| ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu doua exerciti va rog?
1. Perimetrul unui triunghi are 24 cm. Lungimile laturilor sale, in centimetri, sunt exprimate prin trei numere consecutive. Aflati lungimile laturilor.

2. Lungimea gardului care imprejmuieste un teren de forma dreptunghiulara este de 64 cm. Lungimea este de 3 ori mai mare decat latimea. Aflati dimensiunile terenului.
Funda+vot celui care ma ajuta. happy

Răspuns Câştigător
| LexieG a răspuns:

1.a,b,c laturile. a+b+c=24 a+a+1+a+2=24 3a=21 deci a=7 b=a+1...etc...ii a-nr de baza, a+1- b care ii consecutiv si a+2-c.

2.P=2(L+l) L=2l 64=2(2l+l) si de aici inlocuiesti si afli l si L.