| Mara1997 a întrebat:

Vreau parerea voastra.
Se vede că traseul parcurs de lichidul de lubrefiere NU trece prin zona cu spermatozoizi. Ei vin,cum se vede, din spate. Aşadar teoretic lichidul de lubrefiere NU CONŢINE SPERMATOZOIZI.Aici însă apare un „dar". Dacă pe traseu există spermatozoizi dintr-un ejaculat anterior e posibil ca ei să fie luaţi de val şi duşi unde le este locul adică în vaginul partenerei. Aşa că dacă ţi-a curs picătura în vaginul femeii te poţi aştepta la oarece surprize (plăcute…neplăcute…) peste 9 luni. Ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In momentul producerii de catre glandele bulbouretrale (Cowper), lichidul preejeculator este STERIL, deci in continutul ei nu exista spermatozoizi MOTILI si/sau VIABILI capabili sa fecundeze ovulul. Dupa procesul de ejaculare in uretra raman resturi de sperma in care spermatozoizii existenti pot trai multe ore si in cazul in care se produce amestecarea lichidului preejeculator cu acele resturi de sperma se poate produce contaminarea sa prin amestecarea celor 2 lichide. Acest proces se poate produce doar in cazul in care nu se produce mictiunea imediat dupa ejaculare ca prin acest proces, jetul de urina sa evacueze/elimine resturile de sperma din uretra. Insa conditia principala si obligatorie in producerea unei sarcini il reprezinta momentul in care este intretinut actul sexual si anume cele 3-4 zile ale PERIOADEI FERTILE (din totalul de celor circa 28 de zile) singurele zile in care este posibil sa fie conceputa o noua forma de viata. Deci "surpriza" placuta...neplacuta... NU se poate produce ori de cate ori si in orice moment al ciclului menstrual ar ajunge sperma adevarata si nu acel lichid inofensiv in vagin, ci NUMAI in acele 3-4 zile "fatidice". Aceasta este principala grija/aspect de care o persoana educata, informata, responsabila trebuie sa tina seama/sa respecte atunci cand urmeaza sa intretina contacte sexuale neprotejate. Multa sanatate!

| Mara1997 explică (pentru corbulalbrosu):

Un om informat, cu mintea la cap.
Multumesc pentru ca mi-ai comfirmat pe o parte ce am spus:*.
Seara faina!

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, sigur ca te poti astepta la surprize de valente diferite, in functie de context, caci se stie, mama natura vrea firesc, cat mai multi bebey!

Uite, citeste cu mare atentie primul paragraf si apoi restul!

http://www.mayoclinic.org/......q-20058518

Daca nu vrei sa fi tatic, sau sa ai parte de stress si necazuri, respecta fata/femeia si foloseste prezervativul!

| Mara1997 explică (pentru PsihoSex):

Lichidul acela este steril dar se poate amesteca cu sperma in cazul unei probleme distimice sau daca a mai fost o ejaculare anterioara.

| Emilian65 a răspuns:

Este adevarat ce spui tu.

| minrest a răspuns:

Nu avem nevoie sa calculam noi traiectoria spermatozoizilor, se stie deja ca acel lichid contine spermatozoizi.

| 6Anonim9 a răspuns:

Lichid preejaculator*, nu lichid de lubrifiere. Nu stiam despre ce lubrifiant cu spermatozoizi vorbesti.

| Mara1997 explică (pentru 6Anonim9):

Domnule anonim, ma scutesc sa scriu ce a scris colegul pentru ca e prea mult, ceea ce am scris eu, nu am spus aiurea, m-am informat de la un urolog.