| LoveMe16 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati cat mai repede ....eu mi-am inceput viata sexuala in urma cu o luna, vreau sa spun ca am 16 ani ...problema este ca mama vrea sa ma duca maine la un control ginecologic deoarece nu are incredere in mine si considera ca trebuie sa fiu "fata mare" pana in noapte nuntii, cum era pe vremea ei. Eu consider ca e alegerea mea, ca stiu ce fac si ca nu imi va afecta acest lucru studiile asa cum spune ea. As vrea o parere, un sfat, daca rog medicul sa nu ii spuna ca nu mai sunt virgina si sa spunem ca ii acord si o suma de bani m-ar intelege? Va rog nu vreu raspunsuri de genul " trebuie sa ii zici adevarul, e cel mai bine " deoarece mama are o gandire foarte stricta si nu doar ca m-ar transfera de la liceu, dar mi-ar distruge viata, stiu ca suna exagerat dar chiar asa e...

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

1. LoveMe16, virginitatea este un concept cultural, nu unul medical.

2. Probabil ca ginecologul va gasi ceva semne daca te duci in aceiasi zi in care ai facut sex.

3. Ginecologul nu va putea spune daca te-ai masturbat sau daca te-ai culcat cu cineva decat daca esti gravida sau gaseste urme de sperma.

4. Himenul poate ca nu mai e intact, dar asta nu e un semn ca te-ai culcat cu cineva.

5. Medicul nu ar trebui sa divulge informatii despre tine fara acordul tau.

6. Mama ta nu are ce cauta in cabinet cu tine. Medicul ar trebui sa o invite afara.

7. Problema controlului se rezolva cu mama ta nu cu medicul.

11 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu pot înțelege persoanele ca tine de 16 ani care fac sex și nu se informează despre asta. În primul rând te faci de râs dacă îi ceri ginecologului să nu îi spună mamei tale că nu mai ești virgină și îl mai și mituiești. Îi confirmi tu 100% că nu ești virgină. Un ginecolog nu se poate pronunța în legătură cu orice purtătoare de vagin dacă este sau nu virgină.
Este recomandat să mergi la ginecolog după primul contact sexual pentru propria ta sănătate!
Medicul ginecolog o să te întrebe prima dată de ce ai venit, despre mentruația ta, despre viața sexuală etc. Multe întrebări care o să te intimideze deoarece sunt personale.
O să te pună să te dezbraci mai întâi de bluză ca să îți poată palma sânii și zona axială(subraț). Așa verifică dacă ai noduli la sâni.
Apoi, o să te pună să te dezbraci de pantaloni/bluză și eventual de chiloți. O să îți examineze vulva, vaginul și colul uterin. Folosind o mănușă de unică folosință, medicul o să introducă 1-2 degete în vaginul tău și cu cealaltă mână o să te țină apăsat pe abdomen pentru a putea tasa mai bine interiorul.
Fii sigură pe tine, este spre binele tău! Himenul se poate rupe și de la o simplă căzătură pe bicicletă. Deci, nu te mai îngrijora atât!
Mama ta te presează cu asta pentru că este sigură că nu ești informată despre aceste lucruri esențiale. Iar, dacă refuzi consultația îi confirmi tu că nu mai ești virgină!

