| nury a întrebat:

Va rog! please help, SOS SOS
În apartament sunt două odăi: salonul şi dormitorul. Volumul salonului este de 120
m3. Aflaţi volumul dormitorului, dacă lungimea lui este de 1, 5 ori mai mare decăt
lungimea salonului, iar lăţimea – de 3 ori mai mică decît lăţimea salonului.
Rezolvare... va rog va rog va rog ajutati-ma! SCUZATI CATEGORIA

Răspuns Câştigător
| eu_4046 a răspuns:

L, l, i Lungimea, latimea, inaltimea salon (inaltimile la ambele camere sunt totuna ca e aceeasi casa)
Pentru salon - L*l*i=120
Pentru dormitor - 1, 5L*l/3*i=? L*l*i/2=? L*l*i asta e 120 asa ca inlocuim si primim 120/2=60
Bafta)

1 răspuns:
| MonterDoc a răspuns:

Vdormitor=L Dormitor. l DOrmitr. h dormitr =

15/10 (1, 5). L Salon. l Salon/3. h dormitr=

thinking si de aici mai fa si u ca eu nu mai styw...