| MickyChan a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati.Sambata trecuta am facut sex cu un baiat. Avea prezervativ. Si l-am intrebat daca nu si l-a pus invers si a zis ca nu. M-a durut in timp ce faceam asta. A fost prima data. Problema este ca de atunci ma doare foarte rau peste tot in zona burtii. O prietena mi-a spus ca am dereglari hormonale si ca o sa ma ingras ca se umfla organele si o sa treaca este adevarat? Nu merg la ginecolog ca nu am bani si nu am cand. Este adevarat ca este normal sa am asemenea dureri?

5 răspunsuri:
| katy a răspuns:

O sa iti treaca, dar raspunsul prietenei tale, chiar m-a facut sa rad laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fă ti timp sa mergi la ginecolog, e in joc sănătatea ta nu a unei vecine, dar daca tu cauti "experti" pe net, treaba ta, nu vei gasi diagnostice si raspunsuri concrete decat la medic, lasă prietenele care nici acelea nu stiu nimic, sunt varză si ele.

| XxBlueRosexX a răspuns:

La ginecolog poti merge cu trimitere de la medicul de familie si cu adeverinta de la scoala(daca mai esti la liceu) si nu platesti nimic, eu asa faceam cand mergeam. Despre dureri o sa treaca pentru ca cum a fost prima data e posibil sa se resimta si dupa si eu am patit-o si au trecut in cateva zile 4-5 poate chiar o saptamana deci nu e nimic grav. Take care

| corbulalbrosu a răspuns:

Imediat dupa momentul intretinerii sexului de dezvirginare urmeaza o perioada de circa o saptamana in care durerea este resimtita mai mult sau mai putin si acesta depinde de lungimea si modul in care s-a consumat actul sexual. Citind urmatorul raspuns vei intelege adevaratele motive care provoaca la inceput intotdeauna disconfort si durere in loc de placere si satisfactie. Vaginul este constituit dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari care au o anumita lungime bine definita. Indiferent de cat timp ar dura preludiul precum si modul in care este executat, cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata si umezita devine femeia, lungimea fibrelor musculare care intra in constitutia vaginului va ramane nemodifica, adica nu se lungeste absolut deloc, si din acest motiv canalul vaginal va ramane in continuare la fel de stramt/ingust. In momentul in care penisul penetreaza acel canal stramt, intinde instantaneu si in mod brutal fibrele musculare ale vaginului, fapt ce poduce indiscutabil si intotdeauna durere in loc de placere si satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se prelungesc in timp, va provoca mereu febra musculara, exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Intinderea fibrelor musculare la o lungime suficient de mare se produce in timp si va avea drept urmare o largire a canalului vaginal la o dimensiune care este conforma cu grosimea penisului. Ulterior, muschii intinsi in acest mod isi vor mentine noua lor lungime care de obicei ramane definitiva, deci implicit si largimea vaginului care se va potrivi "ca o manusa" pe penisul partenerului, dar acest lucru necesita o anumita durata in timp. Din acest motiv dupa actul sexual de dezvirginare va fi nevoie sa se renunte la sex cateva zile pentru a permite intregii zone vulvare, a labiilor si vaginului sa revina la normal si chiar si asa se constata ca si urmatoarele acte sexuale,(cateva, imposibil de precizat numarul lor), la inceput vor fi uneori foarte dureroase, insa cu timpul treptat durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea si satisfactia. Nu ai nici un motiv sa te impacientezi deoarece ceea ce ti s-a intamplat se incadreaza in normalitate. Incearcati sa procedati in continuare cu multa tandrete si veti avea succes in activitate. Multa sanatate!

| XXNutellaOtakuXX a răspuns:

E ok, asa se intampla mereu prima data.
O intrebare pentru cei care zic "du-te la medic si nu mai intreba pe siteuri":
De ce v-ati facut cont?