| colgiurodica a întrebat:

Voi ce ati face in caz de ati ramane insarcinate ati accepta copilul sau nu? Si daca da cum le-ati spune parintilor, si app am 16 ani.va rog fara jigniri se intampla oricui, eu una nu sunt de acord cu avortul pentru ca omori un suflet care nu a vazut nici macar lumina, vreau parerile voastre

29 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa inteleg ca esti insarcinata si ai doar 16 ani?
Pai daca tu nu vrei sa faci avort, nu faci!
Cunosc un caz care fata era in clasa a 10a si a ramas insarcinata, parintii fetei au fost la directorat si au constatat ca nu avea rost sa piarda anul scolar.
A continuat sa mearga la scoala pana in ultima luna de sarcina.
A lipsit foarte putin pentru ca se intra in vacanta.
A nascut, si apoi a stat mama ei cu copilasul.
Fata si-a vazut de scoala si a terminat cu bine liceul.
Astazi este minunea ei de care se bucura si ii face viata frumoasa!
Vorbeste cu mama ta si luati o hotarare!
O seara buna happy

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Copilul ala te va impiedica sa duci o viata normala, nu vei putea face scoala, avortul este cea mai buna solutie, daca nu au trecut 2 sapt de sarcina iti recomand urgent la ginecolog in prezenta unei persoane peste 18 ani si sa faci avortul. avortul crima? serios? ce e mai rau? un avort sau un copil nedorit?

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa-ti pui intrebarea principala si anume esti in stare sa cresti si sa educi un copil? Daca nu esti in stare, cine si in ce conditii il va creste pe respectivul copil fiindca si asa tara aceasta este plina de copii abandonati si vai de capul lor. Sunt convins ca parintii tai nu vor fi prea bucurosi sau de acord sa creasca un copil la varsta lor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, avortul nu e o aspirina. Fata poate ramane 'nenorocita' dupa acea procedura, care oricum, nu e tocmai usoara.
O varianta mai putin grea este pilula de a doua zi; atentie, astea sunt situatii limita, nu metode contraceptive!
Viata sexuala se incepe in momentul in care esti/sunteti suficient de informati, si aveti capul pe umeri. Din pacate, la 16 ani sunteti cam departe de aceste cerinte, majoritatea. Nu ca baietii ar fi mai inteligenti, dar chiar daca se spune ca fetele se maturizeaza mai repede, putine ajung la nivelul la care pot fi in stare sa aleaga un baiat care stie ce e aia sex sigur. Si asa, din doi prosti, sau un prost si o naiva, apare sarcina.
Ce am face noi? Noi, astia cu capul pe umeri, nu ajungem acolo. Eu am 23, si n-am lasat nici o fata insarcinata.
Nu se poate intampla oricui, se intampla prostilor si naivelor, iar daca ajung in situatia asta, se pare ca doar propriile greseli le mai pot educa.
La 16 ani, normal ar fi sa pastrezi copilul, si sa te ajute parintii sa il cresti. Bineinteles, prostul care te-a 'ajutat', sa fie responsabil de corupere de minori, si sa se 'aboneze' sa-ti plateasca pensie alimentara timp de 18 ani. Sa se lase de scoala, sa plece in strainatate sa-si rupa spatele de pe acum... Prostia se plateste, si nimeni nu e scutit!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca avortul se face in primele 2 saptamani de sarcina cand plodul nu e nici macar un embrion, NU va simtit nimic

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da, dar o sarcina la 2 saptamani e greu de depistat.
Daca ar fi atat de sigura ca e insarcinata, din primele zile, ar merge pe pilula de a doua zi, n-ar mai astepta sa ajunga la operatie.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand sarcina este confirmata?
Ai facut cel putin un test de sarcina? Ai fost la ginecolog?
E adevarat ca esti mult prea tanara pentru a deveni mamica,dar nu esti singura.
Noi,niste strsini NU putem hotari viitorul tau sau a copil nenascut.
Vorbeste cu parintii tai, cu baiatul care ai facut copilul si cu parintii lui.
Faceti un consiliul de familie, undeva pe,, teren neutru'' si hotarati acest lucru!
Daca parintii vostri se hotarasc sa va ajute sa va cresteti copilul e bine, poti contiua studiile.
Pentru mai tarziu (incepand cu un an) sunt crese, apoi gradinite.

| LoveSleep a răspuns:

Cica "i se întampla oricui =]]"

Nu, avortul nu e o soluție și nici creșterea copilului nu e.

1. Nici eu nu sunt de acord să omori un copil. În plus, avortul are și anumite riscuri, mai mari sau mai mici.
2. Cea mai bună soluție e orfelinatul. Nu te gândi să-l crești, pentru că nu ești în stare. Tu încă ești un copil, habar nu ai ce înseamnă să crești unul. În plus, dacă chiar vrei să te implici în asta, gândește-te că toată distracția pe care ai fi putut-o avea, s-a terminat, o să ai toată responsabilitatea la care nici n-ar trebui să 'visezi' la vâtsta asta. În plus, nu vreau să aduc vorba despre felul în care vei fi privită de ceilalți. Ar fi o grămadă de spus, dar ideea e că, creșterea lui ți-ar aduce numai probleme.

