| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog sa mă ajutati. Masturbarea asta ma distruge încet, dar sigur. Vreau şi eu nişte sfaturi să mă las că nu rezist mai mult de 14 zile fără. Mi-a distrus memoria, am devenit foarte introvertit, neincrezator şi chiar anxios. Ma simt letargic si trist mereu. Vreau sa scap de asa ceva, sunt dependent de 3 ani! Îmi puteti da nişte sfaturi, vă rog? Fară sfaturi de genul "Dă-i înainte că e bine".

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Primul lucru este sa intelegi, ca masturbarea este daunatoare.
Atunci cand te masturbezi, activezi catecolaminele la niveluri maxime.
Aceste catecolamine sunt responsabili de excitatia sexuala.
Concret: S-a vazut prin imagine cerebrala nivelul de dopamina.
S-a vazut ca este egal cu cel de droguri.
Adrenalina si Noradrenalin: Aceste se activeaza la nivel de 100%, am studiul.

Aceste lucruri nu o sa ti se spuna de raspndacii de masturbare.
Intreabai sa iti spuna care sunt hormonii excitatiei sexuale, sa vezi cum ii bagi in ceata.
Ei omit, nu o sa iti spuna lucrul acesta.
Catecolaminele apar la faza de alarma a stresului, asa ne da definitia stiintificii.
La masturbare cronica, apare faza de faza de rezistenta, si aici deja organismul produce boli de tot felul.
la faza acesta apare cortisolul, care este dovedit stiintific ca afecteaza memoria, multe altele-

Deci masturbarea activeaza catecolaminele, daca este facuta frecvent, apare faza de rezistenta, si cauzeaza boli.
Aceste sunt definitii in stiinta.
Dar ca sa te asiguri ca nu te mint, intreaba pe unul care iti recomanda masturbarea, daca la excitatie se activeaza aceste catecolamine.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Uite aici ca sa intelegi care sunt fazele streslui.
Se cheama sindrom general de adaptare, si este compus de 3 faze:
Prima este Faza de alarma: Catecolaminele(masturbarea le activeaza)
A doua este FAZA de rezistenta: Apare cortisolul
A treia este Faza de apuizare: boli.

Daca faci frecvent masturbarea ajungi la faza de rezistenta a streslului si apare cortisolul.
Acesta cauzeaza boli.
Acestea sunt notiuni generale in stiinta.
http://syndromespedia.com/......hases.html

38 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Masturbarea ajuta la cresterea IQ, te faci mai destept

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu introvertitul si neincrederea tine de personalitatea ta, nu are nicio treaba cu masturbatul... ca sa nu mai zic de memorie care e doar un mit stupid

| volumexd a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt de acord. Mai multe studii au demonstrat ca masturbarea este ca un drog si orice este in exces (acum nu ma refer numai la masturbare) are ca urmare anumite consecinte care se manifesta diferit de la om la om. Poate la el asa se manifesta, pentru ca astfel de "activitati" afecteaza sistemul nervos (mai mult sau mai putin) si pe o durata mai lunga de timp se pot manifesta astfel de simptome.

| suntserios a răspuns (pentru volumexd):

Ce imi mai place mie de astia ca tine. Nimeni nu e de accord cu masturbarea pe site ul asta, toti sunt de parere ca e nociva. Sectiunea asta a site ului e pura si inocenta, nimeni nu si o freaca dupa ce inchide browserul.

| volumexd a răspuns (pentru suntserios):

N-am zis ca e nociva, si cine sunt "astia ca mine"? Adica poti sa tii-o freci cat vrei si nu ma deranjeaza, dar daca o faci prea des tu suporti consecintele. Plus, niciun om nu e inocent, sau cel putin nu pe site-ul asta laughing

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

Corect! Majoritatea o freacă în timp ce citesc pe TPU, nu după aia.
On topic: așa cum ți s-a spus, masturbarea NU are nimic de-a face cu memoria, nici cu încrederea în tine, nici cu anxiozitatea. Toate astea sunt lucruri care se pot trata la psiholog.
Cât despre efectele nocive ale masturbării - păi eu ar trebui să fiu pe deplin ramolit, mort sau mai știu eu cum, dacă o fac de peste 45 de ani?

| doctorandus a răspuns (pentru mihai69):

Da, el si Peter North si Ron Jeremy. Ca diferenta dintre futai si masturbare o stiu persoanele constiente, dar pentru scula si alte organe cam tot aia e.

