| avy808 a întrebat:

Vreau cateva sfaturi. Cu iubitul meu sunt de un an, sa incep asa sa intelegeti.s-a mutat la mine de 7 luni,tot timpul ne-am inteles bine,ne iubeam de asemenea si acum spun eu ((((insa am eu o problema care nu stiu daca sa o numesc problema sau nu, sau neglijenta mai bine zis. de un timp incoace el lucreaza, serviciul lui consta in a pleca dimineata la 7 si a veni seara la 8, 9 altadata si 10 si poate si mai tarziu, in ultimul timp nu stiu cum sa ma exprim mai corect ca sa intelegeti) dar parca vad ca ma cam neglijeaza, adica cand vine acasa abia ca ma pupa alta data, nu ma ia in brate nu sta cu mine doar se pune mananca si apoi se culca deoarece a doua zi trebuie sa o ia de la capat.eu inca nu lucrez si nu prea am somn sa ma pun odata cu el sa adorm imediat ma culc putin mai tarziu.chestia e ca inteleg acum ca e obosit dar simt ca ma cam neglijeaza, de cand stam impreuna au intervenit si responsabilitatile normale in viata de cuplu,alte probleme,cu bani,cu masina si altele,eu fiind acasa trebuie sa le rezolv pe toate nu ca m-as plange dar parca nu apreciaza ceea ce fac,fiind toate trecute pe numele lui, noi fiind in alta tara(Elvetia) nu conuaste bine limba de asemnea nici eu, toate problemele care le avem, le rezolv eu cu o cunostiinta care stie limba, si altadata se enerveaza cand ii zic mai uite ce trebuie sa rezolvam, imi zice prompt alta data ca s-a saturat de atatea probleme sa trecem odata peste ele ca nu suporta sa le mai auda.aici poate am inteles ca oricine ar fi asa,probleme sunt peste tot,dar ma intreb cateodata de ce nu poate sa fie mai calm mai intelegator sad si seara cand vine acasa nu mai sta cu mine, e obosit imediat se culca, in wekeend suntem impreuna, nu zic, dar nu stiu el e un om foarte sucit foarte complicat iti trebuie multa rabdare cu el,cateodata e rece,daca greseste sau ma supara cu ceva ii pare rau de fiecare data, nu stiu ce sa zic, credeti ca prin gesturile astea nu ma mai iubeste sau se indeparteaza de mine? nu stiu cum sunt alti,ma gandesc ca o relatie nu consta numai in gesturi,imbratisari si pupaceli ca stiu cand stai impreuna intervin deja responsabilitati si probleme uneori pe care conteaza sa le treci cu bine impreuna cu persoana iubita, dar nu stiu nu am mai stat cu altcineva niciodata,relatii am mai avut dar nu sa ma mut. Ma gandesc si eu ca poate nu ca nu ma iubeste face asa uneori,incerc mereu sa fac sa fie bine totul,pentru ca il iubec si ne intelegem bine in multe privinte insa are o problema cand vine vorba de "un pic mai mult romantism",mai tot timpul a fost asa adica parca timid cu el insusi, timid cu mine, insa timpul a trecut si as fi vrut sa nu mai fie chiar asa.as fi vrut sa vina sa ma pupe sa ma ia in brate chiar daca vine de la lucru sa isi daruiasca 5 minute acolo cu mine nu in fiecare seara, macar odata de doua ori pe saptamana.stau si ma intreb daca nu e asa romantic din punctul asta de vedere inseamna ca nu ma mai iubeste? oare care sunt semnele cand iubitul de langa tine nu te mai iubeste, a trecut cineva prin asa ceva sa imi zica si mie cateva semne macar sa stiu sa imi fac griji sau pur si simplu sa accept ca asa e el, si poate sa stau de vorba cu el cumva. in seara asa am avut o mica discutie in care i-am spus ca el tot timpul asa face seara, si nici macar nu sta cu mine 5 minute si se culca, la care el se enerva si mi-a zis :"dar nu intelegi ca sunt obosit, ce ai vrea sa fac sa joc carti cu tine?" ok raspunsul asta m-a durut am tacut am iesit din camera si l-am lasat sa doarma.si pun pariu ca maine cand vorbesc cu el se preface ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic si la telefon imi spune : bine draga,te pup" si etc "intr-un cuvant se linguseste ca sa ma faca pe mine sa uit ca a fost un fleac,sar pentru mine nu e chiar un fleac,pentru voi ar fi? puteti sa ma sfatuiti in vreun fel? va rog,din experientele voastre sau cel putin din pareriile proprii, am scris cam mult, dar credeti-ma aici nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta.astept raspunsurile voastre orice parere e binevenita :*

Răspuns Câştigător
| AngelGirl5 a răspuns:

Pai draga mea... Nu cred ca nu te mai iubeste. Pur si simplu incearca sa fie mai tare ca sa treceti peste probleme. Cred ca si lui ii este foarte greu fiind intre straini. Poate are probleme la locul de munca, iti dai seama ca e obositor si pentru el.
Face toate astea ca sa va fie voua bine. Altfel nu l-ar interesa. Intelege-l si tu. Fi tu mai dulce cu el, si asa isi va da drumul poate incet incet si el.
Nu-l stresa, nu-i face reprosuri. :*