Ah, și dacă peste 10, 11 luni n-ai veni aici cu aceeași problemă, ar fi grozav.

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

" Cea mai bună soluție e orfelinatul"- Asta ar fi una dintre glume, nu? Adică, copilul ăla să aibă o viaţă distrusă din cauza unor idioţi?

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

Și care e soluția ta, geniuss?

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

Să vorbescă cu părinţii ei şi să-l crească. În plus, nu l-a făcut singură. DAcă tipul ăla nu a fost în stare să-şi pună un amărât de prezervativ, acum să dea dovadă de maturitate.

Ps. Da, ştiu că sunt deşteaptă.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

Adio viața sociala.

Și da, sunt sigur că o s-o ducă mai bine ca în orfelinat unde are șansa să-l adopte cineva care chiar vrea un copil.

| Doub a răspuns (pentru LoveSleep):

Ce e mai important? Viaţa propriului copil sau "viaţa socială"? Dacă i-ar fi păsat aşa tare de viitorul ei, ar fi fost mai atentă. Dacă are posibilitatea din punct de vedere material şi poate mama ei să o ajute, cum moartea să-şi dea copilul la orfelinat? De ce? Aaa, da, să poată avea parte de party-uri în continuare, poate mai toarnă câţiva copii, abia ajută la natalitatea ţării.

"Are şanse". Da, are şanse, dar în egală măsură sunt şanse şi să crească cu traume, să nu aibă parte de iubire, să aibă complexe de inferioritate.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru LoveSleep):

Frate sincer avortul e cea mai buna solutie, orfelinatul omoara psihic copii si de ce sa raman copilul cu sechele, nu e nimic mai rau ca un copil nedorit

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Doub):

Nu numa viata sociala frate, adio CARIERA o sa fie condamnata sa stea la cratita, acuma e usor sa facem ipoteze, dar odata ce plodul ia viata ehee, vin frustrari atat din partea ei cat si a parintilor, ea NU va fi o fata realizata. AVORTUL cea m, ai buna solutie! pacat ca lumea e asa inchisa la minte

| Oana92 a răspuns (pentru LoveSleep):

In care lume e orfelinatul o solutie? Si ce orfelinate ai vizitat tu in Romania de poti sugera cuiva sa isi dea copilul in ele? Ai vizitat vreodata unul? Ai mai fost om dupa?

| Oana92 a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Na lasa, ca exista crese si gradinite, chiar si de stat, deci ieftine. Poti sa iti faci o cariera si daca ai copil acasa. E mai greu, dar nu imposibil!

| Doub a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

"AVORTUL cea m, ai buna solutie!"- Avortul mi se pare cea mai proastă soluţie din toate variantele. Avortul înseamnă crimă, ca să nu mai spunem că are 16 ani şi în cazul ei poate ieşi destul de urât.
Atât avortul, cât şi orfelinatul înseamnă distrugerea unui suflet.
"pacat ca lumea e asa inchisa la minte"- Păcat că nişte cretini nu pot fi responsabili.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Daca ai fi intrat vreodata intr-un orfelinat nu ai mai fi spus asa ceva. Orfelinatul nu este o solutie, orfelinatul e un compromis. Si un compromis groaznic. Nu-mi pot imagina un inceput al vietii mai crud decat un orfelinat, mai bine il creste ea, cretina cum e, decat sa-l ofere unui orfelinat. Macar copilul ala va avea parte de iubire si prezenta unui parinte in viata sa.

Avortul mi se pare cea mai buna solutie. Daca as fi in locul copilului respectiv, clar as alege sa fiu avortat. Pierderea ar fi doar pentru omenire, mie mi-ar fi mai bine decat sa fiu crescut de un alt copil sau, mai rau, sa fiu oferit unui orfelinat...

| LoveSleep a răspuns (pentru Oana92):

Mai îmi săriți mulți în cap?
E doar părerea mea. E liberă să-l facă bucăți sau să-l crească, îmi pasă prea puțin de ceea ce decide.

| sofisis a răspuns:

De principiu inima la copil se formeaza prin saptamana 9 de sarcina. Deci cumva pana atunci nu se poate pune problema ca il omori.
Bine, asta daca nu intram in discutia despre suflet.
Parerea mea e ca intai si intai trebuie sa discuti cu tatal copilului. El ce zice? El ce vrea? Este dispus sa isi asume vreo responsabilitate sau a bagat-o, a scuturat-o si gata?
Apoi, gandeste-te bine de tot ce vrei. Sa ai copil la 17 ani nu e un capat de tara. S-au vazut cazuri, chiar multe, si cazuri cu final fericit de mame la 17 ani. DAR e foarte important sa ai sprijinul cuiva. Ori a tatalui si a socrilor, ori a parintilor tai. De una singura nu prea ai cum sa il cresti.
Eu spun sa vorbesti cu ai tai si sa le spui. Oricum trebuie sa afle si e mai bine sa afle mai devreme decat mai tarziu. Si sfatul meu e sa iei o decizie impreuna cu ei.
Nici un avort nu e chiar un capat de tara la varsta ta. In zilele noastre avortul dureaza 10 minute, nu simti nimic si in 2-3 ore esti ca noua. Ramane doar problema morala de rezolvat.

| Oana92 a răspuns:

Eu una as pastra copilul. Dar e drept ca eu am 23 de ani si nu aveam astfel de intrebari la 16 ani, asa ca nu ma pot pune in situatia ta.