Nu-ti mai pune singur diagnostice inspirate din mituri medicale medievale si victoriene. Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

Nu neg ca Alexandru are probleme medicale, dar a le pune pe seama masturbarii este idee fixa sau chiar delir.

| Oana92 a răspuns (pentru suntserios):

Am putea scoate cu o carte cu cate mituri despre masturbare am citit pe TPU. Nu cred ca exista alt obicei care sa produca atatea efecte negative laughing laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Singura solutie de a renunta sau cel putin de a reduce o astfel de posibila dependenta de a te masturba in exces, s-ar putea sa-si gaseasca rezolvarea prin/in urma participarea la cateva sedinte cu teme sexologice ale unui psihoterapeut sexolog.

| doctorandus a răspuns:

Daca pui pe net un certificat semnat de o comisie medicala, cu stampila spitalului ca te-ai imbolnavit de la masturbare, te credem, altfel credem ca vorbeste boala mintala. Dar sa scrie negru pe alb: cauza bolii=masturbarea.

| Oana92 a răspuns (pentru doctorandus):

Stai ca acusi apare Seba sinustiumaicum care o sa iti trimita vreo 3 linkuri cu ''dovezi'' si ''cercetari'' si ''articole'' despre stresul produs prin masturbare si cum ne poate asta afecta iremediabil. Mai putin si vor spune ca se si moare din asta!

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Tradumi acesta propozitie, sa vad si eu ce spun stiintificii.

A tendency to experience increased sexual interest in states of depression or anxiety was strongly characteristic of the sex addict group.

Ia uite aici sursa:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15497051
Mai vrei?

| doctorandus a răspuns:

Deci Seba n-are catecolamine, inseamna ca e o leguma tinuta pe perfuzii si respiratie artificiala, asta in cazul extrem de improbabil dar fericit in care nu e deja cadavru.

| doctorandus a răspuns:

Seba a dat intr-adevar un studiu din 1998, dar niciunul din studiile pe care le-a dat pana acum nu sustine concluzia "masturbarea e ca un drog". Nu e suficient sa citesti niste articole stiintifice, mai trebuie sa le si intelegi. Ori el nu a inteles ca studiile respective sustin altceva decat sustine el.

| Emilian65 a răspuns:

Daca vezi ca-ti face rau masturbarea, lasa-te de acest obicei.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Am sunat cu secolul XIX si cei din acel timp isi vor diagnosticul inapoi.

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea nu da astfel de simptome, cauta cauza reala. Masturbarea nu are efecte negative si este indicata pentru a-ti cunoaste corpul mai bine. Nu te mai lua dupa toate porcariile scrise pe net de oameni indoctrinati.

Gandeste-te ca daca toti cei care se masturbeaza ar suferi pierderi de memorie, ar dezvolta tulburari de anxietate si alte abureli lumea ar fi alcatuita din niste zombi tematori, fara memorie si lipsiti de viata sociala. Sa fim seriosi!

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Hehhe, citeste aici si vezi ce spune "american society of addiction medicine".
http://www.asam.org/
Daca nu gasesti, iti dau eu copy paste la propozitie.
Ce tu te crezi mai tare ca medicii?

Acesti medici recunosc dependenta sexuala.

Cand spui dependenta, spui si anxistate, cei care stiu definitia dependentelor stiu lucrul acesta.
Tu vrei sa iti explic ca la copii?

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu ma intereseaza ce vrei tu sa imi explici, e simpluwinking

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Pune mana si raspune-mi ce hormoni apar la excitatie sexuala.
Sursele tale te lasa in nestiinsta?
heheheh

Tu cand te masturbezi nu incepi cu excitatia?
Care sunt hormonii?

