| Ivannaa a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, in urma cu o luna mi-am inceput viata sexuala, menstruatia mea este mereu regulata, inatarzie max 2-3 zile, dar acum mi-a intarziat exact o saptamana, precizez ca a folosit prezervativ, si a avut mare grija sa nu se incarce..este normal ca dupa prima relatie sexuala sa imi intarzie ciclul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal ( şi se întâmplă destul de des ) ca PRIMA menstruaţie după deflorare să întârzie : în general cam 7-10 zile; iar mai RAR, chiar şi o lună.

Oricum, dacă aţi verificat prezervativul ( să NU fie rupt ) DUPĂ actul sexual, atunci NU ai de ce să te îngrijorezi în privinţa unei sarcini.

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Ivannaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult ca ati stat sa imi explicati, eu am 16 ani, menstruatia mi-a venit de la 11 ani, luna trecuta, in Martie mi-a venit ciclul pe 22, iar acum suntem pe 1 si inca nu mi-a venit. Nu stiu ce sa mai fac, sunt foarte ingrijorata, am verificat prezervativul, si nu se rupsese, nu avea absolut nimic. Eu avand prima relatie sexuala, nu am luat anticonceptionalle, am folosit doar prezervativ, credeti ca prezervativul este sigur?

| bursuc001 a răspuns (pentru Ivannaa):

Cu plăcere!

Da, prezervativul este sigur în proporţie de 99-100 % dacă este utilizat corect.

Cel mai probabil, menstra întârzie din cauza modificărilor hormonale care au loc în organism după dezvirginare.
NU cred că ai de ce să te îngrijorezi.

O seară frumoasă.

| Ivannaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult, chiar sunt incredibil de ingrojorata, mi-am sunat si prietenul care acum este in voiaj, si m-a asigurat ca nu s-a rupt si a fost utilizat corect. O sa fac un test de sarcina zilele acestea.

| bursuc001 a răspuns (pentru Ivannaa):

Cu plăcere!

E bine că ţi-a venit menstra în această dimineaţă; aşa cum spuneam, NU era vorba de o sarcină.

Cel mai probabil, menstra a întârziat din cauza modificărilor hormonale care au loc în organism după deflorare.

Oricum, acum ai scăpat de griji!
NU mai ai de ce să te îngrijorezi, totul este OK!

O zi frumoasă.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai varsta minima permisa (17 ani si jumatate) si actul sexual nu a fost violent, nu exista nici un motiv sa ai o astfel de intarziere. Fa un test de sarcina si mergi la ginecologul pe care ti l-ai ales (chiar daca ai apucat sa mai mergi o data de cand ti-ai inceput viata sexuala)

| Ivannaa explică (pentru Brigaela):

Am 16 ani

| Brigaela a răspuns (pentru Ivannaa):

Cu atat este mai urgent sa ajungi la ginecolog. la varsta ta, organele sexuale sunt ale unei fetite, nepregatite pentru sex si se distrug la fiecare act sexual. Ginecologul te poate ajuta, cu tratament si supraveghere, sa duci o viata aproape normala, chiar in conditiile date.

| Ivannaa explică (pentru Brigaela):

Am 16 ani, si 1.80, sunt foarte dezvoltata pentru varsta mea, deci nu cred ca e vreo problema. Mi-a venit in dimineata aceasta, desi a intarziat 10 zile, credeti ca am de ce sa imi mai fac griji?

| Brigaela a răspuns (pentru Ivannaa):

Nu conteaza deloc ce inlatime ai si cum arati, uita-te numai ce suferinta masiva a avut corpul tau incat ai avut o intarziere foarte foarte mare. Ai de ce sa-ti faci griji si daca nu vei intra repede in supravegherea unui ginecolog competent si nu vei face analize si investigatii macar de doua ori pe an, lucrurile vor sta din ce in ce mai rau. Dezvoltarea genitala nu are nici o legatura cu inaltime, asa cum nu are cu dezvoltarea mentala. Intarzierea este foarte mare in absenta sarcinii, pentru o femeie activa sexual si reprezinta un foarte foarte mare semnal de alrama care ar trebui sa te ingrijoreze foarte mult

| Ivannaa explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos ca mi-ati explicat! :*

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La tine este pe fond emoțional/stres.
Un test de sarcină, nu are treabă contactul cu data!
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Fa un test de sarcina, eu nu cred ca esti insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Fa-ti un test de sarcina.
Din cauza ca esti sttresata, de aceea patesti asa.
Te pup!

| Violente a răspuns:

S-a asigurat după terminarea contactului că prezervativul nu s-a spart, umplandu-l cu apă? Nu contează daca s-a umplut sau nu, din ăia 300 de milioane ejaculați, unul e de ajuns.

Fă-ți un test de sarcină, dar după dezvirginare au loc dereglări de menstruație, orice menstruație întarziată cu mai mult de 10 zile constituie o problemă medicală/sarcină!

| darriya a răspuns:

La 16 ani sa te calaresti? lol, nasol...imi dau seama ce minte ai..ras... esti un copil, imi dau seama ce fam ai care nu ti-au dat nici-o educatie de la care n-ai ce invata! te vor calari si altii barbati, daca tu ai inceput de acum sa te lasi calarita!

| Ankutzaaa a răspuns:

Stai linistita!
E totul bine!

| 48KRazvan a răspuns:

Totul este okay daca ai folosit prezervativul, acum este o stare psihica ca vei ramane gravida dar este doar un sentiment nimic mai mult.Dar pentru siguranta ta fa un test de sarcina.Bafta!