Alegerea e mereu a ta, dar cantareste bine consecintele pentru ca indiferent de decizie, ea te va urmari toate viata. Fie ca ai un copil, fie ca ai un permanent sentiment de vina, consecinta o vei suporta o viata intreaga!

In primul rand ar trebui sa vorbesti cu tatal copilului. Nu l-ai facut singura! Ca il vrea sau nu, trebuie sa isi asume responsabilitatea. Chiar daca ar fi necesar sa apelezi la justitie pentru asta!

Tu iti cunosti parintii si le cunosti reactiile la diverse situatii. Daca anticipezi ca vor avea o reactie violenta, iti sugerez sa chemi si un alt adult in care ai incredere pentru a asista la discutie. Asteapta-te la o reactie negativa, nu le va fi usor cu aceasta veste, dar se poate trai cu ea.

Bafta multa, curaj si daca pastrezi sarcina iti urez sarcina usoara si un bebe sanatos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a fost super, super greu să mă pun în situaţia ta şi să încerc să tratez serios problema.
Chestia e că ai făcut o mare prostie, dar asta e.
Ca pedeapsa ar trebui să păstrezi copilul.
Serios, îl păstrezi.
Avortul nu e o soluţie, ai comis-o, aia e. El nu are nicio vină pentru că aţi fost voi iresponsabili.
Orfelinat? Meh, o să ai aibă o viaţă distrusă, o să fie abuzat prin toate centrele degradate unde ar trebui să fie "iubit", deşi nici măcar părinţii lui n-au făcut-o.
Pe de altă parte, dintre orfelinat şi avort, avortul mi se pare o opţiune mai bună.
Ofelinat, iar meh, când o să ai sentimentele alea materne dezvoltate, o să te lovească grija "oare cum a ajuns copilul meu? e bine?" şi gândurile astea o să te termine psihic.
Îl păstrezi, îţi iei adio de la viaţă socială, te dedici lui aşa cum ar face o persoană responsabilă şi matură, chiar dacă ai 16 ani.

| KillaNoFilla a răspuns:

Sofis,inima nu inspeamna neaparat viata.Viata in stagiul primar este miscarea, interactiune(neprogramata)
Viata pe care o stim noi(sufle, constient) se formeaza intre 2-3 ani(primele amintiri, vorbitul, mersul).
Religia spune ca creatia trupului are loc o data cu cea a sufletului.
Orice-ar fi nu lasa in voia sorti... orfelinat.Am avut o colega care a nascut pe clasa a 11, si a reusit sa termine liceul.Nu spun ca i-a fost usor din moment ce mama ei decedase, si tatal copilului nu vrea sa auda de asa ceva.Nu mai este TABU din moment ce la acel liceu mai erau cel putin 7 cazuri in urmatori 2 ani.

| Nustiucinece a răspuns:

Eu zic sa ii iei piuitul

| BeBeRHv a răspuns:

Daca vrei sa pastrezi copilul gaseste si un sprijin in cine te-a lasat gravida doar nu l-ai facut singura sau te-a lasat asa? laughing

| Alexx1818 a răspuns:

Pun o intrebare aici pentru ca la sectiunea (intrebari) nu mai merge sa pun nici o intrebareBuna TPU, eu si iubitul meu ne-am vazut intru-n loc public, doar ca nu era nici un om fiind ca era foarte tarziu si intuneric laughing)
M-a luat in brate A inceput sa ma mangaie pe cap pe spate apoi a inceput sa ma stranga de fund si si-a bagat 1 deget acolo jos ** si m-a frecat cu el si la mi la impins putin inauntru si cand se atingea de mine ii simteam pe**sul sculat si tare laughing
LoL scuza-ti-mi scrisul, dar m-am grabit laughing
Avem 17 ani amandoi si e prima data cand avem un/o iubit/a
Avem 2 luni de cand suntem impreuna
Ne vedem in fiecare fiecare seara/zi si imi spune ca ma iubeste mult si ca nu poate sa stea fara mine, isi cere mereu iertare dar nu mi-a gresit cu nimic
Nu stiu ce sa cred
Uneori ma gandesc ca poate vrea sa protie de mine, adica sa facem (sex) si dupa sa ma lese balta
Daca isi baga degetele acolo, vrea sa faca sex cu mine? sad laughing
Scuza-ti-mi gresele gramaticale, m-am graaabit laughing

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexx1818):

Se pare ca inca nu reusesti sa-ti dai seama ca esti cu "un picior" in aer, chiar dincolo de buza prapastiei. laughing ATENTIE... MARE.

| colgiurodica explică:

Multumesc #caramela