Stiu ca nu sti ca apar catecolaminele, iar acesre catecolamine sunt HOROMONII STRESULUI?
Vrei sa iti dau copy paste sa vezi?

Iar stresul facut frecvent da nastere la FAZA DE REZISTENTA.
Asta ne spune stiintificul Selye!

Ai auzit in viata te cortisol?
Sti ce cauzeaza acesta?
Heeehhe, am crezut ca va duce capul, dar voi sunteti doar robotei orbiti de pseudostiinta.

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

Poate te intereseaza ce explica stiintificii.
Ia uite aici cum masturbarea activeaza catecolaminele!
Nu o spun eu......ne spun stiintificii!
Desigur, nu aceia care te tine in NESTIINTA!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11760788

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai scuteste-ma cu link-urile tale! Nu ma intereseaza! Posteaza-i direct celui care a intrebat daca esti obsedat sa iti manifesti supradoza de ''stiinta'', eu nu am nevoie de ele.

Si pentru ca nu ma pot abtine si trebuie sa iti arat ca habar nu ai despre ce vorbesti, ci doar ai adunat 2-3 cuvinte care se potrivesc cu mentalitatea ta inchisa! Spui asa... ''Tu cand te masturbezi nu incepi cu excitatia? Care sunt hormonii? Stiu ca nu sti ca apar catecolaminele, iar acesre catecolamine sunt HOROMONII STRESULU'' Din ce spui tu reiese ca orice fel de excitati produce hormonii stresului, da? Ei bine, draga Seba2013, afla ca nu trebuie sa ne masturbam ca se ne excitam, excitatie poate sa apara de la cel mai mic stimul sexual. Si tot logic vorbind, tu spui ca excitatia produce hormonii stresului, deci si sexul in sine produce stres, deci hai sa nu mai facem nici sex si vom deveni nemuritori!

Referitor la stres...ti-am mai spus ca exista eustres, care e stresul bun, care ne ajuta sa facem tot ce facem, sustinand motivatia. Eustresul de exemplu reprezinta acel stres care apare inaintea unui examen si ne motiveaza sa invatamwinking

Te contrazici singur in tot ce spui, ai invatat cativa termeni medicali si ai gasit site-uri gandite de oameni indoctrinati, crescuti in familii conservatoare si eventual cu o educatie religioasa de tip extremist. Nu ai idee despre ce vorbesti, o dai sus si tare cu dependenta de sex si masturbare, dar nu ai idee cand se pune un astfel de diagnostic. Vorbesti ca sa te afli in treaba si nu accepti nici macar sa verifici alte surse. Ti-am dovedit, si nu doar o data, ca linkurile pe care tu le distribui apartin unor site-uri care vand praf impachetat in cutiute de medicamente. Iar in nevoia ta obsesiva de a imparti tuturor linkuri nici macar nu esti atent la ce linkuri distribui. De exemplu, in ultimul articul se vorbeste despre faptul ca abstinenta nu produce modificari neuroendocrine ca urmare a orgasmului, dar creste nivelul de testosteron. Wow, mare descoperire, e ca si cum ai spune ca soarele da lumina si caldura. Si apropo, nu are legatura cu efectele negative ale masturbarii! Ai gasit pe acolo cuvantul catecolamine si faptul ca orgasmul creste nivelul catelolaminelor...ai uitat sa imi trimiti si un alt link in care spune ca un nivel ridicat al catecolaminelor te omoara (te rog sa observi ironia si sa nu imi trimiti si alte linkuri). Din nou, sa spui ca excitatia creste (nu activeaza!) catecolaminele(adica adrenalina si noradrenalina) e ca si cum ai spuna ca pamantul e rotund.
In primul link este vorba despre persoanele dependente de sex, nu de efectele masturbarii. Hipersexualitatea nu este considerata tulburare mintala in DSM 5!winking