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa fii ingrijorata deoarece nici un medic ginecolog din intreaga lume nu poate determina sau confirma daca vreodata "pasarica" ta a intrat in contact cu un penis barbatesc. Probabil ca nu ai fost DEFLORATA, si ca urmare himenul nu s-a rupt/lezat si a ramas intact/intreg insa ti-ai pierdut VIRGINITATEA din moment ce penisul a penetrat/intrat chiar si putin in vagin. Insa repet, probabil ca nu a ramas practic absolut nicio urma de natura fizica, vizibila in concluzie parintii tai nu au nicio posibilitate sa afle de isprava ta, pot sa afle numai in cazul in care le povestesti tu sau iubitul despre cele intamplate. Multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Mama ta face bine ca te duce la un control ginecologic. Probabil ca a mirosit ceva ca tu l-ai lasat pe ala sa o bage in savarina. Saraca, iti vrea binele. Tu esti proasta si se pare ca vrei sa ajungi la limita superioara a prostiei. Tu nu esti dezvoltata complet si vrei viata sexuala fara sa-ti asumi nimic. Erau bune bataile sora cu moartea - nu mai misca nimieni in front dupa un episod din asta. Ce sa intelegeti voi fetele care vreti sa calarati de foarte timpuriu ca asta poate sa atraga dupa sine probleme- ba chiar Doamne fereste si cancer! Succes, poate ramai si insarcinata. Iti doresc asta, poate te trezesti.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna. Situatia pare destul de complicata. Problema e ca nu stiu ce medic ar accepta sa minta sau sa ia mita intr-o astfel de situatie. Nu stiu cum se procedeaza cu lucrurile astea, dar ideal ar fi sa poti intra in cabinet fara mama ta. Presupun ca daca te duce la control pentru un astfel de motiv, va vrea sa intre si ea. Aici depinde foarte mult de cat noroc vei avea si cum e medicul la care veti merge.
In momentul de fata, eu nu prea vad o alta posibilitate decat:
1. Sa faci rost de numarul de telefon al medicului si sa vorbesti cu el dinainte, ca sa poti sa-l informezi despre ce e vorba si sa-l convingi sa fie de partea ta.
2. Sa-ti fie maine dimineata atat de rau, incat sa nu te poti ridica din pat, ca sa nu mai mergi la doctor si sa amani totul, pana reusesti sa tragi sforile.
Bafta multa!

| seth2016 a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Kis_Iuliana_1983, vorbesti prostii. Mai bine ti-ai gasi altceva de facut.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns (pentru seth2016):

Seth2016, traim in Romania, unde parintii raspund de copiii minori si se baga in viata lor cu forta pana la 60 de ani. Fii realist! E bine ca gandesti liber, dar adapteaza-te la mediul cultural in care iti desfasori activitatea!

| MadagasHardwell a răspuns:

Pur si simplu ii zici ca te-ai dezvirginat tu singura cu degetul

| Dragut123 a răspuns:

Ar fi o posibilitate, sa rogi medicul sa nu ii spuna mamei tale adevarul, contra unei sume de bani, mai ales ca acum, in Romania, doctorii fac orice pentru bani. Cred ca asta ar fi singura varianta pe care ai putea sa o faci. Acum nu vreau sa ma intelegi gresit, dar ti-ai inceput viata sexuala un pic cam devreme. Oricum, toate cele bune. Te pup si multa bafta!

| LoveMe16 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, acum as vrea sa aflu informatii si de la o persoana care a trecut prin ce trec eu acum. Stiu ca mi-am inceput viata sexuala devreme dar cum am zis si mai sus, nu sunt genul ala de fata care sare in bratele primului am o relatie cu el de 2 ani si pot spune ca acum e "la moda" sa o faci de la 12-13 ani, faptul ca nu m-am conformat acestei asa zise mode pot spune ca am ceva in cap dar mama chiar nu intelege, eu sunt o studenta chiar buna si chiar si mama stie asta, pe ea o deranjeaza mai mult ca am o relatie + vreau sa adaug ca ea a fost " fata mare " pana la 26 ani si a fost si casatorita cand a facut acest pas si vrea ca si eu sa fiu ca ea

| LoveMe16 explică:

Eu doar am cerut un sfat, nu aveam nevoie de jigniri. Sigur daca erai in situatia mea si iti raspundea cineva in felul asta "ywar" nu ti-ar fi picat bine. Fiecare ne alegem deciziile in viata si stai calm ca m-am informat despre riscuri. In concluzie, multumesc celorlalte persoane pentru raspunsurile date, apreciez ca m-ati informat despre drepturile care le am la o consultatie ginecologica. Mai astept sfaturi, chiar si de la persoane care au trecut prin astfel de situatii. Multumesc! :*

| LoveMe16 explică:

Nu cred ca merge asta, ar rade de mine, s-ar prinde ca este o minciuna si m-ar taxa grav