| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Vreau parerea voastra!

Eu si iubitul meu avem 5 luni de cand suntem impreuna, dar nu ne facem planuri de viitor.Ma rog, nu avem nici varsta la care sa ne gandim la asa ceva(mai ales el care are 17 ani si e prima lui relatie stabila, serioasa). Inteleg ca la varsta lui in niciun caz nu se gandeste la ceva foarte 'serios' pentru ca si eu, desi am 20 nu m-as simti pregatita pentru asa ceva. Ok, chestia e ca, pe scurt, stiu ca datorita varstei lui nu ma pot astepta ca el sa ma considere THE ONE sau mai stiu eu ce.
Sunt destul de matura sa imi dau seama de asta si sa inteleg.Nu va imaginati totusi ca e un copil pentru ca, contrar varstei, este matur, generos, manierat, educat si foarte inteligent (lucruri care m-au facut sa 'sar' peste diferenta de varsta).
Desi nu sunt nici eu genul care sa isi faca iluzii pentru ca in alte relatii, da, eram visatoare si am suferit, acum (pentru ca el ma iubeste si eu il iubesc) ma cam deranjeaza ca toata relatia noastra nu e planificata decat la ziua de maine, la saptamana viitoare si nu mai mult!
Oare e bine ca ne retinem de la a 'ne visa cu ochii deschisi' viitorul ca apoi sa suferim ca nu s-a intamplat asa cum ne-am propus sau tocmai ca e mai bine ca traim doar prezentul?!

Răspuns Câştigător
| anna01 a răspuns:

Bucura-te ca ai un partener inteligent, manierat, generos, atribute d-astea nu mai gasesti nici la cei mai mari decat el.De ce sa-i dai cu piciorul doar pentru ca vrei tu ca totul sa fie planificat? Nici un barbat/persoana nu-ti va apartine pentru tot restul vietii, chiar daca sunt de "n" impreuna. Din ceea ce scrii, aveti toate sansele sa formati un cuplu stabil si in viitor.

8 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultma...sincer nu e bine sa iti faci planuri de viitor ca apoi sa suferi ca ti-ai facut sperante degeaba, prezentul conteaza, ce va fi, va fi.Important e ca va iubiti, ca va intelegeti si asta conteaza cel mai mult, daca e sa fie ceva mai mult va fi, daca nu, nu.Asta ramane de vazut, sa stii ca nici eu nu mi-am facut niciodata planuri de viitor cu prietenul si suntem impreuna de un an jumate, desi am mai fost despartiti intre timp, tot impreuna am ajuns sa fim, deci in concluzie, eu zic sa nu planuiesti nimic ca nu se stie ce va urma, mai bine lasa sa vina totul de la sine si timpul va decide ce si cum.

| I'mPerfect(a)! explică:

@alecor, nu conteaza cat de matur esti, ca toti ajungem sa tanjim dupa marea dragoste.Si vorbeam de planuri legate de iubire, nu personale!

| marsy a răspuns:

Sa continuati acesta relatie frumoasa!

| andalu a răspuns:

Bineinteles ca este bine.Planurile se fac pentru viitorul apropiat. Ce sa visezi cu ochii deschisi? Cum va veti cumpara impreuna o locuinta, o masina, va veti "imbarca" copilasii si veti merge pe Marte?! Spui ca esti matura insa nu prea dai dovada de maturitate.La 20 de ani ai tai ar trebui sa ai alte prioritati, sa vezi concretul vietii nu sa stai sa visezi cu ochii deschisi ca doar nu te hranesti cu vise!

| hugo a răspuns:

Nimic nu trebuie planuit, cele mai ulte planuri nu reusesc, luati fiecare zi asa cum vine, bucurati'va de ea, trati'o din plin si nu regretati nimic, cat mai sunteti tineti... timpul nu se poate da inapoi(am vorbit ca un batranel in ciuda varstei fragede)tongue! have fun!

| warwara a răspuns:

Eu cand am inceput relatia actuala, sincer, nu mi-am facut niciun plan si nu aveam nicio asteptare. Pur si simplu m-am lasat in voia sortii si am zis ca daca e sa tina, va tine, fara sa imi fac prea multe planuri de viitor... si au trecut 4 ani de atunci big grin.
Asa ca nu te preocupa prea mult de viitor pentru ca risti sa uiti prezentulwinking!
Succes!

| YeowangBalam a răspuns:

Nu conteaza ca esti mai mare decat el, daca exista dragostea adevarata e de ajuns. Faceti-va planuri de viitor...nu uita ca in dragoste totul e permis.Mama unei prietene e cu 5 ani mai mare decat tatal ei si se inteleg excelentwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci floom, inteleg ca santeti combinati pana la o relatie serioasa, a amandurora.de asemenea inteleg ca esti constienta de asta si accepti situatia ca atare.cum poti sa ne intrebi? cand stii singura ca intr-o combinatie totul este superficial si pentru scurt timp? uite voi posta o intrebare despre astfel de combinatii.si am mai postat una mai demult.