| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Va rog sa cititi pe mine una m-a facut sa plang...
Scrisoarea unui bebelus catre mama sa

Buna mami, ce mai faci? Eu sunt foarte bine, multumesc lui Dumnezeu.
Au trecut doar cateva zile de cand m-ai conceput in burtica ta. Cu adevarat, nu as putea sa explic fericirea ce o simt pentru ca tu vei fi mamica mea.
Alt lucru care ma umple de mandrie este sa vad dragostea prin care am fost conceput. Totul se pare ca ar vrea sa-mi spuna ca voi fi copilul cel mai fericit din lume!
Mami, deja a trecut o luna de cand m-ai conceput si pot sa vad cum corpusorul meu incepe sa ia forma, eu stiu ca nu sunt atat de frumos ca tine, dar acorda-mi o sansa!
Sunt foarte fericit! Dar este ceva care ma preocupa.
In ultima vreme am observat ca sunt anumite ganduri ce se tot rotesc prin capul tau si nu ma lasa sa dorm, dar totul va fi bine, sigur acestea vor trece. Tu nu trebuie sa te framanti asa de tare
Mami, au trecut deja doua luni si jumatate, sunt foarte multumit cu noile mele manute, am o pofta teribila sa le folosesc pentru a ma juca.
Mami, imi spui ce se intampla? Pentru ce trebuie sa plangi in toate noptile? De ce cand te intalnesti cu tata incepeti sa strigati unul la altul tot mai mult? Am facut ceva rau, v-am suparat cumva? Va rog, voi face tot ce-mi sta in putinta ca sa ma iubiti.
Au trecut deja trei luni, mami te vad foarte deprimata, nu stiu ce se intampla, nu stiu ce sa mai cred, sunt foarte confuz. Astazi de dimineata am fost la doctor si ne-a dat o programare pentru maine.
Nu stiu pentru ce, eu ma simt foarte bine. Cumva te simti tu rau, mama?
Mami, sa facut deja ziua, unde mergem? Ce se intampla, mami? Mami, nu te intinde, nu este inca ora de odihna, nu imi este inca somn, vreau sa continuu jucandu-ma cu manutele mele.
Ah! Ce face tubul acesta in casuta mea? Este cumva o noua jucarie? Priveste! Hei, pentru ce vor sa absoarba casuta mea?
Mami, piciorusul meu, incearca sa il smulga! Doamne, pentru ce l-a smuls? Ei nu vad ca ma ranesc?
Nu vad ca sunt mult prea mic pentru a ma apara singurel? Mami!
Asteptati, opriti-va! Asta este manuta mea!
Mami, Apara-ma!
Mami, Ajuta-ma!
Spune-le sa se opreasca, iti jur ca de acum inainte ma voi purta frumos si nu iti voi mai da cu piciorusele.
Cum este posibil ca un om sa poata face asa ceva cu mine? El cu siguranta mi-o va plati atunci cand voi fi mare si puternic.
Au, mami! Deja nu mai pot suporta.
Au mami! Mami ajuta-ma!
Mami, au trecut deja 17 ani din ziua cand eu am plecat si de aici de sus pot sa vad cum inca te mai doare pentru ca ai luat decizia aceea.
Te rog, nu mai plange, adu-ti aminte ca te iubesc si ca voi fi aici asteptandu-te cu multe sarutari si imbratisari.
Te iubesc mult!
Participa si tu in campania impotriva avortului, aratand lumii dragostea pe care Dumnezeu a pus-o in tine!
Arata si altora aceasta prezentare si poate vei putea salva alte vieti

sigh foarte trist...

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Este extrem de trist.Eu,una,daca as avea o relatie cu cineva, as lua anticonceptionale(cu orice risc) sau as folosi alte metode contraceptive. Dar, in nici un caz nu as face un avort.Este ceva cumplit care, in mod sigur, ma va urnari toata viata, si este ceva contra lui Dumnezeu si a omeniei.Asta si pentru ca acel copil nu se poate apara.De ce oamenii prefera avortul, in loc sa evite o sarcina nedorita, in loc sa fie mai atenti?

33 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In lumina asta suna asa induiosator, dar e o hiperbola...Chiar nu cred sa fie vreo dovada ca fatul are constiinta de sine. In unele situatii femeile aleg avortul si chiar fac ce e mai bine pentru ele. Cred ca mai bine decat sa nasca un copil cu malformatii sau sa il lase la casa de copii. Poate suna crud, insa un copil are nevoie de niste conditii si cine nu i le poate asigura mai bine nu il face.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Intradevar trist sad chiar m-a facut sa plang crying straight face femeile care fac acest lucru nu merita sa li se spuna femei straight face

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Mi-au dat lacrimile crying Off...Foarte trist sadcrying

| Silvia a răspuns:

Doamnecrying ce am citit acum m`a tulburatstraight face
Poate ca...asa e straight face

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Cand ma gandesc cate avorturi de pot face in tara asta si nu numaii si altii parintii ce n-ar da sa aiba un copil... extrem de tristtttt iertat-ma daca v-am intristat

| ღ..*Addelly*ღ.! explică:

Exact lorena acel pui nu are nicio vina

| lostcontrol12 a răspuns:

Nu are cum sa nu iti dea lacrimile cand citesti asta. da, intr-adevar.tot mai multe fete recurg la aceasta metoda si este pacat.creste o viata in tine, lasa-l sa traiasca... da-i sansa sa se nasca si sa creasca.

