| mirela12 a întrebat:

Va rog frumos.am si eu nevoie de niste pareri. legat de anticonceptionale, mai precis karissa.am si eu o intrebare. dar daca am luat oxacilina (la ora 4) si dupa am luat anticonceptionalul karissa (ora 8) (mai am 6 dintr-o tableta), si dupa am avut un contact.are vreun efect pilula de a doua zi? Adica.am citit ca trebuie sa ma protejez in continuare inca 7 zile dupa ce termin normal tableta. Dar vreau sa fiu sigura. Astept un raspuns.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua pilula de a doua zi in acelasi timp cu anticonceptionalele. Este prea periculos. Oricum, eficienta ei este foarte mult redusa de antibiotic, asa ca foarte probabil ai lua-o degeaba. Nu poti fi sigura, din pacate vei risca.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sunfata care ti-a spus ca aamluat oxacilina ieri am mers la o farmacie si mi-s spus sa iau pilula de a 2 zi si sa intrerup anticonceptionalele. dar imieste ft frica ace imi sugerezi

| mirela12 explică:

Pfff.sigur ca da. eu am fost racita. si ieri si azi am luat 5 pastile de oxacilina din 6 in 6 ore. Si ultima pastila am luat-o azi la ora 4 si pastila anticonceptionala am luat-o la ora 8 ora normala. si dupa am avut contactul. Si am auzit ca se scade protectia pastilei si mi-e foarte frica. eu sunt la sfarsitul lunii, mai am 5 pastile. am inteles ca la inceput e mai nasol. dar te rog daca ma poti ajuta cu o parere...

| mirela12 explică:

Am trimis... nu stiu daca ai primit deoarece sunt noua pe aici

| mirela12 explică:

Pff.sunt in ceata. am inteles ca la testul de sarcina apare abia dupa 3 saptamani, deci daca-l fac maine nu o sa-mi arate. are vreo importanta de cand iau anticonceptionalele? adica eu le iau de aproape 2 ani. iar acum e prima oara cand iau si antibiotice si am avut si contact. sincer nu stiu ce sa fac.