Deci, cum am mai spus, nu fa sex, nu te masturba, nu imi mai trimite linkuri si nu mai incerca sa impresionezi cu termenii medicali pe care oricum nu ii stapanesti. Dar, de dragul limbii romane, scrie corect si nu mai inventa cuvintewinking

| Seba2013 a răspuns (pentru Oana92):

1 Auzi, link-uri ale mele...
Tu ai auzit de bibloteca ceea mai mare de medicina din lume?
Ia vezi aici:https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_National_Library_of_Medicine

De unde ai tras tu concluzia ca eu nu am stiut ca excitatia apare si fara masturbare?
Desigur ca am stiut, chiar am folosit termenul de niveluri.
Aceste niveluri poate sa fie mai tari sau mai mici.
Doctorandus stie, lucrul acesta, poti sa il intrebi pe el.
Cine spune sa nu faci sex, am spus eu asa ceva?
Eu doar am spus ca masturbarea poate provoca dependenta si boli.

Asta cu eustres si distres, este o contrazicere, se intelege gresit.
Pe google se contrazic articolele.
Ascultama pe mine:
Nu exista stres bun si stres rau.
Atat stresul bun, cat si stresul rau, sunt BUNE.
AMANDOUA NE AJUTA SA SUPRAVIETUIM.
Corpul nu face diferenta intre eustres si distres, se activeaza aceeasi hormoni.
Daca te intreb ce hormoni activeaza eustresul si hormoni activeaza dostresul, nu stii nici tu nici cei care te-au bagat in confuzie.
Deci Distresul este bun, ne ajuta sa ne adaptam la mediu, si sa supravietuim.
Daca intelegi prin distres faza de rezistenta, atunci da este corect.
Foloeste-ti mintea draga, aceti pseudostiintifici, vor sa te bage in coinfuzie.

restul comentariului tau, pot sa iti raspun pe rand.
Doar daca intrebi pe rand cate doua intrebari, nu ma pun, sa te invat lucruri logice.

Iar asta cu siteul cu cutiuta, ti-am spus ca pe mine m-a interesat strict explicatia cu stresul.
Daca nu iti convine explicatia, iate de ia, nu de site.
Am vazut ca nu ai tupeul.
Uite iti mai dau un site astemanator dar fara distrubutie de medicamente.
http://viataverdeviu.ro/......t-stresul/

Aia de mai jos cu testosteronul, nu ai inteles bine.
Nu ma mai chinui, sa iti explic, ca m-am obosit deocamdata.
Ma pun sa dorm, noapte buna.

| Oana92 a răspuns (pentru Seba2013):

Adevarul e ca userii isi pot pune baza in cuvantul tau, mai ales ca nici limba romana nu o stapanesti bine, iar sursele tale se rezuma la site-uri cu reclame, wikipedia si viataverdeviu laughing Cum ti-am mai spus, tine-o tot asa, dar scuteste-ma pe mine de prostiile pe care le spui. Eu NU ti-am cerut lamuriri referitor la nimic, deci te rog nu mai comenta la raspunsurile mele! Ma plictisesti si ma enervezi!

| σκμ a răspuns (pentru Oana92):

Este si el "ȘMECHER" si atotstiutor in fata pc-ului.

| Oana92 a răspuns (pentru σκμ):

Daaa laughing unul care se da expert in medicina, dar nu stie sa scrie corect in romana... laughing

| σκμ a răspuns (pentru Oana92):

Asta e Romania.
Ce te faci daca nu inveti in tara asta?
Simplutongueresedinte, Doctor, Om de afaceri, etc...
(Joke)

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
De unde deduci tu ca eu nu am catecolamine?
Ha?
El le am la nivel bazal, nu la nivel de droguri!

| Seba2013 a răspuns:

Pt. Alexandru978.

Nu stiu cum sa incep cu tine:

1 Prima data trebuie sa intelegi unde se naste impulsul sexual.
Acesta se gaseste in hipotalam.
Trebuie sa stii ca nu poti sa controlezi acest creier.
Se poate controla, dar trebuie sa fi inteligent emotional.
Bibilia vorbeste acestui creier(inimi).
Sunt multe de spus, dar trebuie sa intelegi ca ai 3 creiere.
Du-te la o librarie si cauta despre creierul emotional.

