| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Va salut!
E adevarat ca din iubire faci multe compromisuri din care ajungi sa te distrugi pe tine?

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu din iubire, ci din lipsa ei. Din teama. Din lipsa iubirii celuilalt catre tine. Cred ca aproape intotdeauna, in relatiile in care unul sufera, el e si ala care simte ceva. Sau poate simt amindoi, dar ala care se autodistruge simte mult mai mult/mai intens, si nu e intotdeauna ceva ce poate implica o culpa din partea partenerului.

| SilentRain a răspuns:

Da, pentru că iubirea nu vine din egoism ci din grijă pentru a ce-a persoana
De aia mai bine îți bagi pl in ea de dragoste, că mulți vor profita de bunătate ta

| VoidEternal a răspuns:

Nu. Cu siguranță poți ajunge la asta dar aia nu mai e iubire, e obsesie.

E însă la fel de adevărat că nu există potrivire 100% și că nu poți face o relație să meargă pe termen lung fără compromisuri. Dar ele trebuie sa vină din ambele părți și nu trebuie sa fie atât de mari încât să îți încalci principiile și să-ți rescrii valorile de la zero.

Deși deja mi-e scârbă de termenul asta pe care toți adolescenții îl folosesc acum pentru orice rahat de doi lei, tu vorbești despre o relație toxică.

| anonimuIl a răspuns:

Depinde pe cine iubește femeia.

| Aditu94 a răspuns:

Da,valabil doar daca gandesti cu inima..sentimental..daca esti rationala, nu permiti chiar orice..esti mai restrictiva.

| Delocimportant a răspuns:

Da, asa este. Iti lasi deoparte valorile si principiile, si, astfel, te pui pe tine pe locul doi. Iar asta e o greseala.
Valorile pe care le ai determina deciziile pe care le iei. "Negociem orice, mai putin principii."
E ok sa faci compromisuri, dar sa faca si partenerul, pentru ca sunteti doi intr-o relatie, nu doar tu. Un inger nu poate zbura cu o singura aripa.

| Gândesclarece a răspuns:

Depinde de tine că persoana cât ești de capabilă. Oare merita sa te decazi pentru un om și să te pui pe primul loc? Eu zic că nu.

| Bogdanel27 a răspuns:

Da așa este, te pui pe ultimul loc și asta nu e ok

| Mar1cika a răspuns:

Da iti spun din propria experienta. Iti propun sa nu pui suflet si sa te pui pe tine pe primul loc.