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Adevarul, ca de obicei, e pe la mijloc.
Nu ati luat in calcul ca viata de familie e diferita de viata anterioara traiului in comun. El acum munceste ca "boul" ca, de, are familie si banii tot nu ajung. Probabil ca se gandeste ca ar fi mai usor daca ai munci si tu. Tu, pe de alta parte, femeie tanara, ai nevoie de mai multa afectiune din partea lui, nu numai de cele 5 minute. Problema o puteti rezolva numai voi doi, discutand concret ceea ce va nemultumeste. Lipsa de comunicare duce inevitabil la despartire, chiar daca exista ceva dragoste intre parteneri. Sa auzim numai de bine!

| avy808 explică (pentru neutrino):

Si eu o sa incep sa lucrez de luna aceasta dupa data de 15 caci pana acum nu am putut nu am avut acest drept de lucru.Mereu ne spunem ca daca voi munci si eu va fi mult mai bine, da si asta e o problema cum spui ca nu mai e la fel ca si cand nu am locuit impreuna, dar totusi dragostea nu moare si nu are cum sa moara ca de dragoste ne-am luat.ma gandesc ca totusi e o periaoada mai dificila pentru noi acum avem altele pe cap,si sper cand le rezolvam sa fie mai bine; si cu cominicarea nu prea am treaba mare cu el vorbim,ne intelegem ne facem planuri insa el nu e tocmai un romantic, unele lucruri i se par ridicole poate de exemplu, sa iti dai seama de ce vreau sa zic daca stam impreuna in pat si eu ma duc la el si ii spun : esti dragostea vietii mele si te iubesc foarte mult, si nu te dau pe nimic in lumea asta "el tace si nu zice nimic, ca si cand se bucura singur inauntrul lui, sau ca si cand se rusineaza ca eu ii spun asta sau poate ii se pare ridicol, asta vreau sa zic de fapt. nici eu nu stiu ce sa mai cred

| Empathizer a răspuns:

Nu trebuie sa ai pretentii absurde de la un om rupt de oboseala. Nu-l mai cicali pe tema asta, ca il vei indeparta. Profita de week-end si tolereaza restul saptamanii asa cum pica.

| Miky1 a răspuns:

E un inceput de departare, ai sa-l inseli, si asta e sigur.Pentru ca se poate mai bine si tu stii asta.Asta e motivul femeilor principal din care inseala:atentia-neglijenta.

| F1rstBlooD a răspuns:

Ia sa vezi ca dupa ce o sa incepi si tu sa muncesti o sa fie mai greu
trebuie sal intelegi el se chinue ca sa aduca bani in casa si daca mai are si o munca obositoare(constructor, inginer) e fffff obositor si cand ajunge acasa e rupt iti dai seama si in + maine trebuie so ia iar de le capat deci iti dai seama ce greu e asa ca daca vrei ca relatia asta sa mearca bine te rog sa te limitezi doar in uichend
asa-i viata de familie tu crezi ca ma esti in viata de prieteni cu pupici si
imbratisari asta-i viata sau poate incearca sa vb cu el, macar 5 min sa vina acas sa te pupe si sa se culce naaa
ok bafta, sper ca te-am ajutat

| Julyett a răspuns:

Am avut si eu problema astabig grin prietenul meu lucreaza de dimineata de la 7 pana seara la 6-7.ma simteam neglijata si parca numai avea timp de mine deloc.incercam sa vorbesc cu el dar auzeam acelasi lucru in fiecare seara:"sunt obosit, lasa-ma sa dorm si vorbim maine". pana la urma am rezolvat.incearca sa vorbesti serios cu el intr-o zi si numai amana. spune-i tot ce ai pe suflet si spune-i cum ai vrea sa fie si o sa se rezolve, la fel am facutsi eu si acum e ca inainte.sunt fericita si ne intelegem de minune.numai ma simtneglijata si simt ca sunt iubita din nou. sper ca te-ai mai linistit:* stiu prin ce treci dar stai; linistita, totul o sa se rezolvehappy

| Sebasteano a răspuns:

In preimul rannd trebuie sa il intelegi si pe el ca dacapleaca dimineata si vine tarziu este foarte greu pentru el sa mai stea si treaz dar pe de o parte si el trebuie sa iti acorde mai multa atentie ca doar sunteti un cuplu... sper ca te-am ajutat

| avy808 explică (pentru Sebasteano):

Da stiu, asta intrebam si eu, caci nu sunt in clar, multumesc oricum pentru raspuns

| avy808 explică:

Nu nu vreau sa in insel il iubesc la fel de mult, si nici nu ma gandesc la inselat la alt baiat sau la chestii de genul asta crede-ma. doar ca imi e frica sa nu ma indeparteze si daca da de ce o face, asa sunt toti barbatii? x-( dar asta nu inseamna ca nu ma mai iubeste caci daca aduc in discutii treaba asta zice ca vorbesc prostii, si imi spune ca ma iubeste nu tot timpul dar imi spune ii spun si eu si el imi raspunde de fiecare data ca si el ma iubeste dar vedeti voi neglijenta, offf ce ar trebui sa fac?

| Rose15 a răspuns:

Asa sunt unii baieti

| cuppyii a răspuns:

Atata timp cat el aduce banii in casa pai tu trebuie sa faci treburile casnice, el vine obosit, mi se pare normal sa doarma dar iti dau si tie dreptate, ca vrei mai multa afectiune, sa fie mai. cald cu tine, eu zic sa vorbiti... ca neglijenta lui poate duce la altceva, ma refer la tine