Se fac multe studii, in care se arata cum se activeaza aceste creier.

De exemplu:
Stiintificii cand fac experimente, folosesc un "grup experimental" si un "grup de control".

Cei care se gasesc in grupul experimental sunt pusi sa se uite la imagini erotice.

Cei care se gaesesc in grupui de control, sunt pusi sa se uite la documentare cu animele.

Stiintificii au vazut prin imagine cerebrala, ca doar cei din grupul experimental, care sunt pusi sa se uite la erotism, li se activeaza acesta anxietate.

Acesta anxietate, insemna dopamina adrenalina si noradrenalina.

Acestea normal se afla la homeostazie.
Se afla la un nivel bazal, de echilibru, de liniste.

Dar daca acesti hormoni, se ridica cauzeaza anxietate.
Acesti hormoni iti activeaza sistemul nervos simpatic, si pune in starea de alerta.

Asta inseamna anxietate.

Atunci cand simti acesta anxietate, tu vei cauta sa o elimini, pentru a aduce acesti hormoni la starea normala.

Este dovedit ca acesta axietate te poate imbolnavi.

Acestia care te invata la masturbare, spun ca nu te poate imbolnavi:

Ei spun ca doar anxietate rea, te poate imbolnavi, ceea buna nu poate.

Dar daca ii intrebi, daca drogurile cauzeaza cauzeaza anxietate, ii bagi in eroare.
Aceste droguri dau o anxietate buna, totui este demonstrat ca poate imbolnavi.
Cauta efectele anxietatii sa vezi.

Ca sa te convingi singur, intreabai pe cei care te invata sa te masturbezi, ce insemna excitatia sexuala, si care sunt hormonii.
Sa vezi ca nu vor sa iti spuna, sau ii nu stiu.

Daca vrei sa lasi masturbarea, nu fa parte din grupul experimental, ci fi din grupul de control.

| σκμ a răspuns (pentru Seba2013):

A sunat anul 1960 îș vrea mentalitatea inapoi.

| Seba2013 a răspuns (pentru σκμ):

Cine o sunat la anul 1960, ca eu am dat studii din 2003, uite aici:
http://joe.endocrinology-journals.org/content/177/1/57.full.pdf+html
Daca nu iti apare tot studiul, in partea dreapta ai optiune de full text pdf.
Si mai am studii, de exemplu studiul acesta l-am cumparat acum o luna.
M-a costat 40 euro cu tot cu iva.http://www.psyneuen-journal.com/article/S0306-4530(98)00007-9/abstract
Tie iti arata doar abstractul, eu il am tot.

Iar aceea Oana, desigur ca mi-a inteles scrisul, ca daca nu il intelegea, nu mai intra in dezbatere,
Hehehe, se dau destepti dar de fapt sunt marionete.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
Eu ti-am dat argumente la afirmatiile mele, tu nu!
Tu stii doar sa dai doar copy paste.
Ca exista conceptul de dependenta sexuala, uite aici:
http://www.sash.net/
http://www.asam.org/......n-faqs.pdf
https://ro.wikipedia.org/wiki/Hipersexualitate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand iti vine, pleaca la alergat, fara sa te uiti la bucile gagicilor, ci doar sa-ti consumi energia.de ce asa? e cel mai ieftin si la indemana mod de a face sport si a uita de asa ceva.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Incearca sa nu o faci in exces, si treptat redu diferenta de zile intre acte.

| MrLucas a răspuns:

Daca ai ambitie nimic nu e imposibil, stiu ca e greu sa te stapanesti, tuturor ne place sa mai si mangaiem din cand in cand, pana si poetii faceau asta apoi au descoperit prostituatele, au luat sifilis si au murit.

| Adrian_Nistorescu_1994 a răspuns:

Dă-i înainte că e bine