| M.J. a răspuns:

N-am cuvinte... e extrem de trist si imi pare rau sa o sp... dar e si f adevarat...

| Viuvi a răspuns:

Off... mi-au dat lacrimile crying
Geniala povestioara.crying

| alexdop21 a răspuns:

Da intr-adevar e trist, dar sa stii ca eu mai degraba as accepta un avort decat sa il lasi la o casa de copii, pentru ca hai sa recunoastem copii din ziua de astazi se grabesc sa isi inceapa viata sexuala, nu stie mai nimic despre contraceptie si uite ca a aparut micutul, apoi ca sa nu afle parinti trebuie sa faca un avort, sau si cu aprobarea parintilor, adica ai 15 ani si deja esti mamica? Nu e ok! Stiu multe fete care si-au stricat viata cu un copil la 17 ani, si crede-ma iubesc copii, imi plac la nebunie, dar la momentul lor. Imi pare rau sa iti spun asta dar asa e

| bluerose a răspuns:

Intr-adevar, avortul e o crima!

| shishilik a răspuns:

Sunt exceptii cand este nevoie sa faci un avort, dar nu cred ca povestioara se referea la acele situatii. Sunt multe femei casatorite care fac avortuir, sunt multe femei mature, cu toate conditiile care ajung sa faca avort. Sincer, o sa incerc sa arat la cat mai multa lume scrisoarea asta.

Foarte frumos, desi trist.

| frumusica80 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun as forte trista dupa ce am citit sper ca antro zi sa puna o lege sa nu se mai faca avort cred ca numa asa se pote opri crimele de bebelusi. te pup pa pa

| andreea_7473 a răspuns:

Frumusica80, a existat o lege care interzicea avortul, n-a rezolvat ea mare lucru pentru ca femeile tot au gasit variante sa-si omoare copiii. O faceau acasa, singure sau cu ajutor, cu tot felul de metode: ierburi (otravuri pentru copil), instrumente (andrele si alte chestii bagate acolo) sau activitati (carat de mobila, lovitul burtii etc). In incercarea de a-si omori copiii, multe femei au reusit sa se omoare si pe ele. Nu zic ca au meritat-o, insa sunt unii care condamna acea lege, de parca ea le-a silit sa faca avort in loc sa foloseasca mijloace contraceptive. O sa-mi spuneti ca nu existau multe mijloace contraceptive pe vremea aia. Ok, atunci ori faci copilul, ori nu mai faci sex. Se pare ca ambele variante pareau o tragedie, asa ca alegeau sa-si omoare copiii.

Acum, daca s-ar da aceeasi lege, ce crezi ca s-ar intampla? Probabil ca ar creste consumul de anticonceptionale. Dar avorturi tot s-ar intampla. Cum spuneam mai sus, solutii se gasesc intotdeauna atunci cand vrei sa-ti omori copilul.

| byenkutzyk a răspuns:

Cat e de tristcryingSi mie mi-au dat lacrimilecryingsad

| iulia_5454 a răspuns:

Mi-au dat lacrimile(si am motive pentru ca ma simt vinovata )regret si acum dar e prea tarziu

| emy a răspuns:

Iti multumesc, Adelyyy, ca ai selectat castigator raspunsul meu! Ma bucur ca ti-a fost de folos raspunsul meu si, daca va mai fi nevoie, te voi ajuta cu cea mai mare placere.Numai bine! Pa!
Era sa uit:promit ca si eu voi trimite aceasta scrisoare la prieteni de-ai mei, poate...cine stie...se va intampla o minune si nu vor mai exista avorturi.

| mariobros a răspuns:

Dureros de adevaratsad, eu o privesc, ca pe o forma de amputare, te duci de bunavoie sa-ti rezectezi o parte a corpului; din pacate se amputeaza si sufletul, numai in situatia lor sa nu te afli.sad

| cristina_4037 a răspuns:

winking...chiar ca, crying, acum dupa ce am citit, am inceput sa ma gadesc la tot felul de chestii, sa meditez cum s-ar spune... Oare de ce se intampla astfel de lucruri?
Off, va trebui sa ma duc pe la sectiunea trivia/amuzante sa nu raman asa trista majoritatea zilei...sad...
Te pup:*:*

| alexdad16 a răspuns:

Eu nu prea sunt sensibil la plans, dar sincer sa fiu acum mi-au inlacrimat ochi...cunosc o familie care si-ar dorii din toata inima sa aiba un copil dar nu se poate crying, e trist...

| alecs871 a răspuns:

Asta este un PPS, l-am vazut cu ceva timp in urma, ma rog, mi l-a aratat sor-mea, si pe langa aceasta poveste mai erau si niste poze superbe si o melodie super trista, picatura care umplea paharul. sad

| marry a răspuns:

Foarte trist sad :-

| SpikE a răspuns:

Nu citesc daca e tristsad

| frida0purple a răspuns:

Of..foarte trist sigh sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea de tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate... E foarte trist :-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte trista aceasta scrisoare si am inceput sa plang in timp ce o citeam pentru ca stiu ce inseamna sa pierzi un copil si eu am avut un avort si mi se rupe sufletul cand ma gandesc la acea zi dar poate a fost mai bine asa pentru bebe decat sa sufere o viata intreaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e forte trist si eu am o fetita am si eu 24 de ani?