| Lifeloveyou a întrebat:

In apartament sunt 2 odai:salonul si dormitorul. Volumul salonului este de 120 m3.Aflati volumul dormitorului, daca lungimea lui este de 1.5 ori mai mare decit lungimea salonului, iar latimea- de 3 ori mai mica decit latimea salonului...

1 răspuns:
| alex12_6780 a răspuns:

L, l, i Lungimea, latimea, inaltimea salon (inaltimile la ambele camere sunt totuna ca e aceeasi casa)
Pentru salon - L*l*i=120
Pentru dormitor - 1, 5L*l/3*i=? L*l*i/2=? L*l*i asta e 120 asa ca inlocuim si primim 120/2=60
Bafta)