Întrebare recomandată | Giulix09 a întrebat:

Am mers la un control ginecologic, pentru. a cere sa mi se prescrie anticonceptionale. Dupa un set de analize efectuate, mi s-au prescris anticonceptionalele KARISSA.Am luat prima pilula in prima zi de mestruatie, dar azi sunt la a 11-a pilula si menstruatia mea continua(5 picaturi/zi, culoare maronie).Am mers ieri la farmacie si am luat Clorocalcin+ergomet fiole (le iau combinate de 3 ori pe zi)ca sa mi se opreasca, dar in zadar.Ce se intampla oare cu corpul meu? Este ceva normal? Va rog raspundeti-mi.MUltumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie un efect advers al administrării comprimatelor de Karissa.

Vezi Prospectul : " Reacţii adverse
Pe durata primelor cicluri de tratament, se apreciaza ca 10-30% din femei pot acuza apariţia unor reacţii adverse, cum ar fi sensibilitate la nivelul sânilor, stare de disconfort sau pete de sânge. Aceste efecte secundare sunt deseori usoare si de obicei dispar în cursul a 2 pâna la 4 cicluri."

SURSA : http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

Deci, aceste efecte adverse sunt posibile în primele 1-4 luni de administrare.

Toate cele bune.

| Giulix09 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult mult!

| bursuc001 a răspuns (pentru Giulix09):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru fundiţă.

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu toata lumea se intelege biune cu contraceptivele. Intoarce-te la ginecolog, probabil iti va schimba preparatul. daca si la al doilea vei pati la fel, inseamna ca trebuie sa alegi alta metoda de contraceptie

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală, mergi la ginecologul care ți le-a prescris.
Pa, pa.

| ally123sims a răspuns:

Ce?

| ally123sims a răspuns:

What?