un parc, nu intr-o cafenea sau restaurant. Ii poti spune motivele reale, de ce nu mai vrei sa fiti impreuna, daca totusi nu esti sigura iti propun sa faceti o pauza si timpul le va decide pe toate, parerea mea.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii zici ca ai pe altcineva simplu sau k sentimentele tale fata de el s au terminat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca nul mai iubesti mai bine pentru el sai spui adevarul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie si efectiv mor...eu vreau sa ramanem prieteni da sunt sigur ca nu o sa inteleaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am nevoie de ajutor sad Sunt cu prietenul meu de aproximativ 2 ani si jumatate, insa vreau sa ma despart de el. E prea obsedat (ca sa zic asa), posesiv. cred ca egoist straight face... Eram doar o copila cand am inceput relatia cu el, insa acum oricat as incerca, nu pot sa il mai accept langa mine. Imi impune o groaza de lucruri, nu ma lasa sa vorbesc cu nimeni, nici macar cu colegii, nu mai am prieteni, decat cu familia si cu el mai am tangente. Ma simt foarte prost. numai suport. Trebuie sa fie mereu prezent cu mine si e foarte deranjant. Si cea mai mare greseala e ca mi-am inceput viata sexuala cu el si stau sub o continua presiune, fiindca ma ameninta ca ma spune parintilor daca ma despart de el. Si personal pot spune ca imi place de altcineva. si imi doresc tare mult sa fiu cu acea persoana. ajutati-ma va rog. multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau eu cel mai bun sfat dupa o relatie de 2 ani si cateva luni : asculta la mine! gandeste-te la tine si punete pe primul loc, fi egoista si nu te gandi la el ca o sa sufere, solutia e sa vorbesti clar si sa nu te lasi influentata sa cedezi

| biankmateromana a răspuns:

Ii spui direct si nu va nici o problema sau ii spui ca iti pare rau

| georgi_4143 a răspuns:

Prin aceeasi situatie am trecut si eu, in primul rand trebuie sa fii sigura ca vrei asta, esti sigura? poate mai tarziu ai sa regreti si nu poti sa lingi unde ai scuipat... e greu cand stii ca ai sa ranesti pe cineva, dar tie nu ti e greu cand stai cu cineva din mila? sa te prefaci ca totul e oky? fi egoista si gandeste te putin la tine. adevarul pur si simplu, nu l mai iubesti si relatia voastra ia sfarsit, daca lasi timul sa treaca o sa fe mai greu. bafta

| claudya_6628 a răspuns:

Si eu sunt tot in aceeaasi situatie si nu stiu cum sa ii zic, cu ce sa incep ...am tot incercat sa ma departez de el, sa nu ne mai vedem asa de des dar nu se prinde sau poate ca tine prea mult la mine...nu stiu...doar k nu mai simt pentru el ce simteam prima data si totusi mi-e cam mila sa ii zic asa in fata k nu te mai plac...

eu iti urez succes...happyhappy