| alyna_9566 a întrebat:

VA ROG SA MA AJUTATI.AM AVUT UN CICLU FOARTE SCURT FATA DE CUM IL AVEAM PANA ACUM, DE 5 ZILE, IAR ACUM LAM AVUT DE 3 ZILE, SI CREZAND CA MI SA TERMINAT AM FACUT SEX NEPROTEJAT CU IUBITUL, DIN GRESEALA ACESTA EJACULAND IN MINE, IAR DIMINEATA MAM TREZIT CA AVEAM DIN NOU CICLU! CE MA FAC?! O SA RAMAN INSARCINATA?! EL NU A MAI EJACULAT DE MULT TIMP IN MINE IAR ACUM MIE FRICA

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca nu o sa ramai insarcinata, fiindca e o perioada cu risc scazut. Oricum nu are nici o legatura cu faptul ca a doua zi ai sangerat din nou, riscul e la fel de mare si e legat de ziua in care ai facut sex neprotejat. Dupa cum zici tu, a fost ziua 4, deci zi cu risc minim. Dar nu zero.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai fata, dar si demult, ca si acum, de ce oare faceti neprotejat? Daca el e tantalau si inconstient, si egoist!, tu de ce trebuie sa ii semeni? Tu ai responsabilitatea pastrarii sanatatii aparatului tau reproducator, in primul rand! Chiar nu-ti dai seama ca nu e o masinarie?, si nu are piese de schimb? Daca ai ramas, si esti foarte junioara, si faci avort, si peste 5, 7 ani, cand vei dori copil, nu se va mai putea "lipi"? Ce o sa faci atunci? O sa ne intrebi de ce nu ramai?, ca acum ti-ai batut joc?! Sa spera, spre binele tutror ca ai scapat, DAR PROTEJEAZA-TE! Du-te peste vreo 3 zile si fa un test!, si il repeti peste alte 3 zile! Dar cel mai bine ar fi sa te duci la un cabinet de planning familial, caci e gratuit!, si acolo poti primi Gratuit!, si prezervative sau pastile! Dar nu lua dupa capul tau, caci fiecare organism este diferit, si reactioneaz diferit, si te poti trezi cu niste efecte secundare foarte urate! Sanatate!

| maya_4030 a răspuns:

Fata draga, tu mai mult de 14 ani nu ai, asa e? esti o copila inca, de ce te joci deja "de-a mama si de-a tata"? iti lipseste sa stai cu frica in san de cate ori o faci? daca tot vrei s-o faci protejeaza-te macar, nu doar pentru. a impiedica aparitia unei sarcini nedorite ci si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

| maya_1276 a răspuns:

Eu nu vorbesc cu tine .cum vorbesc cu un copil mic.pentru ca atunci cand ai decis sa ai relati sexuale. ti-ai asumat si riscuri.fi atenta daca ai un ciclu regulat... ia-ti un calendar si noteaza-ti data cand iti vine C.M.si dupa numara 5 zile inainte si 5 dupa venirea C.M-ului.in alea 5 zile dupa si 5 inainte poti sa faci ce vrei.sa faci sex neprotejat de cate ori vrei tu.pentru ca nu esti in perioada de ovulatie(perioada fertila).stiu o sa vina cineva si o sa zica ca de fapt sunt 10 zile inainte si 10 dupa. C. M, dar nu are rost sa te risci aiurea... dar sfatul meu este sa te duci la un doctor ginecolog unde ti se va face un set de analize si dupa ti se v-a prescrie anticonceptionale. avantajele anticonceptionalelor(te fereste de o sarcina nedorita, iti regleaza C. M., te scapa de parul inestetic de pe corp si te scapa de cosi, si nu mai dai atatia bani pe luna)dezavantaje(poti lua bolii cu transmitere sexuala, te ingrasi sau slabesti depinde de organism)intre 8-14 zile iti poti face un test de sarcina(testul barza) si vei afla daca esti sau nu!
ps:ai grija .si nu te mai juca cu focul .ca s-ar putea sa te arzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz de ciclu abundent cu cheaguri si dereglari de ciclu Cretisoara.(Ceai sau picaturi)