| ignore a întrebat:

[vot la toata lumea]cum sa fiu mai optimistasad?(scuze categ. cea mai vizitata)

8 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Incearca sa te gandesti la lucrurile frumoase, sa gandesti in perspectiva, sa faci lucruri care iti plac, chiar daca, sa zicem ca nu ai chef de ele! Totul vine din modul tau de gandire; gandesti prea mult si prea complex (asta nu inseamna ca e si corect ceea ce gandesti); despici firul in 10 si pana sa adormi, realizezi "retrospectiva zilei"; Cam asta este profilul tau psihologic; Nu cred ca am gresit cu nimic, asa-i? Te lasi afectata de orice niic, pui totul la suflet si mai vrei sa fii optimista! happy Dar poti sa treci peste asta, sa gandesti in asa fel incat totul sa fie perspectiva, dorinta, dar nu obligatie (ex: trebuie sa fac - GRESIT; Mi-ar placea/ Imi doresc sa fac - CORECT); Invinge-ti starile alea de nu te lasa sa faci nimic, tocmai facand ceva ce iti place; Nu va fi usor, dar cu timpul vei ajunge sa traiesti viata din plin! Dar e nevoie sa si vrei asta! Bafta!

| Allrc24 a răspuns:

Du-te; a biserica roaga-te lui Dumnezeu si viata ti se va schimba crede-mahappyvb di proprie experienta funda?

| nimicaici a răspuns:

Pai nu trebuie sa faci ceva anume ca sa fi optimistahappy tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in tine ca totul va iesi bine! nu trebuie sa te gandesti ...gen "eaahh, nu mai am ce face, oricum totul e pierdut "happy Trebuie sa inlocuiesti asta cu " Totul va fi bine!happy

Deci tot ce trebuie sa faci tu e sa te gandesti ca totul va iesi bine, si de obicei, optimismul chiar te ajuta!:*

| DracusorImpielitat a răspuns:

Fa ce iti place tie, gandeste-te la lucruri bune si roaga-te la Dumnezeu. cumparati lucruri pe plac sau ia-ti chiar un animal. si te scuz dar categoria asta nu e cea mai vizitata.

| babyblue a răspuns:

Pai, trebuie sa te gandesti ca viata merge inainte. Incearca sa-ti gasesti un hobby care sa te faca fericita: incepe sa desenezi sau chiar sa te implici mai mult intr-o activitate, cum ar fi TPU-ul.
Neplacerile vietii le vei intalni orice ar fi. Fiecare avem momente cand suntem pesimisti, suparati si simtim ca viata numai are fericirea de odata.
Gandeste pozitiv: tot raul inspre bine.

Succes.

| Muzză a răspuns:

Nu trebuie sa ai ganduri rele, sa te gandesti ca se va intampla neaparat rau. Gandeste-te "Ce ar fi daca?" si ai incredere ca o sa iasa bine. Da-ti singura motive pentru care va fi bine.
Ia situatia in maini, cu avantaje si dezavantaje, dar niciodata nu te lasa dezamagita. Cu totii stim ca, intr-adevar, tot raul merge spre bine.
Numai bine :*!

| Muzză a răspuns:

Iar in privinta categoriei, iti dau un sfat. Pentru ca o anumita categorie e foarte vizitata si sunt puse multe intrebari pe ea, intrebarea ta nu va rezista mai mult de 10 minute pe prima pagina si se va pierde printre alte sute de intrebari.
Incearca sa incadrezi intrebarea unde ii e locul si o sa iesi mai bine.
happy

| MrSmith a răspuns:

Pai, iti spun ce fac eu. happy Nu te mai gandi la probleme, gandeste-te numai la partea buna, cum ar fi cand o sa treci peste... Si incearca sa asculti putina muzica melodic dubstep sau liquid drum&bass, pe mine ma ajuta mult.winking